Gra z latającym dyskiem wydaje się jeszcze jedną niepozorną rozrywką i co najwyżej przyjemną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mecze tej dyscypliny sportu niejednym Was jednak zaskoczą. Zawodnicy biegają po boisku o rozmiarach obiektów piłkarskich, a mecze trwają od 70 do 100 minut. Popularność ultimate frisbee w Polsce wzrasta, ale daleko nam do Stanów Zjednoczonych, gdzie ogólnokrajowy kanał sportowy pokazuje rozgrywki ligowe. Wrocławianie w zeszłych latach mieli okazję oglądać w akcji najlepszych zawodników.

Ultimate frisbee

World Games 2009. Fot. World Flying Disc Federation

Kolumbia, Kanada, Japonia czy Australia. Na Polach Marsowych we Wrocławiu spotkali się najlepsi zawodnicy nawet z tak egzotycznych i odległych krajów. W 2016 roku stolica Dolnego Śląska stała się stolicą ultimate frisbee dla około 1000 zawodników z 29 państw, które brały udział w Mistrzostwach Świata. Latający dysk powróci do Wrocławia podczas lipcowych World Games.

Ultimate frisbee jest formą spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale jednocześnie dyscypliną sportu z określonymi zasadami. Jest sportem bezkontaktowym, co nie oznacza, że nie zmusza do wysiłku. Gra rozciąga się na boisku długim na 100 i szerokim na 37 metrów. Czego brakuje? Sędziów. Nawet na poziomie międzynarodowym zawodnicy sami zgłaszają faule i rozstrzygają sporne sytuacje. Dzięki prostym regułom latający dysk zaczynają szybko łapać nawet początkujący.

Ultimate frisbee zasady

Zawodnicy rozgrywają swoje mecze zazwyczaj na trawie, rzadziej – również na piasku lub w zamkniętej hali. Boisko dzieli się na trzy części: strefę właściwą oraz dwie 18-metrowe strefy punktowe (End Zone), której strzegą oba zespoły. Przed meczem ma miejsce losowanie – jedna drużyna zacznie jako atakująca, druga – jako broniąca. Na liniach ustawiają się zawodnicy, po siedmiu w każdym zespole. Drużyna broniąca wyrzuca dysk w stronę przeciwników. Rozpoczyna się gra.

Zawodnik, który złapał dysk, nie może z nim biegać, ale musi jak najszybciej podać go do partnera z drużyny. Ma na to 10 sekund. Wymiana dysku ma przybliżyć zespół do strefy punktowej rywala.  Zdobywa punkt, jeżeli jeden z jego członków złapie dysk w strefie przeciwnika. W przerwach między punktami (oraz w przypadku kontuzji) można dokonywać zmian w składach. Mecze rozgrywa się zazwyczaj do 15 punktów.

Zawodnicy drużyny broniącej nie czekają biernie na natarcie rywali, ale mogą przechwycić lub strącić dysk na ziemię. Mogą też czyhać na błąd przeciwnika, jeśli ten złapie dysk poza boiskiem albo dopuści, by dotknął podłoża. Jednocześnie ultimate frisbee jest sportem bezkontaktowym – nie można zabiegać drogi innemu zawodnikowi, a każde dotknięcie traktowane jest jako faul. We wszystkich powyższych sytuacjach następuje strata i zmiana inicjatywy – drużyna broniąca przechodzi do ataku.

Fair play

W ultimate frisbee liczy się szybkość, zręczność, wytrzymałość i …zasady fair play. Na ten ostatni element kładzie się szczególny nacisk. Uczestnicy rywalizacji sami są odpowiedzialni za zgłaszanie przewinień i fauli. Jeśli podczas łapania dysku został sfaulowany zawodnik drużyny atakującej, dysk pozostaje w jego posiadaniu.

Zawodnik faulujący może nie zgodzić się ze zgłoszonym przewinieniem i wówczas dysk wraca do poprzedniego rzucającego. Sportowcy sami rozstrzygają sporne przypadki. Jeżeli drużyny nie zgadzają się w ocenie sytuacji, akcja jest powtarzana. W ten sposób każdy zawodnik staje się też sędzią.

Spirit of the Game to zasada ultimate frisbee, która natychmiast rzuci Wam się w oczy. Zgodnie z duchem sportu każdy zawodnik jest odpowiedzialny za znajomość zasad i ich pilnowanie oraz szanowanie swojego przeciwnika. Podczas gry sportowcy skupiają się przede wszystkim na sobie, drużynie i dysku, unikając nieprzepisowych kontaktów i przeszkadzania rywalowi. Po skończonej rywalizacji meczowi przeciwnicy spotykają się w kółku, przybijają piątki, rozmawiają na temat meczu i swojego zachowania w jego trakcie. Każdy turniej wyłania dwóch zwycięzców. Oprócz tych, którzy wygrali rywalizację sportową, nagradza się także ten zespół, którego postawa najlepiej prezentowała Spirit of the Game.

ultimate frisbee

Fot. World Flying Disc Federation

Ultimate frisbee Wrocław

Sport z latającym dyskiem z natury ma charakter koedukacyjny, ale na świecie funkcjonują też, oprócz mixów, osobne dywizje dla kobiet i osobne dla mężczyzn. Podczas The World Games 2017 odbędą się rozgrywki drużyn mieszanych. Wrocław zdążył już poznać ten sport nieco bliżej, a zawodnicy ultimate frisbee – Wrocław.

W 2015 roku gościliśmy finał 10. Klubowych Mistrzostw Europy w Ultimate Frisbee. Trudno uznać to za niszowe wydarzenie, skoro pojawiło się łącznie 900 zawodników z 46 zespołów, które rozegrały między sobą 150 meczów. Po roku Pola Marsowe znów stały się miejscem rywalizacji najlepszych zawodników, tym razem z całego świata, obejmując łącznie 49 drużyn męskich i żeńskich. Do Wrocławia przyjechali również młodzi adepci tego sportu w ramach Mistrzostw Świata Juniorów.

Dla zawodników, organizatorów i sympatyków tej dyscypliny igrzyska The World Games są zdecydowanie najbardziej prestiżową imprezą sportową, na której wystąpi tylko 6 najlepszych drużyn. Tytułu mistrzowskiego z igrzysk w Cali w 2013 roku będą broniły Stany Zjednoczone. Powalczą z nimi Kanadyjczycy, Kolumbijczycy, Japończycy i Australijczycy, a także Polacy jako organizator igrzysk.

Ultimate Frisbee

Rys. Wiktor Lewandowski

Ultimate frisbee na skróty

Sprawdź zasady

Drużyna we Wrocławiu: AZS AWF FLOW

Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate

Światowa federacja: World Flying Disc Federation

Podczas The World Games

Zawody ultimate frisbee odbędą się 21-23 lipca w kompleksie Akademii Wychowania Fizycznego.