W piątek 9 listopada do ruchu oddano 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od Radomicka do Leszna. To kolejny fragment „ekspresówki” łączącej Wrocław z Poznaniem. Całą trasą pojedziemy w przyszłym roku.

Jak tłumaczą przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dzięki nowo oddanej trasie kierowcy zaoszczędzą co najmniej kilkanaście minut.

– Ponad 19-kilometrowy odcinek Radomicko – Leszno łączy się z oddanym na początku października odcinkiem Leszno – Kaczkowo (9,5 km), co pozwala ominąć zakorkowane centrum Leszna – podkreślają drogowcy.

Realizacja S5 na odcinku od Radomicka do Leszna kosztowała ponad 443 mln złotych.

– W ramach inwestycji wybudowana została dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa. Powstały dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód, umożliwiające połączenie z drogami lokalnymi oraz DK12 Wschowa – Leszno – Gostyń. Zbudowano dwa miejsca obsługi podróżnych, 16 obiektów inżynierskich, sieć dróg dojazdowych i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – wylicza GDDKiA.

Aby zapewnić przejezdność w ciągu drogi krajowej nr 5 na połączeniu z oddanym odcinkiem S5, kierowcy skorzystają z przejazdu przez węzeł Lipno realizowany w ramach kolejnego kontraktu.

Cała trasa do Poznania gotowa w przyszłym roku

Trasa Radomicko – Leszno powstała w ramach budowy drogi ekspresowej S5 Poznań – Kaczkowo, która jest dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W ramach S5 Wrocław – Poznań, w budowie są jeszcze trzy odcinki.

Odcinek Poznań – Wronczyn ma zostać udostępniony do ruchu jeszcze w tym roku, a odcinki Wronczyn – Kościan Południe oraz Kościan Południe – Radomicko powinny być gotowe w drugiej połowie 2019 roku.

Przypomnijmy, że od grudnia ubiegłego roku możemy już korzystać z całego, liczącego blisko 50 kilometrów odcinka drogi S5 na Dolnym Śląsku.

Jak podkreślają drogowcy, S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

fot. GDDKiA