Już wkrótce, dzięki technologii wirtualnej będzie można zobaczyć, jak w przyszłości powinna wyglądać ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego. Koncepcję zmian zaproponowali studenci wrocławskich uczelni, rozmawiając wspólnie z przedsiębiorcami i mieszkańcami. Projekt ma na celu ożywienie tej ulicy oraz doprowadzenie do stanu dawnej świetności.

„Z wirtualu do realu. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych” – to projekt polegający na współpracy i komunikacji wszystkich grup, które w tej przestrzeni się przenikają: przedsiębiorców, turystów, mieszkańców, urzędów i instytucji.

Koncepcję zmian zaproponowali studenci wrocławskich uczelni: socjologii, architektury, psychologii i urbanistyki. Wspólnie rozmawiając z przedsiębiorcami i mieszkańcami opracowali trzy koncepcje zmiany wizerunkowej fragmentu ul. Piłsudskiego, od ul. Świdnickiej do pl. Legionów. Z tych propozycji powstał film w technologii wirtualnej rzeczywistości, który będzie można ocenić już 18 stycznia o godz. 17 w auli Szkoły Muzycznej przy ul. Piłsudskiego 25. Za pomocą specjalnych okularów każdy będzie mógł zobaczyć ul. Piłsudskiego w zupełnie nowej odsłonie. A to co zobaczą za kilka lat może stać się faktem.

Projekt prowadzony m.in. przez Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW jest współfinansowany z UE. Jego zasadniczym celem jest współtworzenie atrakcyjnej dla mieszkańców i przedsiębiorców przestrzeni publicznej.

– Sercem tego projektu są ludzie. Ich współpraca na wielu poziomach i w wielu obszarach ma szanse przynieść niebywały efekt zmiany wizerunkowej jednej z głównych arterii naszego miasta – mówi wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka, która niedawno prezentowała go w Parlamencie Europejskim.

Najpierw w Paryżu, potem w Brukseli

Pod koniec ubiegłego roku projekt zachwycił Prezydentów Miast uczestniczących w Projekcie BoostInno – Boosting Social innovation. – Wystąpienie wiceprezydent Magdaleny Piaseckiej tak bardzo zaciekawiło prezydentów miast na spotkaniu w Paryżu, że poproszono o przedstawienie naszego projektu tym razem na posiedzeniu Intergrupy URBAN Parlamentu Europejskiego w Brukseli – mówi Małgorzata Golak, Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW.

– Wrocław jest jednym z dwóch europejskich miast, które zostały zaproszone do przedstawienia doświadczeń, dobrych praktyk i konkretnych rozwiązań, wynikających z uczestnictwa w programie URBACT. Oprócz nas ma tę możliwość jeszcze jedno niewielkie hiszpańskie miasto Mollet de Valles – dodaje Małgorzata Golak.

To Europejski Program Współpracy Terytorialnej dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich. URBACT pomaga miastom wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody, łączące wymiary ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Uczestniczyło w nim lub uczestniczy ponad 200 miast (w tym 23 z Polski), 29 państw i 5 000 aktywnych uczestników.

Wrocław zrealizował już trzy projekty URBACT. Pierwszy URBAMECO (2008-2010) dotyczył rewitalizacji społeczno-gospodarczej i jego rezultaty widać na Nadodrzu. Drugi URBACT MARKETS (2012-2015) skupiał się na miejskich targowiskach, natomiast trzeci BoostINNO (2016-2018) – najszerszy – obejmuje innowacje społeczne w centrum staromiejskim. Uczestniczy w nim 10 miast partnerskich: Gdańsk – lider projektu, Wrocław, Paryż, Barcelona, Turyn, Mediolan, Strasburg, Baia Mare, Braga, Malmö – region Skane w Szwecji.

Z historii…

Obecna ul. Piłsudskiego na początku XIX wieku była peryferyjną Gartenstrasse (ul. Ogrodową). Nazwa nada w 1823 roku nie była przypadkowa, bo mieszkali tam ogrodnicy, których działki przylegały do ulicy. Zyskała ona na znaczeniu po wybudowaniu Dworca Górnośląskiego i później Dworca Głównego. Wybudowano kamienice, rezydencje, hotele i restauracje, a także gmach Krajowego Sejmu Śląskiego – dzisiejszy NOT (Naczelna Organizacja Techniczna). To w tym miejscu, w 1896 roku, spotkali się m.in. Cesarz Wilhelm II i Car Mikołaj II.

Z powstałych na przełomie XIX i XX wieku blisko 30 hoteli zachowało się kilka – Piast, czyli dawny Kronprinz, Grand, przed laty Du Nord, Europejski, przedwojenny Hohenzollernhof i Polonia, dawny Vier Jahreszeiten (na zdjęciu poniżej).

Po II wojnie światowej, już w polskim Wrocławiu nazwano ulicę imieniem generała Karola Świerczewskiego. Co ciekawe, na niektórych kamienicach widnieją jeszcze stare tabliczki z tą nazwą. Od 1992 roku ulica nosi nazwę Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Fot. Fotopolska.eu