– Wrocław stał się ważnym ośrodkiem biznesowym. Bogata siatka połączeń jest istotna zwłaszcza dla przedstawicieli wielu międzynarodowych firm, które mają tutaj swoje siedziby i oddziały – mówią przedstawiciele wrocławskiego lotniska. A pasażerów, latających w interesach do i z naszego miasta, przybywa.

Obsługa VIP na wrocławskim lotnisku

mat. Port Lotniczy Wrocław

Wrocławskie lotnisko bije rekordy – w pierwszym półroczu 2017 z jego usług skorzystało blisko 1,3 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad 18 procent w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Ten wynik to zasługa nie tylko ogromnej popularności połączeń oferowanych przez tanie linie lotnicze czy bogatej oferty lotów na południe Europy, ale także rosnącej pozycji stolicy Dolnego Śląska na biznesowej mapie Starego Kontynentu.

Klientów biznesowych przybywa

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku z lotów do europejskich hubów przesiadkowych (to połączenia wybierane przede wszystkim przez klientów biznesowych) skorzystało o ponad 7 procent więcej pasażerów niż w pierwszej połowie 2016 roku.

– Pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do wyboru 17 połączeń dziennie do największych międzynarodowych portów przesiadkowych. Ze stolicy Dolnego Śląska mogą polecieć do Frankfurtu nad Menem (3 połączenia dziennie), Monachium (3 połączenia), Düsseldorfu (1 połączenie), Kopenhagi (1 połączenie), a także na Lotnisko Chopina, czyli główny port w Warszawie (sześć połączeń obsługiwanych przez PLL LOT, a trzy przez linie Ryanair) – wylicza Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław.

Ze statystyk lotniska wynika, że największą popularnością cieszą się loty do Frankfurtu nad Menem (Lufthansa) oraz do Warszawy (Ryanair). Samoloty na tych trasach były wypełnione w pierwszym półroczu 2017 roku w około 80%. Pasażerowie biznesowi korzystają przede wszystkim z połączeń tradycyjnych. Ich udział w takich lotach stanowił średnio 69% zimą i 46% latem. W przypadku rejsów niskokosztowych było to odpowiednio 10% i 4%.

– Liczba pasażerów biznesowych cały czas rośnie. Co więcej, szacujemy, że ta tendencja się utrzyma, ponieważ w naszej ofercie pojawią się kolejne wyczekiwane połączenia – zapowiada Jarosław Sztucki.Samolotem na spotkanie w interesach

Jak podkreślają przedstawiciele lotniska, nasze miasto stało się ważnym ośrodkiem biznesowym, a bogata siatka połączeń jest istotna zwłaszcza dla przedstawicieli wielu międzynarodowych firm, które mają swoje siedziby i oddziały we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku lub w sąsiednich regionach.

– Najczęściej z naszych lotów korzystają pracownicy AB Volvo, Capgemini, 3M Poland, Nokia Siemens Networks, McKinsey & Company Poland, Autoliv Poland, Faurecia i Hewlett Packard. Większość to Polacy, ale duża część pasażerów to również Niemcy, Amerykanie, Francuzi i Włosi. Z pewnością rozszerzająca się oferta kierunków ułatwi im organizację spotkań biznesowych. Poza tym konsekwentny rozwój oferty zwiększa biznesową atrakcyjność regionu. Dostępność połączeń lotniczych jest dla wielu firm jednym z kluczowych elementów w przypadku inwestycji w nowych miejscach – tłumaczy Sztucki.

Zdają sobie z tego sprawę także przedstawiciele Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. W najnowszej edycji raportu „Driven by Knowledge”, przygotowanego przez ARAW pod kątem zagranicznych inwestorów, informacje o połączeniach dostępnych z wrocławskiego lotniska znalazły się na początku publikacji.

– „Driven by Knowledge” jest publikacją promocyjno – informacyjną, a nie analityczną, jednak porównanie z niektórymi danymi z wersji z lat poprzednich pokazuje jak wiele nowych firm powstaje i lokuje się w aglomeracji wrocławskiej, jak rośnie liczba połączeń lotniczych i jakość infrastruktury drogowej oraz jak powiększa się ilość dostępnej powierzchni biurowej i magazynowej – wyjaśnia Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu w ARAW-ie.

Lufthansa

mat. Port Lotniczy Wrocław

Siatka połączeń będzie się rozrastać

W drugiej połowie czerwca ruszyło połączenie PLL LOT do Tel Awiwu – najważniejszej metropolii w tamtym regionie świata, a także centrum finansowego i technologicznego o globalnym znaczeniu.

– To nie koniec nowości. 29 października należące do Grupy Lufthansa, linie Swiss Airlines, zapowiedziały uruchomienie długo oczekiwanych lotów do Zurychu, dokąd będzie można polecieć trzy razy w tygodniu. Dodatkowo Lufthansa od sezonu zimowego zwiększy liczbę rejsów na trasie z Wrocławia do Frankfurtu nad Menem. Pojawi się wówczas aż osiem dodatkowych lotów w tygodniu – zaznacza Jarosław Sztucki.

Wylot z Frankfurtu planowany jest o godz. 9.25. Przedstawiciele lotniska tłumaczą, że dla podróżujących nocnymi lotami długodystansowymi oznacza to krótki czas oczekiwania na samolot do Wrocławia, co znacznie podwyższa komfort podróży.

– Wczesny wylot stwarza również nowe możliwości dla europejskich biznesmenów przylatujących do stolicy Dolnego Śląska, bo pozwala zaplanować business day w naszym mieście, z powrotem w ten sam dzień – dodaje Sztucki.

Executive Lounge

mat. Port Lotniczy WrocławFot. £ukasz Giza

Biznes lubi luksus

Na klientów biznesowych czeka we Wrocławiu specjalna, skrojona do ich potrzeb oferta. Najbardziej wymagający mogą korzystać z VIP & Business Services.

– Mają oni zagwarantowane miejsca parkingowe najbliżej terminalu. Specjalnie przeszkolony personel zapewnia szybką odprawę biletowo-bagażową, a także transport limuzyną do samolotu. Dzięki temu pobyt na lotnisku może zostać skrócony do minimum – wyjaśnia Jarosław Sztucki.

Z kolei dla tych, którzy chcą przed podróżą odpocząć, bądź popracować w kameralnych warunkach, dostępne są ekskluzywnie zaaranżowane wnętrza salonu Executive Lounge. Jest on wyposażony w stanowiska komputerowe oraz stoliki, WiFi, prasę, telewizję, a także strefę wypoczynkową. Nie brakuje też napojów, alkoholi czy różnego rodzaju przekąsek i słodyczy.