W rankingu „Najbardziej pożądani pracodawcy 2016” znalazło się 71 firm. Wśród laureatów nie brakuje koncernów, które mają swoje siedziby albo oddziały w stolicy Dolnego Śląska. – Na biznesowej mapie Polski, Wrocław jest wyjątkową lokalizacją w kontekście oczekiwań pracowników wobec pracodawców – podkreślają eksperci.

Biuro Google we Wrocławiu

fot. Google Polska

W corocznym badaniu firmy Antal, należącej do wywodzącej się z Wrocławia grupy kapitałowej Work Service, nie ma propozycji odpowiedzi – w pytaniu o najbardziej pożądanego pracodawcę respondenci (w tym roku było to 3300 specjalistów i menedżerów) mogą wskazać dowolną firmę działającą na polskim rynku.

– Z roku na rok odpowiedź na pytanie o najbardziej pożądanego pracodawcę otrzymujemy szybciej, pewniej, konkretniej. Polacy wiedzą, która organizacja może spełnić ich potrzeby, ale też potrafią swój wybór umotywować. Co więcej, coraz częściej podejmują takie działania, by ich pożądany pracodawca nie był tym potencjalnym, a po prostu – obecnym – komentuje Artur Skiba, prezes Antal.

Autorzy badania podkreślają, że trzy najistotniejsze, silne strony pożądanych pracodawców to wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz innowacyjność.Tuż za podium znalazły się wysokość wynagrodzenia i stabilność zatrudnienia (ex aequo z możliwością szkolenia).


Czym kuszą pracowników wrocławskie firmy?

Katarzyna Lica, lider zespołu we wrocławskim oddziale Antal, tłumaczy, że na biznesowej mapie Polski, stolica Dolnego Śląska jest wyjątkową lokalizacją w kontekście oczekiwań pracowników wobec pracodawców.

– Jako jedna z najbardziej dynamicznych aglomeracji i szybko rosnące centrum biznesu, przyciąga zarówno wielkich inwestorów otwierających tu centra usług wspólnych, jak i innowacyjne start-upy i firmy z obszaru MSP. Tak bardzo zdywersyfikowana i rozbudowana struktura nowoczesnych organizacji pozwala pracownikom na dużą swobodę w wyborze firmy, w której chcieliby się znaleźć – wyjaśnia Katarzyna Lica.

Ekspertka zaznacza, że dla pracującego w biznesie wrocławianina kluczowa jest możliwość rozwoju kompetencji, rozumiana jako konkretna ścieżka kariery, szeroki i sensowny pakiet szkoleń oraz stabilne, przejrzyste struktury firmy, od stanowisk juniorskich po top management.

– Kolejnym istotnym parametrem jest wysokość wynagrodzenia i dopełniający ją pakiet benefitów. Wchodzące do Wrocławia organizacje prześcigają się w oferowaniu pomysłowych i wyróżniających się dodatków do pensji, takich jak ponadstandardowe dni urlopowe, czy „working holidays” w egzotycznych krajach – wylicza Katarzyna Lica.

W sektorach technicznych, takich jak IT czy inżynieria, na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie innowacyjność pracodawcy.

– Najlepszych specjalistów z tego obszaru jest w stanie przyciągnąć firma pracująca z najnowszymi technologiami i na najnowocześniejszym sprzęcie. Coraz mniejsze znaczenie dla wrocławian ma sama wielkość firmy, głównie ze względu odnoszące sukcesy start-upy, w których można realizować projekty równie ciekawe jak w prestiżowych korporacjach, ale przy znacznie ciekawszym zakresie obowiązków i możliwości prowadzenia procesu „end-to-end”, a nie tylko jego wycinka – dodaje ekspertka Antal.


Pracodawcy marzeń są też we Wrocławiu

Specjaliści i menedżerowie wytypowali najbardziej pożądanych pracodawców w 16 branżach. Na 71 wyróżnionych marek, jedynie 38 to również ubiegłoroczni laureaci. 33 pracodawców debiutuje w zestawieniu lub do niego powraca.

W bankowości najlepszą renomą cieszy się ING Bank Śląski. Na czwartym miejscu (7 proc. głosów) znalazł się z kolei Bank Zachodni WBK, który swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Wśród centrów usług wspólnych na czele są dwie międzynarodowe korporacje, które od lat mają swoje placówki w stolicy Dolnego Śląska. To akurat nie dziwi, bo Wrocław to jeden z najsilniejszych ośrodków sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce – w tej branży pracują u nas już ponad 34 tysiące osób.

Pierwsze miejsce wśród najbardziej pożądanych pracodawców z branży SSC/BPO zajmuje McKinsey (11 proc. głosów) – wrocławskie centrum wiedzy, mieszczące się w Grunwaldzki Center, jest jednym z najszybciej rozwijających się w strukturach globalnego koncernu, zajmującego się doradztwem strategicznym.

Na drugiej pozycji uplasowało się Credit Suisse, obecne we Wrocławiu od 2007 roku. To aktualnie jeden z największych pracodawców w stolicy Dolnego Śląska, który zatrudnia u nas ponad 4 tysiące osób. Jak informowaliśmy na początku roku, koncern nadal chce rozwijać swoje wrocławskie centrum usług.

– We Wrocławiu oferujemy wyjątkowe możliwości rozwoju oraz perspektywę międzynarodowej kariery zarówno absolwentom wyższych uczelni, jak i doświadczonym specjalistom z sektora finansów, biznesu, IT oraz innych obszarów. Naszym głównym celem jest budowanie w Polsce bazy wiedzy oraz wypracowywanie innowacyjnych rozwiązań. Dlatego też poszukujemy wysokiej klasy specjalistów z wielu obszarów, z bardzo dobrą znajomością języków obcych – tłumaczyła nam Katarzyna Tłuścik z Credit Suisse.

Podstawowe benefity, jakie firma oferuje nowym pracownikom to prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, program emerytalny, płatne dni wolontariackie, pakiet szkoleń i program Internal Mobility.

Biuro Google we Wrocławiu

fot. Google Polska

Wrocław przyciąga światowe marki

Wśród firm doradczych, najbardziej pożądanym pracodawcą jest Deloitte (18 proc. głosów), które swój oddział we Wrocławiu ma w biurowcu Dominikański. Na drugim miejscu figuruje EY (17 procent) – wrocławskie centrum usług tej firmy powstało w 2011 roku. Świadczy m.in. usługi księgowe, finansowe czy kadrowe, jak również wsparcie IT oraz zarządzanie wiedzą i projektami dla spółek z ponad 30 krajów.

W zeszłym roku przedstawiciele EY zapowiedzieli, że wrocławskie centrum będzie sukcesywnie rozwijane. Na potwierdzenie tych słów, pod koniec marca bieżącego roku firma wynajęła 10,5 tys. merów kwadratowych powierzchni w biurowcu Sagittarius Business House, który powstaje przy ulicy Suchej.

– Działalność we Wrocławiu prowadzimy od 6 lat i od początku wielokrotnie zwiększyliśmy powierzchnię biurową, którą zajmujemy. Rozwijamy się bardzo dynamicznie i to właśnie nasz rozwój spowodował, że pojawiła się potrzeba znalezienia nowej, wspólnej przestrzeni, która będzie komfortowa dla naszych pracowników – mówił Dariusz Sus, dyrektor EY GDS Poland.

Do grona najbardziej pożądanych pracodawców z branży IT należą dwa globalne koncerny, które mają swoje oddziały we Wrocławiu. Mowa o firmach Google (1. miejsce – aż 39 proc. głosów) i IBM (3. miejsce – 5 proc.).

Z kolei w branży budowlanej, na drugim miejscu (10 proc. głosów) figuruje Skanska, która także ma swoje biuro w stolicy Dolnego Śląska, a ponadto stawia we Wrocławiu kolejne biurowce (m.in. Green Towers, Dominikański, Green Day i Green 2Day).

Wśród firm farmaceutycznych, cieszących się największym uznaniem pracowników, na czwartym miejscu (4 proc. głosów) znajdziemy koncern Merck. Ten globalny potentat branży farmaceutycznej i chemicznej od 2013 roku ma u nas swoje centrum HR, a w zeszłym roku otworzył we Wrocławiu także centrum usług finansowych.

Jeśli chodzi o branżę FMCG (fast-moving consumer goods), na trzeciej pozycji (7 proc. głosów) figuruje koncern Nestle, który w 2015 roku uruchomił w Nowej Wsi Wrocławskiej pierwszą w Polsce oraz trzecią w Europie Centralnej fabrykę produkującą karmę dla zwierząt Purina PetCare. Pracuje tam niespełna tysiąc osób.

Z kolei niekwestionowanym liderem (18 proc. głosów) wśród firm zajmujących się handlem detalicznym jest szwedzka IKEA, która w Bielanach Wrocławskich ma swój największy sklep w Polsce.

Fabryka BSH

mat. prasowe

Fabryki wciąż mają się dobrze

Jak niedawno informowaliśmy, mocno w naszym mieście wciąż trzyma się branża produkcyjna. Wśród cieszących się najlepszą renomą firm z tego sektora, dwie są mocno związane z Wrocławiem. Na drugim miejscu (9 proc. głosów) znajdziemy koncern 3M, który w naszym mieście jest obecny od lat. Firma zaczynała działalność od inwestycji w fabryki, a potem zdecydowała się na rozszerzenie działalności.

– Do wybudowanych zakładów produkcyjnych na przestrzeni kolejnych lat dołączyły inwestycje w centrum badawczo-rozwojowe oraz centrum usług wspólnych – tłumaczył podczas konferencji podsumowującej 10 lat działania Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Tomasz Duda, dyrektor centrum R&D 3M Polska.

Trzecie miejsce (5 proc. głosów) przypadło z kolei w udziale firmie BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, która modernizuje dawne zakłady FagorMastercook przy ulicy Żmigrodzkiej.

– Tempo prowadzonych przez nas prac przygotowawczych jest bardzo dynamiczne i przebiega zgodnie z harmonogramem. Dotychczas prowadzone były prace modernizacyjne, również z zakresu infrastruktury informatycznej czy transportowej na terenie, którego powierzchnia jest równa 25 boiskom piłkarskim – mówił niedawno Konrad Pokutycki, prezes zarządu spółki BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

W dwóch fabrykach (lodówek i piekarników), które zaczną działać we wrześniu, rocznie będzie produkowanych około 2 milionów urządzeń marek Bosch i Siemens.

Przypomnijmy, że wrocławskie firmy pojawiły się niedawno także w innym rankingu najlepszych pracodawców – Great Place to Work.