Na mapie Wrocławia możemy znaleźć nowe, wyjątkowe centrum innowacji, stworzone z myślą o tych, którzy chcą zmieniać świat. W Nokia Garage jest to możliwe.

Nowo otwarte miejsce to – jak tłumaczą przedstawiciele Nokii – łącznik między firmą i jej zamkniętym zapleczem technologicznym a światem zewnętrznym, czyli młodymi naukowcami, startupami, miastami i partnerami biznesowymi. To prawie 500 metrów kwadratowych przestrzeni do twórczej pracy, dostępne dla wszystkich, którzy razem z Nokią chcą rozwijać swoje projekty.

Przestrzeń stworzona przez kreatywnych wrocławian

– Chcemy otworzyć się na świat, dlatego też do stworzenia naszej innowacyjnej przestrzeni zaprosiliśmy grupę wrocławian. Przez kilka tygodni intensywnie pracowaliśmy w procesie Design Thinking, który umożliwił nam zbadanie potrzeb naszych przyszłych użytkowników, a więc innowatorów, którzy będą rozwijać swoje pomysły w Nokia Garage – mówi Konrad Fuławka, Innovation Officer z Nokia, szef Nokia Garage.

W tworzenie tego miejsca zaangażowały się przedstawicielki Koła Naukowego Design Thinking z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zaprojektowały proces, do którego zaprosiły reprezentantów rozmaitych branż: inżynierów, startupowców, ludzi biznesu czy marketingowców.

Intensywne spotkania trwały kilka tygodni, a każdy z uczestników projektu był potencjalnym użytkownikiem Nokia Garage. Każdy miał inne potrzeby, preferencje czy gusta. Dzięki temu powstała przestrzeń, która jest maksymalnie elastyczna, modułowa i możliwa do modyfikowania pod konkretne przypadki użycia.

Nokia Garage składa się z trzech głównych części. W Creative Zone innowatorzy mogą pracować na huśtawkach, miękkich pufach, niestandardowych ramach czy wygodnych fotelach, a swoje pomysły zapisywać na ścianach, szybach i filarach, a także stołach i tablicach. Maker Space jest z kolei przestrzenią, w której opracowane pomysły i rozwiązania mogą być prototypowane. Natomiast w trzeciej części – Labie – można je przetestować.

Zobacz, jak technologie zmieniają świat, i nawiąż współpracę

W Nokia Garage można na własne oczy przekonać się, jak działają najnowsze technologie, m.in. 5G, IoT, Artificial Intelligence czy Augmented Reality. Wszystkie umożliwiają rozwój miast przyszłości, czyli Smart Cities, inteligentnych rozwiązań w medycynie, bezpieczeństwie i transporcie.

– Prezentowane przez naszych inżynierów demonstracje technologiczne to cyfrowy świat w pigułce. Dzięki nim już niebawem możliwe będą m.in. zdalne zabiegi chirurgiczne, ewolucja samochodów autonomicznych czy szeroki rozwój tak zwanego Internetu Rzeczy, a nawet Internetu Wszystkiego, czyli IoE, w którym ogromna ilość urządzeń komunikuje się ze sobą w czasie rzeczywistym – dodaje Konrad Fuławka.

W Nokia Garage organizowane są szkolenia, prelekcje i warsztaty. Można tam nie tylko zdobyć wiedzę i doświadczenie, ale również poszerzyć swoją sieć kontaktów. Przestrzeń tworzy bowiem także zaangażowana społeczność, w której skład wchodzą eksperci firmy Nokia, wrocławscy naukowcy, studenci i pasjonaci technologii.

Nokia Garage zaprasza do szerokiej współpracy innowatorów, startupowców i partnerów biznesowych. Jak się zaangażować? Najlepiej odwiedzić stronę www.nokiagarage.pl i opisać swój pomysł na współpracę poprzez formularz zgłoszeniowy.