Kasjer, kelner, elektryk, informatyk. Na kim najbardziej zależy pracodawcom? W jakich branżach najlepiej się wyspecjalizować? Prezentujemy najbardziej poszukiwane obecnie zawody we Wrocławiu.

Mówi się, że praca czeka na nas za każdym rogiem, tylko trzeba chcieć ją znaleźć. To jednak nie jest takie proste, zwłaszcza dla studentów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w branży. Wynika to też często z racji tego, że nie wiedzą, gdzie szukać i jakich ofert wypatrywać. Znając statystyki, realia oraz możliwości, łatwiej znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Według statystyk Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu w stolicy Dolnego Śląska na dzień 30 listopada 2017 roku zarejestrowanych było 8155 bezrobotnych, z czego 254 osoby zarejestrowane były jako poszukujące pracy. Są to ludzie w większości w wieku produkcyjnym. Nie budzi to zachwytu, jednak ci, którzy poszukują zatrudnienia, powinni zainteresować się, kogo oczekują pracodawcy.

Kto szuka, ten znajdzie
Każdy ma swoje plany i marzenia, nie zawsze jednak wszystko układa się po naszej myśli. Zamiast narzekać, że nie ma się pracy, warto zainteresować się, jacy pracownicy są pożądani. Od czegoś trzeba zacząć. Na stronie Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu widnieje około 400 ofert pracy. Najczęściej poszukiwani są ludzie do pracy w sklepach, jako kasjer czy magazynier lub operatorzy maszyn. Takie osoby zazwyczaj nie muszą mieć ukończonych żadnych szkół ani większego doświadczenia, a pomoc zawsze się przyda.
Dużą popularnością, zwłaszcza wśród studentów, cieszy się również praca w gastronomii, np. kucharz, kelner, pomoc kuchenna, zmywacz naczyń. Jednak jest to dosyć wyczerpujące zajęcie, a większość traktuje je jako krótki przystanek w drodze do prawdziwej kariery.

Poszukiwani są również pracownicy w transporcie, jako wszelkiego rodzaju kierowcy. Tu jednak trzeba już mieć kwalifikacje i uprawnienia, więc nie jest to dobra oferta dla wszystkich. Ważną rolę odgrywają przede wszystkim zawody specjalistyczne i techniczne z różnych branż, np. inżynierzy budowlani, ślusarze, murarze, spawacze, tynkarze, a także sektor informatyczny. Nie jest to dobra wiadomość dla humanistów, jednak wraz z rozwojem technologii oraz z faktu, że coraz mniej osób trudni się pracą fizyczną, na te zawody panuje największy popyt. Można przyzwoicie zarobić, jednak często bywają to trudne i wymagające zajęcia.

Nie ma jednak znaczenia czy pracy szuka kobieta czy mężczyzna. Dla wszystkich znajdą się propozycje. Mimo że w większości poszukiwani są pracownicy do prac fizycznych czy technicznych, nie wyklucza to również zapotrzebowania na typowo damskie zawody jak np. fryzjerka, stylistka paznokci, salowa, kosmetyczka, sprzątaczka, opiekunka w przedszkolu czy pokojowa. Na wagę złota są szwaczki, krawcowe czy piekarze, rzemieślnicy (np. zdun), gdyż jest coraz mniej osób, które potrafią uprawiać takie zawody. Jak podaje PUP we Wrocławiu, w większości są to umowy o pracę.

Co dla studentów?
Zawody oferowane przez Urząd Pracy niekoniecznie zadowalają studentów. To jednak nie jest jedyne źródło, które pomaga w znalezieniu zatrudnienia. Studenci mają możliwość skorzystania z Biura Karier.
– Studenci najczęściej zatrudniają się jako kelnerzy, kasjerzy czy sprzedawcy. Są to najpopularniejsze prace dorywcze dla nas i najbardziej dostępne. Jednak każdy chciałby pracować w zawodzie, którego się uczy. Większość moich znajomych myśli przede wszystkim o pracy w korporacjach czy w urzędach – mówi Anita, studentka międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Statystyki sporządzane przez tę instytucję nie są przydatne tylko dla uczniów uczelni wyższych. Są to cenne informacje dla każdego, kto chce się zorientować, na jakie branże jest największy popyt i gdzie jest najwięcej ofert. Warto też pamiętać, że rynek technologiczny wciąż się poszerza, więc ofert typu: programista czy informatyk będzie się pojawiało coraz więcej.

Tradycyjne zawody – jak prawo, administracja czy bankowość – również nie tracą na popularności. Nie zapominajmy jednak o zawodach specjalistycznych, gdyż specjalistów i techników brakuje na rynku pracy. Ktoś, kto posiada umiejętności techniczne, na pewno znajdzie coś dla siebie i będzie pożądany przez niejednego pracodawcę. Rokowania nie wydają się najgorsze – możliwości jest wiele, i to w różnych branżach.
Nie wszystkie prace wydają się zadowalające i nie wszystkie gwarantują korzystne warunki, jednak warto wyspecjalizować się w danej dziedzinie oraz stać się w niej najlepszym. Wiedza na temat poszukiwanych i najpopularniejszych zawodów jest ważna, gdyż dzięki niej łatwiej będzie podjąć odpowiednie kroki w swojej karierze.