50 nowoczesnych, ekologicznych, niskopodłogowych autobusów zakupi za ponad 44 mln złotych Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu. Pieniądze na ten cel przekazał Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Materiały prasowe

Nowe autobusy zagwarantują mniejszą emisję zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliwa nawet o 400 ton rocznie, a także poprawią bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Będą spełniać normę EURO VI i pozwolą znacząco obniżyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Na ulice Wrocławia wyjadą w lutym 2019 roku i będą sukcesywnie zastępować obecnie użytkowane pojazdy marki Volvo 7000A, które mają więcej niż piętnaście lat.

Samorząd województwa przekazał Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu we Wrocławiu ponad 44 mln zł na zakup 50 nowych autobusów. To kolejna inwestycja zarządu w nowoczesny i niskoemisyjny tabor, który będzie jeździł po ulicach miast Dolnego Śląska. Do tej pory udało się zainwestować już ponad 121 mln zł.

Koszt zakupu wszystkich autobusów to ponad 86 mln zł, z czego ponad połowę dofinansowuje samorząd Dolnego Śląska w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014–2020.

– To bardzo ważna inwestycja dla Wrocławia w kontekście walki o czystsze powietrze. Dzięki wymianie taboru zmniejszymy szkodliwą emisję tlenków azotu do atmosfery o prawie 50 procent – mówił marszałek Cezary Przybylski podczas podpisania umowy z MPK Wrocław.

Nie tylko we Wrocławiu

– Decyzja o inwestycji w nowe pojazdy we Wrocławiu jest kolejnym krokiem wspierającym proekologiczne zmiany w naszym regionie. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie samorząd województwa zdecydował o wsparciu podobnych inwestycji w dziewięciu innych miejscowościach Dolnego Śląska. Dzięki czemu zakupionych zostanie 96 nowoczesnych autobusów– mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Nowe pojazdy o łącznej wartości ponad 115 mln zł trafią do Legnicy, Głogowa, Środy Śląskiej, Bolesławca, Strzelina, Świeradowa Zdroju, Jeleniej Góry, Świdnicy i Świebodzic. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel około 77 mln zł.