Wrocław wspólnie zaśpiewa z artystami z okazji kolejnej rocznicy powstania NSZZ ,,Solidarność”. Wszystkie koncerty ,,wRock for Freedom” odbędą się na terenie dawnej zajezdni przy Grabiszyńskiej. W miejscu, w którym 36 lat temu rodziła się ,,Solidarność”, a niedługo zostanie otwarte Centrum Historii Zajezdnia, wystąpią prawdziwe legendy muzyki rockowej.

 wRock for Freedom

Fot. A Tyszko

Koncerty upamiętniają rolę artystów, którzy wyrażali opór wobec totalitaryzmów i braku wolności. Ich utwory w latach 80. i 90. stały się głosem społeczeństwa, dzisiaj wciąż łączą pokolenia. W poprzednich edycjach wRock for Freedom mogliśmy posłuchać występów między innymi Dżemu, Perfectu, Gorana Bregovicia czy Lecha Janerki. Kto wystąpi w tym roku?

Legendy Rocka 2016 (27 sierpnia)

Zaledwie rok młodszy od ,,Solidarności” jest zespół Lady Pank, który będzie główną gwiazdą sobotnich koncertów. Piosenkę, która dała początek i nazwę grupie w grudniu 1981 roku nagrał 26-letni Jan Borysewicz z …wrocławskiej dzielnicy Sępolno. Rok później dołączył Janusz Panasewicz. Od tego czasu piosenek Lady Pank słuchają niezmiennie kolejne pokolenia. ,,Tacy sami”, ,,Kryzysowa narzeczona”, ,,Zostawcie Titanica”

Nazwisko Krzysztofa Klenczona w pierwszej sekundzie może nam z kolei niewiele mówić. Po chwili wszyscy jednak skojarzymy ,,Kwiaty we włosach” Czerwonych Gitar lub ,,10 w skali Beauforta” Trzech Koron, których był kompozytorem. W specjalnym projekcie The Klenczon Experience nawiąże do niego Wojciech Hoffman, lider zespołu Turbo. Tego samego wieczora koncert zagra jeszcze TSA, kultowa grupa Marka Piekarczyka i Andrzeja Nowaka.

Lady Pank/TSA/The Klenczon Experience, początek godz. 16.30
bilety: 45 zł – przedsprzedaż, 50 zł w dniu koncertu wejściówki; studenci i uczniowie: 35 zł – przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu

Muzyczna lekcja historii (28 sierpnia)

Piosenki Jacka Kaczmarskiego chwytają za serce. Podczas koncertu nie tylko je usłyszymy, ale również wspólnie zaśpiewamy. Zabrzmią najbardziej znane utwory największego polskiego barda, które wykonywał sam lub razem z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim.

Pieśni, które przed laty niosły Polaków do wolności i ,,Solidarności”, teraz zaprezentują TRIO ŁÓDZKO-CHOJNOWSKIE, TRIADA POETICA, Justyna Panfilewicz & Cezary Mogielnicki, Adam Łapacz, a także laureaci Konkursu Bardów ,,Śpiewamy Kaczmarskiego”.

Ile razy nuciliśmy ,,Mój jest ten kawałek podłogi. Nie mówcie mi, więc co mam robić!”, ,,Dorosłe dzieci mają żal”, ,,Szklana pogodę” Lombardu czy ,,Białą flagę” Republiki? Kolejny raz zrobimy to podczas drugiej części wieczoru, która będzie należeć do przebojów rocka z lat 80. W nowych aranżacjach wykonają je najlepsze wrocławskie wokalistki: Natalia Lubrano, Marta Kołodziejczyk, Paulina Lenda, Ania Kłys, Alicja Kalinowska. Towarzyszyć im będzie gitara, piano, perkusja i bas.

Muzyczna lekcja historii: Jacek Kaczmarski, początek godz. 16.00.
Muzyczna lekcja historii: Polski rock lat `80, początek godz. 19.30.
Wstęp jest wolny.

wRock for Freedom

Materiały prasowe

Illusion i Sabaton (29 sierpnia)

Legenda polskiego rocka zagra również w poniedziałek. Muzyka i słowa zespołu Illusion zabrzmią równie mocno jak w latach 90. ,,Nóż”, ,,Vendetta”, ,,Wojtek” i inne utwory gdańskiej grupy zdobywały wówczas ogromną popularność. Muzycy na czele z Tomaszem ,,Lipą” Lipnickim głośno sprzeciwiali się temu, na co nie może być przyzwolenia również dzisiaj – przemocy, łamaniu wolności i poniżaniu ludzi.

Główną gwiazdą poniedziałkowego koncertu i całego wRock for Freedom będzie szwedzka grupa heavymetalowa Sabaton. Nieprzypadkowo. Na koncert do Polski przyjeżdża kolejny raz i trudno się dziwić, że jest tak często zapraszana na wizyty w naszym kraju. We Wrocławiu będzie promować album ,,Heroes”, w którym znalazł się ,,Inmate 4859” poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Nie jest to pierwszy utwór Sabatonu, którego tematem jest historia Polski. ,,40:1” opowiada o obronie Wizny podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, ,,Uprising” powstał na kanwie Powstania Warszawskiego.

Hunter/Illusion/Sabaton, początek godz. 17.00
bilety: 75 zł (90 zł w dniu koncertu)

Bilety na płatne koncerty są dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.biletyna.pl; rezerwacje: bilety@o2.pl