Wszystko wskazuje na to, że nowy basen na Brochowie, o którego budowę od lat zabiegają osiedlowi radni, wreszcie powstanie. Urzędnicy pokazali już wizualizacje obiektu, a za kilka miesięcy ma zostać ogłoszony przetarg. – To będzie moment prawdy – mówi radny z Brochowa.

fot. ASPA Pracownia Architektoniczna

Pękający w szwach Aquapark, długie kolejki ustawiające się do wejścia na pływalnię przy ulicy Wejherowskiej czy oblężone kąpieliska przy ulicy Królewieckiej i Harcerskiej – tegoroczne wakacje, podobnie jak i te w ubiegłych latach, dobitnie pokazują, że odkrytych basenów we Wrocławiu jest za mało.

Miasto nie kwapi się z budową nowych obiektów, dlatego każda wiadomość o planach – nawet dość odległych – związanych z basenami przyjmowana jest przez mieszkańców z radością. Taka jak ogłoszona przez wrocławski magistrat zapowiedź budowy nowego basenu przy ulicy Polnej.

Kryty basen i odkryte niecki

Basen na Brochowie oddano do użytku 12 lipca 1936 roku. Po wojnie działał aż do 2004 roku. Wtedy go zamknięty, by przeprowadzić remont. Ten nigdy jednak nie nastąpił i obiekt od lat popada w ruinę. O reaktywację kąpieliska od lat walczyli mieszkańcy i osiedlowi radni. Wreszcie się udało. Niedawno urzędnicy zapowiedzieli, że nowa pływalnia przy ulicy Polnej powstanie do końca 2019 roku.

– Obiekt będzie miał co najmniej dwie zasadnicze funkcje – całoroczną i letnią. Chcielibyśmy, żeby w sezonie letnim, tak długo, jak to jest możliwe, funkcjonowały zewnętrzne niecki. Im będzie towarzyszyć infrastruktura rekreacyjna – mówił Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych we wrocławskim urzędzie miejskim.

Dwie zewnętrzne niecki mają mieć 500 (basen wielofunkcyjny, z torami pływackimi i dwoma zjeżdżalniami) i 320 metrów kwadratowych (brodzik dla dzieci). Z kolei kryta pływalnia pomieści pięciotorowy basen, brodzik do nauki pływania, salę fitness, jacuzzi i dwie sauny. Koszt całej inwestycji szacowany jest na około 28 mln złotych.

Koncepcję obiektu przygotowuje pracownia architektoniczna ASPA, czyli ta sama, która odpowiadała m.in. za projekt nowego basenu przy ulicy Wejherowskiej. Miasto pokazało już wizualizacje pływalni przy ulicy Polnej.

Wróci płaskorzeźba z lat 30. ubiegłego wieku

Brochowska rada osiedla zwróciła się z wnioskiem do urzędników, by upamiętnić dawny obiekt zachowując płaskorzeźbę z lat 30. XX wieku, która zdobiła starą pływalnię. Magistrat pozytywnie odniósł się do tego pomysłu.

– W odpowiedzi na pismo od Rady Osiedla Brochów w sprawie zachowania elementów fasady budynku kompleksu basenowo-rekreacyjnego przy ul. Polnej 10, wykonawcy projektu została przesłana stosowna uwaga. Projektant uwzględnił wspomniany element, czyli płaskorzeźbę z ikoną basenu w wizualizacji – tłumaczy Marcin Janiszewski z Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu.

Projektanci zaproponowali, by ikona znalazła się tuż przy wejściu głównym do nowej pływalni. Ostateczny projekt może jednak jeszcze się zmienić.

fot. ASPA Pracownia Architektoniczna

Basen nie tylko dla Brochowa

Obiekt w ciągu dnia będzie służył brochowskiej szkole podstawowej, do której uczęszczają również dzieci z sąsiednich osiedli.

– Popołudniami zaś i w weekendy skorzystają z niego mieszkańcy przynajmniej czterech osiedli: Księża Wielkiego, Jagodna, Tarnogaju i oczywiście Brochowa. Nasi sąsiedzi będą musieli pokonać zaledwie około 2 km, że skorzystać z nowoczesnego basenu – tłumaczy Jakub Szymczak, radny osiedla Brochów.

Jak mówi Szymczak, jesienią 2017 roku ma zostać odebrana koncepcja basenu, na podstawie której ogłoszony zostanie przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

– W ostatnich rozmowach, jakie prowadziliśmy, była mowa o ogłoszeniu przetargu jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. I to będzie moment przełomowy, moment prawdy, gdyż ogłoszenie przetargu wymaga od urzędu przygotowania około 30 mln złotych, bo na tyle wyceniana jest cała infrastruktura. Budowa może zająć około dwóch lat. W tej chwili WPI (Wieloletni Plan Inwestycyjny – przyp. red.) nie uwzględnia żadnych środków na brochowski basen – wyjaśnia Jakub Szymczak.

Dodaje, że w magistracie toczy się też postępowanie mające na celu zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która ma uwzględnić budowę basenu.

Czy oprócz obiektu na Brochowie miasto wybuduje w najbliższych latach inne nowe pływalnie? Jak tłumaczą nam urzędnicy, na razie żadne wiążące decyzji w tej sprawie nie zapadły. Po wakacjach mają być wznowione spotkania z radami osiedli, podczas którego poruszane są m.in. właśnie kwestie basenów.