Papież Franciszek poznał dolnośląskie wyroby – kryształy z huty Julia. Ojciec święty otrzymał podarunki podczas wizyty w stolicy Włoch delegacji Dolnego Śląska. W Rzymie toczą się rozmowy z włoskimi przedsiębiorcami i samorządowcami, dotyczące głównie gospodarki.

W Rzymie toczą się spotkania studyjne z włoskimi przedsiębiorcami i samorządowcami. Rozmowy dotyczą głównie gospodarki – włoskich inwestycji w naszym regionie, udziału polskich firm we włoskich projektach budowlanych, wymiany handlowej pomiędzy przedsiębiorcami i współpracy w zakresie turystyki. Audiencja u papieża była jednym z elementów wizyty w stolicy Włoch delegacji Dolnego Śląska – marszałka Cezarego Przybylskiego i Krzysztofa Bramorskiego, pełnomocnika marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

Będą polecać Dolny Śląsk

– Wiele włoskich firm zgłasza się do nas z prośbą o rekomendowanie miejsc w Polsce, gdzie mogliby lokować swój kapitał. Teraz zdecydowanie możemy im polecać Dolny Śląsk – mówiła Cristina Pace z Confindustria, po spotkaniu z przedstawicielami naszego regionu.

Confindustria czyli Powszechna Konfederacja Przemysłu Włoskiego, to jedna z dwóch najważniejszych włoskich izb gospodarczych. Reprezentuje branże wytwórczą, budowlaną, energetyczną, transportową, nowe technologie, turystykę i usługi.

Włosi są szóstym pod względem wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce. Wielkość tych inwestycji przekroczyła już 40 mld zł., a firmy z włoskim kapitałem zatrudniają ponad 90 tys. pracowników. Co prawda inwestycje te lokują się głównie w województwach mazowieckich i śląskim (36 i 18%), ale Dolny Śląsk jest trzecim najchętniej wybieranym regionem. – Pracujemy nad tym, by Włosi lepiej nas poznali i korzystali z naszej oferty, zarówno inwestycyjnej, jak i eksportowej – podkreśla marszałek województwa dolnośląskiego.

1% mieszkańców Wrocławia to Włosi

Dobrymi ambasadorami Dolnego Śląska mogą być Włosi, którzy już mieszkają w naszym regionie (stanowią 1% mieszkańców Wrocławia). Aż 70 % włoskich studentów zostaje we Wrocławiu na stałe, otwierają tu własne firmy bądź znajdują zatrudnienie we włoskich przedsiębiorstwach. Do największych w naszym regionie należą m.in.: CM 3 (projektant i konstruktor pojemników metalowych), Lowara Vogel Polska ( rozwiązania dla technologii wody, ścieków), Riello Palniki ( technika grzewcza), Adeo Screen ( produkcja  wysokiej ekranów projekcyjnych) czy  Patelec Elpena (komponenty i złącza elektrycznych do urządzeń przemysłowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego).

Ogromnie istotnym aspektem współpracy z Włochami jest wymiana handlowa. Roczne obroty przekraczają 20 mld zł, jednak wciąż nieco więcej kupujemy, niż sprzedajemy.

– Jesteśmy zainteresowani współpracą z waszymi firmami. Z naszej strony możemy zaoferować np. znakomite wyroby spożywcze. Jednak otwarci jesteśmy na wasze produkty regionalne np. piwo rzemieślnicze, o którym rozmawialiśmy. Dla naszych przedsiębiorców znaczenie mogą mieć oferowane usługi IT czy usługi medyczno-farmaceutyczne – zaznacza Dr. Fabio Fulvio z Confcommercio tj. Włoskiej Generalnej Konfederacji Przedsiębiorstw, Działalności Zawodowej i Pracy Autonomicznej, będącej największą reprezentacją firm we Włoszech, skupiającą ponad 700.000 podmiotów.

Dolnego Śląska porozumienie z Rzymem

Poza gospodarką nasza delegacja rozmawiała także o rozwoju współpracy w zakresie turystyki. W najbliższym czasie Dolny Śląsk ma podpisać stosowne porozumienia z Rzymem. Temat ten poruszono podczas spotkania z Carolą Penna – Przewodniczącą Komisji ds. Turystyki, Mody i Współpracy Zagranicznej Rady Miejskiej Rzymu oraz Paolą Aranguren z biura burmistrza Rzymu.

– Zaprosiliśmy przedstawicieli Rzymu na Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu, które odbywają się corocznie pod koniec lutego. Pani przewodnicząca Penna podkreśliła także znaczenie Erasmusa dla rozwoju wzajemnych kontaktów. Wymiana studentów i współpraca między uczelniami nie tylko umożliwia wyjazdy studentów za granicę na praktyki czy odbycie części studiów – mówi Karol Przywara, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą UMWD.