„Przesiadaj się i jedź” – to hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Zaczyna się w sobotę 15 września Dniem Otwartym w MPK. Tego dnia pojedziemy bezpłatnie tramwajem, autobusem i pociągiem. Szkoda, że tylko w sobotę…

Dzień Otwarty MPK to jedyne takie wydarzenie w roku, podczas którego otwierane są bramy zajezdni dla wszystkich zainteresowanych. Na miejscu można zobaczyć, czym na co dzień jeżdżą wrocławianie i jak wygląda praca kierowców oraz motorniczych.

Główne atrakcje w zajezdni „Borek”

Główne atrakcje czekają na terenie zajezdni nr IV „Borek”. Zostanie tam m.in. wystawiony spektakl „Wesoła Podróż”, który uczy dzieci, jak zachowywać się w autobusach i tramwajach.

Będzie można również oddać krew wraz z klubem Honorowych Dawców Krwi przy MPK, który w tym roku obchodzi swoje 40-lecie.

Zaprezentowany zostanie także dźwig ratowniczy, który służy do stawiania na tory wykolejonych tramwajów. Potrafi podnieść nawet 38 ton.

Każdy może poprowadzić tramwaj

Jedną z największych atrakcji, jak co roku, będzie nauka jazdy tramwajem. Każdy będzie mógł na chwilę samodzielnie poprowadzić ten kilkudziesięciotonowy pojazd. Nawet dzieci. Na wszystkich kursantów czekają dyplomy.

Przy muzyce na żywo będzie można również zjeść i wziąć udział w konkurach z nagrodami, a także przejechać się za darmo zabytkowymi tramwajami po mieście.

Druga część Dnia Otwartego odbędzie się w zajezdni Autobusowej. Wycieczki na ul. Obornicką wyruszą z Borka o godzinach: 10:30, 12:30 i 14:30. Na miejscu będzie można dowiedzieć się w jaki sposób tankowane, kontrolowane i naprawiane są wrocławskie autobusy.

– Dzień Otwarty skierowany jest nie tylko do pasjonatów miejskiej komunikacji, ale do wszystkich wrocławian. Chcemy przybliżyć naszą pracę tym, których codziennie wozimy. Podczas Dnia Otwartego będzie można usiąść za sterami tramwaju, obejrzeć historyczny oraz najnowszy tabor MPK – mówi Bartosz Naskręski, specjalista ds. komunikacji społecznej MPK.

Impreza wystartuje w sobotę 15 września o godzinie 10 i potrwa do 16.

W sobotę bezpłatnie tramwajem, autobusem i pociągiem

22 września 2018 roku (sobota) będzie można bezpłatnie skorzystać z usług komunikacji miejskiej. Bez konieczności kupowania biletu pojedziemy wszystkimi liniami komunikacji miejskiej na terenie miasta oraz dodatkowo:

  • Liniami 133 i 609 na obszarze Gminy Kąty Wrocławskie,
  • Liniami 112 i 612 na obszarze Gminu Kobierzyce,
  • Liniami 917, 923, 938 na obszarze Gminy Miękinia,
  • Liniami 100, 110, 120, 900L, 900P, 901, 910 na obszarze Gminy Siechnice,
  • Liniami 908, 930 na obszarze Gminy Wisznia Mała
  • Liniami 904, 911, 914, 921, 924, 931, 934 na obszarze Gminy Długołęka.
  • Pociągami osobowymi Kolei Dolnośląskich i Regio Przewozów Regionalnych na terenie miasta Wrocławia.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Podczas tego tygodnia (15-22 września) popularyzowane będą alternatywne względem auta spalinowego formy transportu. Na zakończenie, w sobotę 22 września na ul. Ruskiej zamiast samochodów pojawią się wyspy zieleni. Sporo atrakcji będzie czekało również na placu Solnym. Więcej szczegółów wkrótce.