W najbliższych latach powstaną nowe hotele we Wrocławiu w luksusowym stylu. Inwestorzy zdecydowali się otworzyć je w najbardziej reprezentacyjnych lokalizacjach w naszym mieście. Już za kilka lat goście będą mogli nocować w zabytkowej wieży ciśnień,  dawnej rezydencji książąt lub naprzeciwko wrocławskiej Katedry. Pierwszych klientów już przyjmuje pierwszy hotel AC by Marriott w Polsce. Jak prezentują się w środku?

 

Wieża ciśnień sprzedana: nad restauracją  powstaną hotel i biura

Zabytkowa wieża ciśnień przy skrzyżowaniu alei Wiśniowej i ulicy Sudeckiej od poniedziałku ma nowego właściciela. Tego dnia doszło do podpisania aktu notarialnego na podstawie którego Helmut Stephan przeniósł własność obiektu na grupy budowlanej Adamietz, która inwestuje w obiekty hotelowe w Polsce. Jakie plany ma wobec jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w całym Wrocławiu?

– Wieża ciśnień pozostanie miejscem spotkań, gdzie tak jak dotychczas będzie prowadzona restauracja. Na górnych piętrach powstanie hotel. Część obiektu chcemy też przeznaczyć na przestrzeń biurową dla naszego wrocławskiego oddziału – zapowiada Rajmund Adamietz, prezes zarządu spółki.

Opracowanie koncepcji zagospodarowania wieży oraz prace adaptacyjne potrwają kilka miesięcy. Restauracja nie działała tutaj od dwóch lat. Inwestor rozważa nie tylko jej wznowienie, ale także utworzenie izby pamięci, która opowiadałyby o historii budynku.

Zabytkowa wieża powstała w 1905 roku według projektu niemieckiego architekta Karla Klimma. Ma 62 m wysokości, 20 m szerokości, a na najwyższym 13. poziomie znajdowała się galeria widokowa. Pierwotną funkcją wieży było wyrównywanie poziomu wody w południowych częściach Wrocławia. W czasie II wojny światowej służyła zaś jako punkt obserwacyjny.

Przypomnijmy, że dotychczasowy właściciel przejął zabytkowy budynek od miasta w 1995 roku za 600 tys. złotych. Wieża ciśnień nie znajdowała się w najlepszym stanie, ale spółka należąca do Helmuta Stephana zainwestowała kilkanaście milionów złotych w renowację obiektu. Z tego względu decyzja o sprzedaży po 22 latach nie należała do najłatwiejszych.

– Wieża to obiekt bliski memu sercu, któremu poświęciłem wiele lat życia. Wierzę jednak, że trafia ona w dobre ręce i pozostanie w krajobrazie Wrocławia jako znany i uznany obiekt na lata – mówił Helmut Stephan.

Nie została podana do publicznej wiadomości kwota, za jaką zgodził się sprzedać zabytkową budowlę. Wiadomo natomiast, że wieża ciśnień będzie nosić nazwę Stephan Tower. Nowy inwestor chce w ten sposób upamiętnić wkład Helmuta Stephana w renowację wieży.

– Chcemy uhonorować obiekt jego nazwiskiem To wyraz uznania dla wysiłków pana Stephana, który z niezwykłą pieczołowitością odnowił, a następnie utrzymywał Wieżę w pięknej formie – podkreśla Rajmund Adamietz.

Ostrów Tumski: miał być hotel na Euro 2012, będzie Hotel The Bridge w 2019 roku

Hotel przy placu Katedralnym

mat. inwestora

Poniedziałek 25 września był także symboliczną datą dla innej hotelowej inwestycji. Tego dnia wmurowano kamień węgielny pod budowę Hotel The Bridge, który powstanie w samym sercu Ostrowa Tumskiego, przy placu Katedralnym 9. Przechodzący obok mieszkańcy i turyści od wielu lat zadawali sobie pytanie, co stanie się z gigantyczną dziurą w ziemi, którą pozostawił tutaj poprzedni inwestor.

Luksusowy pięciogwiazdkowy hotel będzie pierwszym obiektem marki MGallery by Sofitel w Polsce. Warszawska firma Tacit Investment przeznaczy na niego 130 mln złotych. W bezpośrednim sąsiedztwie Katedry powstaje budynek o 7 kondygnacjach, wykonany z wypalanej cegły, betonu, szkła i metalu. W hotelu znajdą się 184 pokoje, restauracja i przestrzeń konferencyjna. Gości ma oczarować sala balowa z foyer i ogrodem oraz widok z tarasu na dachu na Katedrę, Stare Miasto i bulwary nad Odrą.

mat. inwestora

Hotel The Bridge wypełni ogromny pusty plac po dawnej przychodni studenckiej. Pierwotnie miał tutaj powstać Hotel Rialto, a pierwszych gości miał przyjąć podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Plany spaliły jednak na panewce. Ówczesny inwestor grupa MOT wydała niemal 18 mln złotych, wyburzyła stary budynek przychodni, ale jedyne co pozostawiła po sobie na kilka lat – to głęboki wykop po pracach archeologicznych w 2011 roku. Miasto poirytowane kolejnymi przesunięciami terminów nałożyło karę 4 milionów złotych.

Jeżeli obiekt zostanie ukończony zgodnie z harmonogramem, pierwszych gości przyjmie w połowie 2019 roku. Budowa osiągnęła już poziom gruntu. Przedstawiciele inwestora i magistratu zapewniają, że Hotel The Bridge wpisze się architektonicznie w historyczną, najstarszą część Wrocławia. Magistrat pomny doświadczeń sprzed kilku lat uczestniczył w konsultacjach projektu z inwestorem. Koncepcję obiektu stworzyło zaś biuro z Wrocławia – Forum Architekci.

 

Hotel przy placu Nankiera: SPA w dawnej rezydencji książąt

Zupełnie inny charakter będzie miał obiekt, który powstanie na skrzyżowaniu placu Nankiera i ulicy Szewskiej. Kameralny hotel zaoferuje około 40 pokojów w wysokim standardzie, restaurację, kawiarnię z cukiernią, w planach jest niewielkie SPA. Inwestycja będzie kosztować około 32 miliony złotych. W lipcu rozpoczęły się prace wewnątrz zabytkowego budynku, a pobliski przystanek tramwajowy linii 6 i 7 został przesunięty kilkanaście metrów dalej.

Zabytkowy gmach z wewnętrznym dziedzińcem dopominał się remontu od wielu lat. Powstał w XIV wieku. Od tamtej pory wielokrotnie zmieniał właścicieli. Co ciekawe, obiekt w samym sercu Wrocławia do 1532 roku był siedzibą książąt opolskich. W XIX wieku znajdowało się tutaj gimnazjum dla dziewcząt im. cesarzowej Wiktorii, a jeszcze do niedawna uczyli się w tych murach studenci Wydziału Farmacji Uniwersytetu Wrocławskiego.

W 2012 roku uczelnia postanowiła wystawić budynek na sprzedaż, a studenci przenieśli się na ulicę Borowską. Popadający w ruinę obiekt odkupiła spółka HB Invest należącą do Bogdana Baszaka oraz Stanisława Hana, współtwórcy wrocławskiej grupy farmaceutycznej Hasco-Lek. Przez wiele lat budynek stał pusty. Inwestorzy podkreślali, że zabytkowy charakter budynku wymagał od nich Po uzyskaniu pozwoleń budowlanych, inwestycja ruszyła wreszcie w lipcu.

– Hotel będzie miał charakter kameralny. Dogodna lokalizacja w samym centrum miasta, przepiękny zabytkowy budynek tworzący niepowtarzalną atmosferę oraz najwyższy standard obsługi nadadzą inwestycji luksusowy charakter – zapowiadała na łamach Wroclife Magdalena Karcz, rzecznik prasowy Grupy Hasco-Lek.

– To będzie tzw. butikowy hotel. Chcemy, aby obiekt miał cztery gwiazdki, ale standard i wykończenie będzie nawet na wyższym poziomie. Jesteśmy w trakcie szukania nazwy. Otwarcie hotelu planujemy na pierwszy kwartał 2019 roku – podsumowuje Marta Baszak-Sękowska.

AC by Marriott Wrocław: pierwszy taki hotel w Polsce

Gości już przyjmuje od sierpnia AC by Marriott położony przy placu Wolności 10, naprzeciwko Narodowego Forum Muzyki i pierwszego w Polsce Muzeum Teatru. Czterogwiazdkowy hotel zajął budynek zabytkowej kamienicy. To obiekt z historią, choć znacznie krótszą niż ten przy placu Nankiera.

Kamienica została wzniesiona pod koniec XIX wieku. Swoją siedzibę miał tutaj Bank Rzeszy, a gdy Wrocław przeszedł w polskie ręce – Narodowy Bank Polski. Po 1989 roku obiekt służył Bankowi Zachodniemu WBK.

Od 21 sierpnia klienci płacą tutaj za luksusowe pokoje, a nie bankowe transakcje. To pierwszy obiekt sieć Marriott we Wrocławiu i jednocześnie pierwszy AC Hotel by Marriott w Polsce. Jest to marka bardziej lifestyle`owa od znanego szerszemu gronu Marriotta. Działa w kilku krajach Europy m.in. Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Niemczech.

We Wrocławiu inwestor dobudował do kamienicy dwa kolejne piętra, odnowił elewację i zachował niektóre elementy historycznego wnętrza. Goście mają do wyboru 91 indywidualnie urządzonych pokojów. Część z nich ma tarasy z widokiem na miasto.

Goście mogą skorzystać z restauracji z drink barem lub wypocząć w basenie, strefie saun, jacuzzi, na siłowni czy w gabinecie masażu. W planach jest także winiarnia, która będzie znajdować się w piwnicach dawnego bankowego skarbca. Za luksus trzeba zapłacić. Cena pokojów waha się od ok. 400 do 1000 złotych za dobę.

Wizualizacje ze strony internetowej hotelu AC by Marriott

W kierunku zabytkowych obiektów coraz chętniej spoglądają też deweloperzy i decydują się dać im drugie życie. W dawnych szpitalach, młynach czy browarach powstają mieszkania i powierzchnie komercyjne. Kojarzycie te miejsca?

Nowe hotele we Wrocławiu