W ramach Weekendu Zamknięcia ESK widzowie wezmą udział w plenerowych spektaklach i koncertach, zajrzą za kulisy, zobaczą premiery i wystawy. Na największe widowiska bilety schodzą jak świeże bułeczki, więc o bezpłatnych wejściówkach musimy myśleć już teraz. Łącznie organizatorzy zapowiadają prawie 100 różnych wydarzeń. My wybieramy dla Was 10 największych atrakcji.

Weekend Zamknięcia ESK

Fot. Marcin Oliva

1. Jak smakuje Wrocław? ESK od kuchni (15-18 grudnia)

Wybrane restauracje i kawiarnie będą serwować prawdziwe rarytasy, które znalazły się we Wrocławskiej Książce Kucharskiej. Przez żołądek do serca? Tak, bo przekąski, dania główne i desery proponowali sami wrocławianie. Wśród nich: Cesarski Przysmak, czyli ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką, pomidorowa z Oporowa czy Śląskie Niebo, a więc schab z suską sechlońską i bliny gryczane z creme fraiche.

Sprawdźcie, w których lokalach skosztujecie tych i innych przysmaków.

2. Multiwidowisko ,,Niebo” (16-17 grudnia)

Orkiestra na żywo, gra świateł i dźwięku, dziesiątki artystów i… wrocławskie Duchy. Tak w skrócie można przedstawić ostatnią część ,,Kwartetu Flow” Chrisa Baldwina – widowisko ,,Niebo”. Twórcy i artyści opowiedzą o trzech pokoleniach kobiet – mieszkanek Wrocławia – które ukazują niezwykłą drogę, jaką przeszło miasto w XX wieku. Multiwidowisko zobaczymy aż trzykrotnie. Oczywiście pod warunkiem, że uda nam się zdobyć bezpłatne wejściówki.

Termin: 16 grudnia godz. 19:00, 17 grudnia godz. 14:30 i 19:00

Miejsce: Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

Wstęp: tylko z bezpłatnymi wejściówkami. 12 grudnia zdobędziemy ostatnie bezpłatne bilety w Barbarze i kasie Impartu.

 3. ,,Słuchowisko” z aktorskimi gwiazdami (18 grudnia, godz. 16.00)

Arkadiusz_Jakubik_fot.Dunvael_Photography

Arkadiusz Jakubik. Fot. Dunvael Photography

Oficjalnie Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury tylko do końca grudnia, ale Światową Stolicą Książki UNESCO – aż do 22 kwietnia 2017 roku. Literatura musi przestać być uboższym bratem innych sztuk. Ile osób wejdzie na ,,Słuchowisko” do Hali Stulecia? Tyle, ile się da! – przekonywał na konferencji prasowej Irek Grin, kurator ESK ds. literatury.

Czekają na nas znani polscy aktorzy i projekt literatury na żywo. To będzie prawdziwy eksperyment. Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz będą czytać utwory Sławomira Mrożka. Czytać z udziałem publiczności, która będzie mogła komentować lekturę i naśladować dźwięki, tworząc tym samym tło dla dynamicznej opowieści. Organizatorzy zapraszają również tych, którzy chcą przyjść wyłącznie jako słuchacze.

Czego możemy być pewni? Tego, że dzieła będą czytane dowcipnie i w całości (a nie tylko we fragmentach), oraz tego, że sięgniemy do wczesnych opowiadań Mrożka z lat 60. ,,Słuchowisko” potrwa około godziny.

Miejsce: Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

Wstęp: tylko z bezpłatnymi wejściówkami. Będą one dostępne od piątku 9 grudnia godz. 12.00 w dwóch miejscach – w Barbarze (Świdnicka 8c) oraz w kasie Impartu (Mazowiecka 17). Każdy chętny będzie mógł otrzymać maksymalnie 4 wejściówki.

4. Trzy wyjątkowe teatry uliczne i parady (16-18 grudnia)

Fot. Sławek Przerwa

Weekend Zamknięcia to nie tylko widowiska i spektakle pod dachem dla ograniczonej liczby chętnych. Warto mieć oczy szeroko otwarte, bowiem ciekawe wydarzenia będą zaczepiać nas również na ulicach i placach Wrocławia.

Nie zdziwmy się zatem, jeżeli między Świdnicką a Uniwersytetem Wrocławskim miniemy się z pochodem, w którym będą szły lalki, a nawet słoń, żyrafa czy lew. Na sobotni i niedzielny wieczór kolorową paradę szykuje Teatr Klinika Lalek. Pochód zakończy się przedstawieniem ,,Cyrk bez przemocy” przy pomniku Szermierza na placu Uniwersyteckim.

Zaskoczeni będą również podróżni i mieszkańcy na placu przed Dworcem Głównym PKP. Teatr Snów z Gdańska przedstawi tutaj po zapadnięciu zmroku kolorowe widowisko. Jego bohaterem będzie człowiek-gigant, który żyje na pograniczu marzeń i rzeczywistości.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się nie tylko z pospiesznymi zakupami w centrach handlowych, ale również z kolędowaniem i jasełkami. O to, aby tych zwyczajów nie zabrakło, zadbają od piątku do niedzieli Kolędnicy ze Lwowa. Do Wrocławia zabiorą, oprócz tradycji i świątecznych utworów, również bogatą scenografię.

Wszystkie plenerowe wydarzenia są bezpłatne.

Parada: Latający cyrk Kliniki Lalek

Termin: 17 grudnia godz. 16:30, 19:00, 18 grudnia godz. 16:30
Trasa: Barbara – ul. Świdnicka – Rynek – ul. Kuźnicza – plac Uniwersytecki

Teatr Snów z Gdańska

Termin: 17 grudnia godz. 17:00, 19:00; 18 grudnia godz. 18:00
Miejsce: plac przed Dworcem Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 106

Parada Kolędników ze Lwowa

Termin: 16-18 grudnia godz. 12:00-18:00
Miejsce: punktem startu będzie plac Gołębi na Rynku

5. WROSound  (15-17 grudnia)

Zaskakujące brzmienia, debiuty artystów i premiery nowych albumów. Co roku festiwal WROsound wnosi świeże spojrzenie na muzykę, nie ograniczając się tylko do jednego nurtu. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy spokojnych melodii, elektronicznych kompozycji, cięższego brzmienia, jak również nowych, intrygujących projektów.

Festiwal przekracza także geograficzne granice. Od 2009 roku zaprezentował ponad 90 artystów z Polski, Czech i Niemiec. Organizatorzy chcą podkreślać bogactwo wrocławskiej sceny oraz promować utalentowanych młodych wykonawców. W tym roku wystąpią m.in. Christian Löffler & Mohna, Pink Freud, A_GIM feat. Novika & Klark, SONAR czy Legendarny Afrojax.

Miejsce: Impart oraz Klub Autograf, ul. Mazowiecka 17, Infopunkt Barbara, ul. Świdnicka 8c

Wstęp: biletowany. Ceny: 40 zł za bilet jednodniowy, 60 zł za karnet dwudniowy (16-17 grudnia).
Bilety dostępne w kasie Impartu, salonach Empik, Media Markt, Saturn, w serwisie www.eventim.pl. Rezerwacje: rezerwacje@impart.art.pl.

WROSound

Pink Freud, fot. Radosław Kaźmierczak

6. Silent Disco (17 grudnia, godz. 22.30)

W sobotnią noc Hala Stulecia zmieni się w gigantyczny klub z… cichą muzyką. Organizatorzy Silent Disco szykują dla uczestników 2300 par słuchawek. Przy jakiej muzyce będziemy się bawić? To już zależy od nas. Będziemy mogli wybrać spośród muzyki serwowanej przez trzech DJ-ów z Warszawy. Imprezę poprowadzi kolektyw N.O.S. (Nogaś. Obrzańska. Szydłowska).

Wstęp: bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona ze względu na liczbę słuchawek.

Miejsce: Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

7. Premiera i kulisy Opery Wrocławskiej (16-18 grudnia, godz. 19.00)

O Operze Wrocławskiej nie można nie wspomnieć z trzech powodów. Po pierwsze, czeka nas pierwsza premiera w sezonie 2016/2017! ,,Trubadura” Giuseppe Verdiego zobaczymy w trzy kolejne wieczory. Jego bohaterem jest dwójka zakochanych, Leonora i Manrika, oraz zazdrosny o ich uczucie Hrabia di Luna. Z okazji premiery, Opera rozpoczyna także cykl koncertów kameralnych. Na początku będziemy mogli posłuchać właśnie Verdiego. Pierwszy koncert już w najbliższą sobotę, 10 grudnia.

Równie intrygujący, co spektakle, jest również sam budynek Opery. Zazwyczaj widzowie o wstępie za kulisy mogą tylko pomarzyć. Tym razem Opera zgodziła się zrobić wyjątek. 17 grudnia o godz. 16.00 oraz 18.00 będziemy mogli zwiedzić nieznane szerszej publiczności miejsca. Opera w czasie naszej wizyty będzie pracować cały czas, dlatego też liczba miejsc na zwiedzanie jest ograniczona (około 50 osób). Zgłosimy się w specjalnym infopunkcie.

Mamy też dobrą informację dla tych, którym nie uda się znaleźć w tej grupie. Odtąd możliwość zobaczenia Opery od kulis będzie co miesiąc, w poniedziałki o godz. 11.00.

Miejsce: Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35

Wstęp: bilety do kupienia w kasie Opery Wrocławskiej i na stronie opera.wroclaw.pl.

Opera Wrocławska

Opera Wrocławska, fot. Barbara Maliszewska

8. Chór Komentujących Wrocławian (18 grudnia, godz. 16.00)

Nie wszystko w naszym mieście nam się podoba, prawda? Sprawy problematyczne dla mieszkańców Wrocławia lubi komentować również chór działający pod opieką Teatru Muzycznego Capitol. Tak jak obywatele – krytykuje miejskie sprawy, wytyka błędy, obśmiewa absurdy.

W niedziele 18 grudnia czeka nas koncert finałowy i wydanie płyty podsumowującej ten projekt. Chór zaśpiewa dziewięć znanych już wcześniej pieśni oraz premierową, która podsumowuje jego działalność.

Miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, ul. Piłsudskiego 67

Wstęp: bilety do kupienia w kasie Capitolu oraz na stronie teatr-capitol.pl

9. Wystawy, wystawy, jeszcze raz – wystawy!

,,Dni otwarte dla sztuki” to propozycja dla tych, którzy z różnych powodów przegapili najciekawsze wystawy Europejskiej Stolicy Kultury. Podczas Weekendu Zamknięcia będzie można je zobaczyć bezpłatnie lub za symboliczną opłatą.

10. Miasto z muzyką na żywo (16-18 grudnia)

Nawet jeżeli jednak nie wybierzemy się na jedno z największych wydarzeń, albo będziemy nieco zmęczeni po ich zakończeniu, warto przez te dni być w centrum Wrocławia. Podczas Weekendu Zamknięcia będzie rozdawanych 1000 voucherów, które wymienimy za złotówkę na ciekawe wydarzenia kulturalne w 2017 roku. Wśród nich są przedstawienia Capitolu i Opery, koncerty w Imparcie czy wejściówki na Jazz nad Odrą.

Muzyka będzie nam towarzyszyć przez cały Weekend Zamknięcia. W 10 miejscach na terenie miasta pojawią się infopunkty ESK i koksowniki, które rozgrzeją zmarzniętych mieszkańców i turystów.

Termin: 16 grudnia, godz. 18:00-23:00, 17 grudnia, godz. 16:00-23:00, 18 grudnia, godz. 14:00-23:00
Miejsca: Barbara, Bulwar Dunikowskiego, Dworzec Wrocław Główny, Galeria Dominikańska, Hala Stulecia, Most Tumski, Opera, Teatr Muzyczny Capitol.

WEEKEND ZAMKNIĘCIA ESK – sprawdź pełny program

Weekend Zamknięcia ESK