W tym roku Czesi planują rozpoczęcie budowy dwóch odcinków autostrady D11, z Pragi do granicy z Polską w Lubawce. Dzięki temu oraz drodze ekspresowej S3 z Legnicy do Lubawaki, podróż ze stolicy Czech do Wrocławia będzie szybsza.

Mapa: Ambasada Polska w Czechach

Czeski rząd przyjął plany rozbudowy sieci dróg. Wśród nich znalazły się brakujące odcinki autostrady D11 z Pragi do granicy z Polską w pobliżu Lubawki. Do tej pory wybudowano blisko 90 km tej trasy. W sierpniu ubiegłego roku oddano do użytku odcinek Osicky – Hradec Karlove. Do całkowitego ukończenia autostrady brakuje następujących odcinków: Hradec Kralove – Smirice (15,2 km), Smirice – Jaromer (7,4 km), Jaromer – Trutnov (20,5 km), Trutnov – granica z Polską w okolicach Lubawki (21,1 km). Ich budowa ma ruszyć w tym roku i zakończyć się w 2021 roku.

Po naszej stronie też sporo prac

Mapa: Ambasada Polska w Czechach

Jednak to nie wystarczy, aby skrócić czas podróży z Wrocławia do stolicy Czech z około trzech godzin do ok. dwóch. Sporo do zrobienia jest też po stronie polskiej. W tej chwili dojedziemy pod Legnicę autostradą A4 (ok. 60 km). Tam powstaje już węzeł z drogą ekspresową S3. Podobnie trwają też prace na odcinku drogi S3 Legnica – Bolków i mają zakończyć się w bieżącym roku. Do budowy następnego odcinka Bolków – Lubawka jest wyłaniany dopiero wykonawca. Nie ma zatem pewności, że ten fragment S3 (trasa prowadzi przez górskie masywy) zostanie zakończony do roku 2021. Wtedy to ma zostać oddana do użytku całość, wspomnianej już autostrady D11, Praga – granica Polska w Lubawce.

Stara trasa bez zmian

Po zakończeniu prac przez stronę czeską i polską, trasa z Wrocławia do Pragi (autostradą A4, drogą ekspresową S3 i autostradą D11) będzie liczyła około 280 kilometrów. Biorąc pod uwagę dozwolone prędkości (140 km/h na autostradzie A4, 120 km/h na drodze ekspresowej S3 i 130 km/h na autostradzie D11) podróż może zająć nam nieco ponad 2 godziny.

Dodajmy też, że nie ma planów budowy choćby drogi ekspresowej na trasie z Wrocławia do granicy w okolicach Kudowy Słone. Podobnych planów nie mają także Czesi, na odcinku granica w Nachodzie – Jaromer.