Biurowiec Nowy Targ stanie w samym centrum Wrocławia, a kompleks City Forum tylko nieco dalej od serca naszego miasta. Inwestorzy obu przedsięwzięć podkreślają, że ich obiekty mają – za sprawą usługowych parterów – „żyć” także po godzinach pracy.

Biurowiec Nowy Targ

Najwięcej emocji budzi biurowiec Nowy Targ, który w kwartale między ulicą świętej Katarzyny, Wita Stwosza, świętego Wita i placem Nowy Targ buduje Skanska. Te emocje to przede wszystkim efekt bardzo eksponowanego i położonego w samym sercu Wrocławia miejsca, w którym ten obiekt stanie.

Nowy Targ: najważniejsza jest miastotwórczość

– Ten biurowiec wchodzi w bardzo gęstą tkankę miejską. Dlatego przy projektowaniu najważniejsza była dla nas miastotwórczość  – tłumaczy Zbigniew Maćków z Maćków Pracownia Projektowa, która przygotowała koncepcję całego obiektu.

Jak podkreśla architekt, budynek wniesie witalność i życie w tę część Starego Miasta.

– Postawiliśmy na usługowe, butikowe partery od strony ulicy świętej Katarzyny, Wita Stwosza i placu Nowy Targ. Podzieliliśmy przestrzeń na 15 mniejszych lokali. A żeby jeszcze wzmocnić wielkomiejskość obiektu, największe, narożne lokale usługowe będą dwukondygnacyjne – zapowiada Maćków.

Projektanci podzielili fasadę na elementy pełne i otwarte, a pomiędzy nimi powstaną wewnętrzne, zielone patia dla pracowników. Pojawią się też tarasy użytkowe od strony ulicy świętej Katarzyny i placu Nowy Targ.

– Kolejna istotna rzecz, jeśli chodzi o miastotwórczość, to infrastruktura techniczna, którą schowaliśmy w całości wewnątrz budynku. Nie będzie ani jednej brzydkiej rury na dachu – zaznacza Zbigniew Maćków.

Zieleń i „żywe” partery

Jak obiecują architekci, nie zabraknie także zieleni.

– Od strony ulicy świętej Katarzyny pojawią się drzewa. Kiedyś była to norma, że drzewa rosną w przekroju ulicy. Dziś prawie już się tego we Wrocławiu nie spotyka – podkreśla Macków.

Artur Mamrot, menadżer projektu w Skanska Property Poland przypomina, że to już szósta inwestycja biurowa tej firmy we Wrocławiu. Wcześniej Skanska wybudowała Grunwaldzki Center, Green Towers, Green Day, Dominikański i Green 2Day.

– W biurowcu Nowy Targ skupiliśmy się na parterach. Chcemy, żeby „żyły” do późnego wieczora – zaznacza Mamrot.

Oprócz handlowo-usługowego parteru, w obiekcie powstanie sześć pięter biurowych o łącznej powierzchni około 22 tys. metrów kwadratowych. A na dwóch poziomach podziemnych znajdzie się 196 miejsc parkingowych.

– Już rozpoczęliśmy prace fundamentowe. Jesienią przyszłego roku chcemy, by budynek osiągnął stan surowy otwarty, a zakończenie projektu przewidujemy na drugi albo trzeci kwartał 2019 roku – zapowiada Artur Mamrot.

City Forum: biznes spotka się z kulturą

Nieco dalej od samego serca miasta, ale wciąż w centrum Wrocławia, rośnie już także inny, duży kompleks biurowy. Chodzi o City Forum przy placu Wróblewskiego, u zbiegu ulicy Traugutta i Pułaskiego. To przedsięwzięcie wrocławskiej firmy deweloperskiej Archicom.

Od czerwca trwa budowa pierwszego etapu, w ramach którego powstanie budynek City One. Podobnie jak City 2 (drugi etap), będzie to 7-kondygnacyjny biurowiec klasy A o powierzchni najmu około 12 tys. metrów kwadratowych.

– Chcemy wzbogacić tkankę miejską o nową inspirującą przestrzeń do pracy, rozrywki i spotkań. W City Forum biznes spotykać się będzie z kulturą, praca z wypoczynkiem, a aktywności zawodowe z prywatnymi. Podobnie jak w przypadku naszych osiedli społecznych, tak i w projekcie City Forum potrzeby współczesnych mieszkańców miast przełożyliśmy na język architektury – dostosowując rozwiązania projektowe do oczekiwań przyszłych pracowników biur i mieszkańców tej części miasta – mówi Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Architekci z autorskiego Studia Projektowego Doroty i Kazimierza Śródków zaplanowali wewnętrzne patio, w którym pracownicy biur i mieszkańcy będą mogli odpoczywać wśród zieleni, spotykać się w kawiarni czy podziwiać organizowane tam wystawy.

Przedstawiciele inwestora zapowiadają, że zastosowane pomiędzy budynkami duże dekoracyjne przeszklenia zapewnią kameralną atmosferę i jednocześnie pozwolą utrzymać kontakt z tętniącą życiem częścią miasta wokół kompleksu. A przestrzenie handlowo-usługowe zlokalizowane w parterach budynków mają umożliwić funkcjonowanie tej przestrzeni także po zakończeniu pracy.

Pierwsi najemcy wprowadzą się do City Forum pod koniec 2018 roku.

Wrocławski rynek biurowy ma się świetnie

Wrocław to drugi po Krakowie największy rynek regionalny w Polsce i trzeci w skali całego kraju.

– Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku popyt na powierzchnię biurową w stolicy Dolnego Śląska osiągnął prawie 92 tys. mkw. Tak pozytywne wyniki osiągnięte już kolejny rok z rzędu są efektem wysokiej aktywności najemców z sektora usług dla biznesu, którzy w I półroczu 2017 odpowiadali za 60 proc. zapotrzebowania na powierzchnię biurową w mieście – wylicza Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu.

Jak pokazują dane ABSL, stolica Dolnego Śląska to jeden trzech największych ośrodków dla inwestorów z branży usług dla biznesu w naszym kraju. W zlokalizowanych u nas 140 centrach pracuje już 40 tys. osób – niemal o 17 proc. więcej niż na początku 2016 roku.

Bardzo mocną pozycję Wrocławia potwierdzają duże transakcje najmu, które zawarto w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Dwie największe umowy dotyczyły Business Garden, zarówno w części już ukończonej, jak i tej realizowanej.

Firmy, które wybrały ten kompleks to Credit Agricole (15 500 mkw.) oraz Capgemini (13 100 mkw.). Trzecią największą transakcją był przednajem EY na 10 500 mkw. w budynku Sagittarius Business House, a pierwszej piątce znalazła się także Nokia (7 400 mkw. w West Link) i UPS (6 600 mkw. w Bema Plaza).

Za popytem na biura podąża też podaż, która na koniec pierwszego półrocza kształtowała się we Wrocławiu na poziomie 873 100 metrów kwadratowych.

– Mimo tego, że w 2017 roku do użytku trafi mniej biur niż w rekordowym 2016, znaczny wolumen powierzchni w budowie – 267 300 mkw. – gwarantuje szybki rozwój wrocławskiego rynku. W przyszłym roku całkowita podaż nowoczesnych biur we Wrocławiu powinna przekroczyć milion metrów kwadratowych – zapowiada Łukasz Dziedzic, konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.