Ola Sobiegraj jest trenerem personalnym i dietetykiem oraz właścicielką firmy Fit in Wrocław. Na swoim blogu motywuje do regularnego treningu i inspiruje do zdrowego odżywiania, a także skutecznie zaraża pasją do aktywnego trybu życia. Specjalizuje się w treningach dla mam, bieganiu i bezpiecznym odchudzaniu, a w wywiadzie dla naszych Czytelników opowiada o skuteczności wiosennych treningów.

Ola Sobiegraj

Wiosną często mobilizujemy się do rozpoczęcia diety i treningów. Wiele z nas chce szybko schudnąć albo ekspresowo poprawić swoją sylwetkę przed urlopem. Co radzisz kobietom, które pytają Cię o diety-cud i chcą natychmiastowych wręcz efektów?

Przyznam szczerze, że świadomość wrocławianek wzrosła w ostatnim czasie na tyle, że rzadko mierzę się z kosmicznymi oczekiwaniami. Najlepszą strategią jest ustalenie realnego celu, zabranie się w porę za jego realizację i maksymalizacja efektów w treningu. A jednocześnie, dbanie o prawidłowe nawyki żywieniowe. Wprowadzamy je stopniowo, czasem od samych podstaw, a czasem eliminujemy tylko niektóre błędy w diecie. Nie ma diety-cud. Za to zdrowe i regularne odżywianie w połączeniu ze skutecznym treningiem działa cuda! A wiosna to doskonały czas, żeby zacząć!

Co najczęściej powoduje, że tracimy motywację do regularnych treningów?

Najczęściej jest konkretny powód wybijający nas z regularności, zupełnie niezależny od nas – na przykład przeziębienie, choroba dziecka, urlop albo przeprowadzka. Przerwa jest uzasadniona, ale już powrót do treningu… bywa, że opóźniamy w nieskończoność.

Wiele kobiet marzy o możliwości korzystania z usług trenera personalnego. Czy taki trening daje dużo lepsze efekty niż treningi grupowe?

Tak, efekty na pewno są lepsze. Trudność ćwiczeń dopasowuję indywidualnie i zwiększam ją z czasem. To kluczowe, by ciągle widzieć postęp i obserwować efekty. Dużo mniej skuteczne jest uczestniczenie w zajęciach, których intensywność pozostaje na tym samym poziomie, a ćwiczenia są podobne. Trening personalny pomaga też utrzymać motywację (na przykład wrócić do regularnego treningu po urlopie czy chorobie) i jest bardziej urozmaicony, a przez to ciekawszy.
Nie oznacza to jednak, że tylko z trenerem na wyłączność da się schudnąć czy osiągnąć konkretne cele! Po prostu jest łatwiej! Zawsze zachęcam do wszelkich aktywności i ruchu na co dzień. Nawet najkrótszy lub najłatwiejszy trening jest lepszy niż żaden!

Ola Sobiegraj Fit In Wrocław Wroclife

Ola Sobiegraj

A czym się różni trening odchudzający od każdego innego?

W treningu odchudzającym chodzi o maksymalizację efektu spalania tkanki tłuszczowej zarówno w trakcie ćwiczeń, jak i długo po zakończeniu. Nie ma jednej struktury treningowej, która każdej osobie na zawsze zapewni ten efekt – nasz organizm głupi nie jest i się adaptuje do wysiłku i wyzwań, jakie mu zapewniamy. Mięśnie się rozwijają, wydolność poprawia, a dzięki temu stajemy się bardziej wytrzymali i silniejsi. Dlatego najlepszym pomysłem na trening odchudzający jest różnorodność – interwały, kardio, trening siłowy, fitness. Łączenie różnych elementów zapewni najlepszy efekt.

Jak się poznałyśmy i opowiedziałaś mi o swojej pasji do biegania, zadałam Ci pytanie: Jak zacząć? Co radzisz amatorom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem?

Bieganie to rzeczywiście moja największa pasja i staram się nią zarazić jak najwięcej osób. A żeby biegać, trzeba… po prostu wyjść pobiegać. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie buty – ale na początku nie trzeba w nie wiele inwestować. Najczęstszy błąd to zbyt szybkie tempo, które sobie nieświadomie narzucamy i zniechęceni zatrzymujemy się po kilkuset metrach. Zacznij powoli i pamiętaj, że każdy maratończyk kiedyś łapał zadyszkę. Powodzenia!

Dla Czytelników Wroclife mamy niespodziankę: Letnie wyzwanie!

Jakie? Wpisz w komentarzu swój pomysł na letnie wyzwanie, którym zmotywujemy Wrocław na lato 🙂
Osoba, której wyzwanie zostanie wybrane, wygrywa voucher w wysokości 100 zł na godzinę treningu lub konsultacji (do wyboru) z trenerem personalnym, Olą Sobiegraj.
Linki:
Blog: http://olasobiegraj.com/
Trening personalny: http://fitinwroclaw.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/fitinwroclaw/

 

Ola Sobiegraj Fit In Wrocław Wroclife

Ola Sobiegraj