Pod koniec października do Wrocławia zjadą się programiści z całej Polski. Będą mieli 24 godziny na stworzenie aplikacji, która wesprze działalność Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Hackathon HopeIT ma być pierwszym krokiem do stałej współpracy wrocławskiego środowiska IT z NGO-sami.

fot. pixabay.com/CC0

Hackathon, w największym skrócie, to wydarzenie, podczas którego zespoły programistów intensywnie pracują nad kreatywnym rozwiązaniem przedstawionego zadania. Tym razem jednak będzie nieco inaczej, bo chodzi o stworzenie prototypu aplikacji, która umożliwi szybkie pozyskiwanie środków finansowych dla podopiecznych Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Fundacja działa od 26 lat i przez ten czas pomogła tysiącom dzieci chorych na raka. Z jej inicjatywy powstał najnowocześniejszy w Polsce szpital onkologiczny dla najmłodszych pacjentów, czyli Przylądek Nadziei. To największy dziecięcy ośrodek przeszczepowy w naszym kraju, który wykonuje ponad połowę wszystkich transplantacji szpiku u małych Polaków.

Przedstawiciele fundacji podkreślają, że wykorzystanie nowoczesnych technologii IT otwiera nowe możliwości, bo najczęściej to właśnie czas jest decydujący w walce o życie pacjentów.

– Dla nas równie cenne, jak darowizny do puszek i wpłaty na konto są talenty i kompetencje, które ofiarowują naszym dzieciom darczyńcy. Dlatego cieszę się, że do armii ludzi walczących o zdrowie i życie dzieci chorych na raka dołączają tak uzdolnieni i cenieni na całym świecie programiści – podkreśla Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes Fundacji Na Ratunek.

Październikowy hackathon będzie pierwszą odsłoną projektu HopeIT, który docelowo ma wspierać także inne organizacje pożytku publicznego.

– Cały sektor NGO może działać głównie dzięki wsparciu darczyńców. Dlatego stworzenie narzędzi, które pozwolą skutecznie zdobywać środki na pomoc podopiecznym, jest tak ważne – dodaje Aleksandrowicz-Zdral.

24 godziny kodowania non stop

Rejestracja uczestników hackathonu HopeIT ruszy we wtorek 26 września i potrwa do 20 października. W wydarzeniu mogą wziąć udział zespoły liczące od 3 do 5 osób, które podejmą wyzwanie i zaprojektują prototyp aplikacji. Jak zapowiadają organizatorzy, jej kształt i architektura będą ograniczone jedynie wyobraźnią programistów.

W trakcie hackathonu uczestnicy będą mogli konsultować się z przedstawicielami fundacji, aby lepiej poczuć specyfikę i potrzeby trzeciego sektora. Finalnie ma powstać produkt, który będzie dalej rozwijany w formule open source.

– Spodziewamy się, że w wydarzeniu może wziąć udział nawet setka programistów. Szykuje się mocny skład i bardzo wysoki poziom rywalizacji. Nokia jako partner wydarzenia będzie czuwać nad częścią merytoryczną przedsięwzięcia. Zadbamy także o dalszy los i rozwój tego projektu – zapowiada Bartosz Ciepluch, dyrektor wrocławskiego oddziału Nokia.

Uczestnicy spędzą ponad dobę w przestrzeniach studia filmowego wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych. Programiści rozpoczną pracę w piątek 27 października o godzinie 17 i zakończą 24 godziny później. Potem zespoły otrzymają czas na zaprezentowanie swoich pomysłów. Najciekawsze i najlepiej odpowiadające potrzebom fundacji rozwiązanie zostanie wybrane przez specjalne jury.

Więcej informacji można znaleźć na stronie HopeIT.

mat. prasowe