W piątek 22 września kasowniki we wrocławskich i podwrocławskich autobusach i tramwajach będą zaklejone. Konduktorzy w pociągach nie będą sprawdzać biletów na terenie miasta, a rower miejski naliczy opłaty dopiero po godzinie, a nie 20 minutach jazdy. Późną nocną porą będą jeździć nie tylko autobusy, ale też tramwaje. Czym jeszcze zaskoczy nas Dzień bez Samochodu 2017 Wrocław?

Dzień bez Samochodu 2017 Wrocław

Nie kupuj biletów w tramwajach i autobusach

Kończy się Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności. W piątek bez biletu będziemy mogli podróżować wszystkimi liniami obsługiwanymi przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Dojazd do Wrocławia i z powrotem będzie ponadto bezpłatny także dla pasażerów z gmin ościennych, którzy korzystają z autobusów podmiejskich. Dotyczy to mieszkańców:

– Długołęki (904, 911, 914, 914a, 921, 931, 934, 936, 944);
– Kątów Wrocławskich (133 i 609);
– Kobierzyc (112 i 612);
– Miękini (917, 923, 937, 938);
– Siechnic (100, 110, 120, 900L, 900P, 901, 910, 920);
– Wiszni Małej (908, 930).

Wsiądź do pociągu (nie)bylejakiego

Koleje Dolnośląskie

mat. prasowe

W piątek jazdę samochodem można zamienić także na podróż pociągiem. Warunki są dwa. Po pierwsze, darmowy przejazd jest możliwy tylko pociągami Kolei Dolnośląskich albo Polregio (ale już nie PKP Intercity). Po drugie, za podróż nie płacimy tylko w obrębie granic miasta. Oznacza to, że jeżeli chcemy kontynuować jazdę, musimy zakupić bilet od ostatniej stacji na terenie Wrocławia. Na przykład pasażerowie jadący w stronę Wałbrzycha i Jeleniej Góry – od przystanku Wrocław Zachód, wracający do Legnicy – od Wrocławia Leśnicy, a do Trzebnicy – od Wrocławia Pawłowic.

Rower miejski będzie bezpłatny trzy razy dłużej

Wrocławski Rower Miejski

fot. Nextbike Polska

Zazwyczaj korzystanie z Wrocławskiego Roweru Miejskiego jest darmowe tylko przez pierwsze 20 minut. W piątek 22 września na dwóch kółkach będziemy mogli jeździć bez opłat przez godzinę. Jedyne, co musimy zrobić, to posiadać aktywne konto w systemie Nextbike. Możemy je założyć na stronie WroclawskiRower.pl. Obecnie na terenie Wrocławia działa 76 samoobsługowych stacji, dzięki którym możemy wypożyczyć aż 760 rowerów.

Katamaran też zastąpi Ci samochód

Co jeszcze przyniesie Dzień bez Samochodu 2017 Wrocław? Niewątpliwą piątkową atrakcją będzie pływanie po Odrze katamaranem solarnym. Tego dnia City Boats zgodził się wpuścić mieszkańców na pokład za połowę ceny – na hasło ,,Tydzień Zrównoważonego Transportu”. Katamarany solarne wypływają w rejsy z Przystani Kapitańskiej na Bulwarze Włostowica.

Nocą też pojadą tramwaje

Niektórzy mieszkańcy Wrocławia dobrze pamiętają, że przed wrześniem 2003 roku po Wrocławiu jeździły późną porą nie tylko autobusy, ale także tramwaje. W piątek 22 września znów wyruszą na trasy 3 zabytkowe pojazdy: Konstal 4N1 #1444, Konstal 102N #2002, Konstal 105Na #2246 . Po raz ostatni w ruchu liniowym będzie „zetkowy” Tramwaj 105Na #2246, który potem zostanie wycofany w ruchu.

Nocka tramwajowa jest organizowana przez MPK, Klub Miłośników Transportu Zbiorowego, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy: kmtzkomunikacja@op.pl. (organizatorzy proszą aby podać jako temat wiadomości: „Nocka 9”, a w treści zawrzeć: imię i nazwisko oraz liczba osób biorących udział).

Nocka tramwajowa kończy Dzień bez Samochodu 2017 Wrocław i Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym roku minęło 140 lat, od kiedy na ulice naszego miasta wyjechały pierwsze tramwaje… zaprzęgnięte w konie. Jak za dawnych lat – zobacz wrocławskie tramwaje na starych fotografiach.

Dzień bez Samochodu 2017 Wrocław

przypada 22 września. Przypomnijmy, że jedna z kilku okazji w roku, kiedy możemy podróżować miejskimi tramwajami i autobusami za darmo. Magistrat zaproponował radnym uchwałę na podstawie której bez biletu będziemy mogli podróżować także:

– w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, czyli 23 kwietnia

– w Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem, tj. 8 września

Kto jeszcze ma uzyskać prawo do bezpłatnych przejazdów. Czy i kiedy wzrosną ceny biletów MPK? Obszernie o planowanych zmianach przeczytasz tutaj