Wieczorem w sobotę i niedzielę na Wyspie Słodowej wielka woda znów przypomni o sobie wrocławianom. W 20. rocznicę powodzi tysiąclecia młodzi twórcy Teatru Ad Spectatores zapraszają widzów na niecodzienny spektakl, który opowie o tamtych lipcowych wydarzeniach w zaskakujący sposób. To przedstawienie, którego z pewnością nie można przegapić. Wstęp jest wolny.

Spektakl teatru Ad Spectatores mogła zobaczyć wcześniej m.in. publiczność w Szczecinie. Fot. Marek Księżarek

W lipcu 1997 roku Polskę i cztery inne kraje nawiedziła powódź tysiąclecia. Na Dolnym Śląsku gwałtownie podniósł się poziom wody w kilku rzekach, a najmocniej wezbrała Odra i Nysa Kłodzka. Niszczycielski żywioł wdarł się m.in. do Legnicy, Brzegu Dolnego, Głogowa i Bielawy.

Wrocław był jednym z tych miast, które najbardziej ucierpiało w walce z powodziową falą. Przez dwa dni 12-13 lipca stolica województwa znalazła się pod wodą. Mieszkańcy spontanicznie i z wielką ofiarnością ruszyli na ratunek miastu. Organizowali transport, ładowali piasek do worków i usypywali w pocie czoła wały. W kulminacyjnym momencie nawet sto tysięcy wrocławian broniło miasta, wznosząc barykady przed Dworcem Głównym. Druga fala nadeszła 17-18 lipca, ale nie była już tak groźna. Mieszkańcy mogli odetchnąć. Dzięki ich postawie Ostrów Tumski był uratowany, a woda nie zalała południowych dzielnic miasta.

Odwaga i solidarność mieszała się w tamtych dniach ze strachem. Spektakl ,,Wielka woda” Teatru Ad Spectatores opowiada historię tej bohaterskiej obrony z dystansem i dużą dawką humoru. Aktorzy przedstawiają zwykłych ludzi, którzy niespodziewanie znaleźli się w niezwykłej i ekstremalnej dla nich sytuacji. To także opowieść o wielkiej nadziei i miłości wrocławian do swojego miasta.

Trzeba przyznać, że inscenizacja została zrealizowana w efektownej, choć bardzo nietypowej formule. Aktorzy leżą wraz ze scenografią na scenie. Nagrywa ich kamera zawieszona na suficie, a na ekranie tworzy się na żywo niemy film, który przypomina komedię w stylu Charliego Chaplina.

Spektakl „Wielka woda” na Wyspie Słodowej można było już zobaczyć w piątek. Dla tych, którzy przegapili wieczorne przedstawienie, nic jeszcze straconego. Kolejne trzy pokazy odbędą się w sobotę (o godz. 21.30 i 22.30) oraz w niedzielę (godz. 21.30).

Przedstawienie Teatru Ad Spectatores będzie można śledzić w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Wstęp jest oczywiście wolny.

Wielka Woda na Wyspie Słodowej