Programiści z całej Polski spotkali się we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych w ramach projektu HopeIT. Z piątku na sobotę próbowali stworzyć prototyp aplikacji wpierającej działalność fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

HopeIT to nowa inicjatywa wrocławskiego środowiska IT, która ma zapoczątkować nowy trend w zakresie współpracy sektorowej pomiędzy IT i NGO. Ideą pomysłodawców było stworzenie marki, pod którą będą realizowane długofalowe projekty społeczne przy zaangażowaniu programistów z całej Polski – ponad podziałami.

 

Celem hackathonu jest stworzenie prototypu aplikacji odpowiadającej na aktualne wyzwania fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Głównym obszarem działań fundacji jest pozyskiwanie w krótkim czasie środków finansowych ratujących życie dzieci (np. lek czy leczenie ostatniej szansy). Projektowane podczas hackathonu rozwiązanie ma usprawnić procesy crowdfundingowe, stworzyć platformę stałego kontaktu z darczyńcami oraz zwiększać skalę i siłę działania fundacji.

Następnie prototyp aplikacji będzie dalej rozwijany w ramach open source.

15 drużyn w ciągu 24 godzin tworzyło aplikację dla Przylądka Nadziei. Informatycy wykazali się nie tylko sprytem i wiedzą ale przede wszystkim wielkim zaangażowaniem.

Aplikacje były oceniane według kryteriów: funkcjonalność, użyteczność, design. Dodatkowe punkty były przyznawane za innowacyjność.

Najlepsza drużyna otrzymała voucher o wartości 10 000 złotych na zakupy w jednym z sklepów multimedialnych. Zwycięzcami Hackathonu HopeIT zostal zespół Bydlaki. Poziom był tak wysoki, że organizatorzy przyznali dwie nagrody specjalne dla zespołów Kapibary i NewHope.