Obecność 10 Brygady Kawalerii Pancernej, w oddalonym o blisko 150 km od Wrocławia Świętoszowie, powoduje, że czasami na wrocławskim lotnisku lądują międzykontynentalne samoloty. Przede wszystkim z amerykańskimi żołnierzami lub sprzętem wojskowym. W niedzielę 17 grudnia planowany jest kolejny taki transport.

Fot. Arkadiusz Zachert

Mieszkańcy okolic wrocławskiego lotniska co jakiś czas słyszą głośniejszy niż zwykle ryk silników odrzutowych. O ile może przyzwyczaili się do hałasu generowanego przez samoloty rejsowe, lądujące i startujące codziennie we Wrocławiu, to za sprawą wojskowych transportów słyszą tych decybeli znacznie więcej.

– Transporty wojskowe przybyły do Świętoszowa we wrześniu i październiku.  A w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej stacjonuje obecnie około 400 żołnierzy amerykańskich, 5 Szwadronu 4 Pułku Kawalerii. Są to żołnierze z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT – Armored Brigade Combat Team – mówi kapitan Katarzyna Sawicka, oficer prasowy 10BKPanc.

Lockheed C-5 Galaxy przywiózł śmigłowce AH-64 Apache

Fot. Facebook.com/1stAirCavalryBrigadeAirCav

To właśnie wówczas na wrocławskim lotnisku lądowały i startowały duże maszyny międzykontynentalne jak: Boeing 767, Boeing 747 (potocznie nazywany Jumbo Jetem), czy Lockheed C-5 Galaxy. Ten ostatni, to wojskowy samolot transportowy. Większe od niego są tylko, w kolejności od największego na świecie, An-225 Mrija, Airbus A380 i An-124 Rusłan.  Lockheed C-5 Galaxy przybył do Wrocławia na pokładzie ze śmigłowcami AH-64 Apache.

Próbowaliśmy ustalić kiedy możemy spodziewać się kolejnych transportów, a co za tym idzie, wielkich maszyn na lotnisku we Wrocławiu. – Nie będę w stanie podać żadnych informacji na ten temat, z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem operacyjnym – mówi kapitan Orlandon Howard, oficer ds. prasowych.

Jednak wrocławskie lotnisko musi być przygotowane na takie niespodziewane transporty i chociaż orientacyjnie wiedzieć, kiedy można ich się spodziewać. – Terminy transportów wojskowych, o których dostajemy informacje, bardzo często ulegają zmianie. Stąd planowane na niedziele lądowanie Boeinga 767 z Bangor o godz. 14:15 i wylot o 17:15 też może się zmienić – mówi Monika Półtorzycka-Jon, manager ds. marketingu i PR Portu Lotniczego Wrocław SA.

Fot. Facebook.com/1stAirCavalryBrigadeAirCav