Jeśli dokucza nam senność, zmęczenie i przewlekły katar, a wyniki badań wskazują, że wszystko jest w porządku warto zastanowić się nad inną przyczyną. Może nią być zanieczyszczone powietrze wewnętrzne. Kwestia jest często lekceważona a tymczasem statystyki ostrzegają, że aż 30 proc. problemów zdrowotnych związanych jest z jakością powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach.

IMG_1464-klima_pomieszczenie

We wnętrzach spędzamy do 90 % czasu. Całymi dniami przesiadujemy w pomieszczeniach – biurach, domach, restauracjach, salach kinowych, klubach czy środkach transportu. Dlatego właśnie jakość tzw. powietrza wewnętrznego ma większy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie niż jakość powietrza zewnętrznego, czyli atmosferycznego. Jeżeli pracujemy w biurze, lokalu użyteczności publicznej lub innym miejscu, gdzie jednocześnie przez dłuższy czas przebywa spora liczba osób, to narażeni jesteśmy na wdychanie „zużytego” powietrza. Przyczyną jest wydychany dwutlenek węgla, para i zapachy wydzielane przez człowieka. Skutki to nie tylko pogarszające się samopoczucie. Grążą nam poważne choroby – infekcje grzybicze, katar czy choroby układu oddechowego.

Dobre powietrze jest jak dobre jedzenie

Przeciętnego wzrostu dorosły, oddychając, zużywa ok. 20 m3 powietrza o masie 25 kilogramów. To wielokrotnie przewyższa wagę dziennie spożytej żywności i wody. Podczas gdy te ostatnie możemy starannie dobrać, to w przypadku powietrza zazwyczaj nie jest to możliwe. To wystarczający powód, aby poświęcić uwagę jakości powietrza w pomieszczeniach.

 klima venta


Wentylacja mechaniczna – dotleni i pobudzi

Po wejściu do pokoju, w którym znajduje się kilka czy kilkanaście osób, czasem doznaje się wrażenia, że powietrze jest „zużyte”. Głównym sprawcą jest wydychany dwutlenek węgla. Zwykle nie myślimy o nim jako o zanieczyszczeniu. Tymczasem może takim być. Szczególnie w źle wentylowanych pomieszczeniach. Już sto lat temu Max von Pettenkofer uznał zawartość CO₂ za wskaźnik jakości powietrza. Jak zatem dbać, by powietrze w naszym pokoju, było „dotlenione”.? Wystarczy zainstalować odpowiednią wentylację mechaniczną. W wyborze może pomóc doradca techniczny KLIMA-VENTA. Warto pamiętać o jednym: wentylacja mechaniczna ma tę przewagę nad grawitacyjną, że – bez względu na warunki zewnętrzne – skutecznie usuwa zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń, wymieniając je na świeże. Odpowiedniej jakości, najlepiej certyfikowany system wentylacji, pozwoli obniżyć zawartość CO₂, wilgoci i innych niepożądanych związków chemicznych w zamkniętym pomieszczeniu. Odpowiednio „dotlenione” powietrze działa z rana lepiej niż mocna kawa. Pozwala odzyskać energię i pomaga pozbyć się uczucia chronicznego zmęczenia.

Skuteczny duet: wentylacja i klimatyzacja

Niewątpliwie jakość powietrza w pomieszczeniu wzrasta, gdy oprócz systemów wentylujących, jest w nim zamontowana dodatkowo klimatyzacja. Jej zadaniem jest utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury. Jest to szczególnie istotne podczas upałów, w okresach przejściowych, a także w czasie sporej wilgotności, np. po wiosennej burzy. Nie powinniśmy dać się zwieść zapewnieniom, że klimatyzacja wystarcza, by oddychać powietrzem dobrej jakości i czuć się w pomieszczeniu komfortowo. Zapewnia ona jedynie odpowiednią temperaturę powietrza, ale go nie oczyszcza. Optymalną jakość powietrza wewnętrznego uzyskamy tylko wtedy, gdy oprócz niej, zainstalujemy w pomieszczeniu system wentylacyjny. Takie rozwiązanie dzięki cyrkulacji wymienia „zużyte” powietrze wewnętrzne na czyste – z zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na te dwa współpracujące ze sobą systemy, wtedy naprawdę zadbamy o świeże, dobrej jakości powietrze.

W walce z bakteriami i grzybami

Czy wiemy, czym oddychamy? Wciągając do płuc powietrze, zazwyczaj nie zastanawiamy się, co się w nim znajduje. Oddychamy nie tylko mieszanką tlenu i azotu. W powietrzu mogą znajdować się też bakterie, wirusy i grzyby. Jeśli naprawdę chcemy korzystać z dobrodziejstwa czystego powietrza, warto nauczyć się prawidłowej obsługi tych urządzeń. Stawką jest nasze zdrowie. Im dłużej narażamy się na zanieczyszczone powietrze, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się chorób – infekcji grzybiczych skóry, paznokci, włosów czy narządów wewnętrznych (np. płuc). Dodatkowo narażamy się na alergie, łzawienie oczu, przewlekły katar czy zapalenie spojówek, a nawet zapalenie układu oddechowego aż po astmę oskrzelową włącznie.

Inwestycja w zdrowie

Jeśli już zdecydujemy się na wentylację i klimatyzację warto co jakiś czas sprawdzać ich stan. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na czystość filtrów powietrza oraz stopień ich zużycia. Mogą potrzebować regeneracji, a nawet wymiany. Najlepiej, gdy tę usługę powierzymy wykwalifikowanym specjalistom – firmom zajmującym się profesjonalnym serwisem systemów wentylacji oraz klimatyzacji. Najlepiej takim, które oferują kompleksowe obsługi: od pomiarów poprzez samą instalację aż po serwisowanie i czyszczenie. Regularne przeglądy tych instalacji pozostawiają wymierne korzyści – lepszy komfort pracy i poprawę stanu zdrowia.

Artykuł sponsorowany