Dawne, wrocławskie szpitale jeszcze kilka lat temu były omijane szerokim łukiem przez deweloperów, a próby sprzedaży kończyły się fiaskiem. Teraz to się zmienia i kolejne nieruchomości znajdują nowych właścicieli. A po gruntownej renowacji, obiekty dostają drugie życie.

Do najświeższej transakcji, której przedmiotem był dawny szpital, doszło w minionym miesiącu. W połowie lutego urząd marszałkowski, za trzecim podejściem, znalazł kupca na kompleks byłego szpitala kolejowego pomiędzy aleją Wiśniową i ulicą Sudecką. Nieruchomość za 28 mln 280 tys. złotych kupiła warszawska spółka Okre Projekt 1. To podmiot należący do grupy OKRE Development.

– Zamierzamy zrealizować wysokiej jakości projekt mieszkaniowy z uzupełniającą funkcją usługową. Plany obejmują adaptację wartościowych historycznie budynków do nowej funkcji przy jednoczesnym uzupełnieniu architektury o elementy współczesne. Utrzymanie, odnowienie i uwypuklenie historycznego charakteru zabudowy będzie priorytetem – tłumaczy portalowi Wroclife.pl Małgorzata Deiksler, dyrektor ds. rozwoju OKRE Development.

Jak podkreśla Deiksler, zabytkowy szpital kolejowy to kolejne podejście spółki do adaptacji historycznego obiektu użyteczności publicznej na cele mieszkaniowe.

– Przygotujemy przemyślane, funkcjonalne mieszkania oraz lokale usługowe, które uatrakcyjnią cały kompleks. Tereny dawnego szpitala ponownie odzyskają swój blask, a w połączeniu z jedną z najlepszych lokalizacji w mieście – w zielonej części Wrocławia, nieopodal kilku historycznych parków – stworzą nową tkankę miejską z idealnymi warunkami do zamieszkania – zapowiada Małgorzata Deiksler.

W kompleksie przy alei Wiśniowej przez wiele lat działał Okręgowy Szpital Kolejowy. Zlikwidowano go w 2010 roku – wówczas jego działalność przejął szpital im. Marciniaka. A od 2015 roku budynki stoją puste, bo pacjenci i lekarze przenieśli się do nowego szpitala wojewódzkiego przy ulicy Fieldorfa na Stabłowicach.

Szpital kolejowy przy al. Wiśniowej

fot. Wikimedia Commons/Julo

Na Stabłowice przeniósł się także drugi oddział szpitala im. Marciniaka, który do 2015 roku mieścił się przy ulicy Traugutta 114-120. Jesienią zeszłego roku urząd marszałkowski znalazł kupca na ten opuszczony kompleks szpitalny. Za 21 mln 210 tys. złotych kupiła go spółka AmRest. To firma prowadząca w Polsce m.in. restauracje KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks. Nowy właściciel nie ujawnia na razie planów związanych z tą nieruchomością.

– Jeśli pojawi się decyzja, wydamy wówczas stosowny komunikat – wyjaśnia Adrian Wnęk z AmRest.

Dodajmy, że AmRest kupił teren o łącznej powierzchni ponad 1,8 hektara pomiędzy ulicą Traugutta, Żabią Ścieżką i rzeką Oławą, wraz ze stojącymi na nim poszpitalnymi budynkami, podejściami i podjazdami do obiektów, parkingami oraz parkiem. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wynosi około 9 tys. metrów kwadratowych.

Szpital przy ul. Traugutta

fot. Wikimedia Commons/Neo[EZN]

Hotel, aparthotel i park w dawnym szpitalu

Do rozpoczęcia inwestycji szykuje się z kolei firma Arche, która w 2016 roku kupiła od urzędu marszałkowskiego – za prawie 13 mln złotych – dawny szpital przy alei Kasprowicza, w którym do 2012 roku działało Dolnośląskie Centrum Pediatryczne im. Korczaka.

– Jest tam przestrzeń, jest klimat. Chcemy stworzyć coś wyjątkowego. Wybraliśmy miejsce z dala od centrum, tuż przy parku, by ludzie chcieli tam zostać na dłużej i mogli odpocząć w przyjemnym otoczeniu – mówił nam w zeszłym roku Władysław Grochowski, prezes Arche.

Znamy już szczegóły planowanego przy alei Kasprowicza przedsięwzięcia. Jak zapowiada deweloper na swojej stronie internetowej, jeden z budynków zabytkowego kompleksu przyjmie funkcję hotelową.

– Znajdą się w nim 83 pokoje (1-4 osobowe), w tym pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także ogólnodostępna restauracja z przyległym patio oraz 3 sale konferencyjne – wyjaśnia inwestor.

Z kolei drugi budynek zaprojektowano jako aparthotel.

– Na parterze zostanie zlokalizowana kawiarnia z wyjściem na taras i widokiem na zabytkowy park. Pierwsze piętro zajmą: basen, spa z jacuzzi i sauną, gabinety masażu i rehabilitacji oraz łaźnia parowa. W strefie basenu usytuowano niecki o zróżnicowanej głębokości, dzięki czemu korzystać z niego będą mogły nawet małe dzieci. W piwnicy obiektu znajdą się sale fitness z siłownią oraz wielofunkcyjna sala dla dzieci – wylicza deweloper.

Założenie parkowe zostanie odświeżone i wzbogacone o małą architekturę. Będzie otwarte dla wszystkich. A w głębi parku, w miejscu wcześniejszych budynków gospodarczych, przewidziano kameralne budynki mieszkalne.

Hotel Klasztor

fot. Arche.pl

Tam, gdzie rodziły się dzieci, teraz mieszkają seniorzy

Od 2016 roku w dawnym szpitalu położniczym przy ulicy Dyrekcyjnej działa już centrum seniora Angel Care. Znajdziemy tam apartamenty dla seniorów z usługami i opieką medyczną, dom opieki, a także centrum chorób demencyjnych.

– Renowacja sprawiła, że kompleks odzyskał dawny blask. Architektura naszego centrum łączy historyczny charakter z funkcjonalnością na najwyższym poziomie. Istotne jest, że zabytkowe budynki mają niepowtarzalną atmosferę. W ten sposób centrum zyskało też wyjątkową tożsamość. To wartość dodana, której nie sposób uzyskać w obiektach budowanych od podstaw – tłumaczył Ron Ben Shahar z Angel Poland Group, które było inwestorem całego przedsięwzięcia.

Jak wyjaśniał Ben Shahar, konstrukcja obiektów poszpitalnych spowodowała, że łatwiej było dostosować je do potrzeb nowoczesnego centrum seniorów, niż typowe budynki biurowe lub apartamentowe.

– Dotyczy to kwestii tak istotnych z punktu widzenia funkcjonalności i bezpieczeństwa, jak szerokość korytarzy, drzwi, wysokość pomieszczeń, wielkość okien czy możliwość pełnego dostosowania całej niezbędnej infrastruktury do warunków nowoczesnego, kompleksowego ośrodka. Obiekt pozbawiony jest wszelkich barier architektonicznych i na każdy poziom można się dostać windą. Historyczny charakter miejsca przywołują odrestaurowane sklepienia łukowe oraz zabytkowa kaplica działająca w kompleksie – wyliczał Ron Ben Shahar.

Zabytkowe kompleksy zmieniają swoje funkcje

Od dłuższego czasu trwa już zakrojony na bardzo szeroką skalę projekt deweloperski na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II. Na początku 2014 roku działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara kupiła za niemal 36 mln złotych wrocławska firma i2 Development.

Dawny szpital zmienia się w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy składający się z 14 budynków. Zgodnie z zapowiedziami dewelopera, łącznie powstanie tam niemal 30 tys. metrów kwadratowych usług, biur i apartamentów. Z tego blisko 20 tys. mkw. zaplanowano na cele mieszkaniowe (około 480 apartamentów), a 9,5 tys. zaprojektowano z przeznaczeniem komercyjnym.

Plany zagospodarowania Bulwaru Staromiejskiego obejmują teren o łącznej powierzchni 2,5 hektara. Ma on być otwarty dla wszystkich wrocławian, którzy będą mogli m.in. pospacerować wyremontowaną promenadą wzdłuż rzeki. W planach jest też plaża miejska, marina i stanowiska dla wędkarzy.

Z kolei w dawnym szpitalu przy zbiegu ulicy Poniatowskiego i Prusa inwestycję Lokum Vena realizuje wrocławska firma Lokum Deweloper, która kupiła tę nieruchomość od Uniwersytetu Medycznego za 16,5 mln złotych. Powstanie tam 270 mieszkań.

Jak czytamy na stronie internetowej dewelopera, nowoczesna część inwestycji utrzymana będzie w minimalistycznym, eleganckim stylu, który podkreśli walory neogotyckiej zabudowy.

– W nowoczesnej zabudowie powstanie 181 mieszkań, a w zrewitalizowanej części – 89. W ofercie znalazły się wygodne kawalerki, mieszkania 2-pokojowe, kompaktowe i większe rodzinne 3 pokoje oraz 4-pokojowe mieszkania o apartamentowym charakterze o powierzchni do 97 metrów kwadratowych – wylicza inwestor.

Na dziedzińcu osiedla powstanie mała architektura nawiązująca stylem do estetyki miejsca – fontanna przed zabytkowym budynkiem oraz stylizowane ławki i latarnie. Na terenie inwestycji znajdą się również lokale handlowo-usługowe.