Z jednej strony słyszymy zapowiedzi ,,sportowego wydarzenia roku”, a nawet ,,największej sportowej imprezy w historii Polski”. Co więcej, chodzi o Światowe Igrzyska Sportowe i to największe w ich 36-letniej historii. Na The World Games 2017 we Wrocławiu przyjedzie rekordowa liczba sportowców reprezentujących rekordową liczbę państw. Z drugiej strony, mamy do czynienia z wydarzeniem, które potrwa raptem 11 dni, a jeszcze kilka miesięcy temu większość dyscyplin nieolimpijskich niewiele mówiła przeciętnym wrocławianom. Mieszkańcy gubią się w kwotach podawanych w mediach, chcieliby więc wiedzieć, ile będzie kosztować ich miasto organizacja tak wielkiej imprezy.

Nowa pływalnia Orbita przy Wejherowskiej. Fot. Dunvael Photography

0

– Ani jednej karetki nie będzie mniej z powodu igrzysk The World Games niż jest na co dzień – zapewniali na jednej z konferencji prasowych przedstawiciele magistratu. Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu wygrało przetarg na zabezpieczenie medyczne całej imprezy. Zarobi na tym 700 000 złotych. Mieszkańcy obawiają się, że wpłynie to na dostępność zespołów medycznych i czas oczekiwania na pomoc.

– Codziennie od 20 do 40 karetek będzie obsługiwać i kibiców, i sportowców – uspokajał na łamach TVP Wrocław rzecznik prasowy The World Games Kacper Cecota. Wszystkie karetki dyżurujące na obiektach sportowych mają być pojazdami pozasystemowymi i dodatkowymi. Pracownicy pogotowia przez ostatnie 10 dni lipca o urlopach mogą jednak raczej pomarzyć.

1

Tylu konkurentów miał Wrocław w decydującej rywalizacji o organizację igrzysk The World Games 2017. Jedynym miastem, które wyrażało do końca zainteresowanie rolą gospodarza, była stolica Rumunii – Bukareszt. Wcześniej z rywalizacji wycofał się Kapsztad (RPA).

Ceremonia Otwarcia The World Games 2017

2,5

O tym, że Wrocław zorganizuje The World Games, dowiedzieliśmy się pięć lat temu, w styczniu 2012 roku. Do maja 2017 roku mieszkańcy mogli o tym fakcie zapomnieć. Choć sprzedaż wejściówek rozpoczęła się w lutym, billboardy pojawiły się na terenie Wrocławia dopiero 2,5 miesiąca przed startem igrzysk. Może organizatorzy uznali, że ,,największa sportowa impreza w historii Polski” sama siebie zareklamuje?

3

Ceremonia Otwarcia The World Games 2017 we Wrocławiu rozpocznie się 20 lipca o godz. 19.00. Impreza potrwa niecałe trzy godziny, a na trzech scenach zaprezentuje się 400 artystów. Gwiazdami wieczoru będą Radzimir ,,Jimek” Dębski, Steve Nash & Turntable Orchestra, Dawid Kwiatkowski, Kamil Bednarek, Igor Herbut z zespołu Lemon i polsko-francuski zespół BeMy. Organizatorzy zapowiadają niebywałe widowisko, ale unikają podawania kwoty, która najbardziej działa na wyobraźnię wrocławian – ile naprawdę będzie kosztować cała ceremonia. Czytajcie więcej pod liczbami: 30 000 i 12 000 000.

4

Poza Wrocławiem zawody sportowe będą gościć jeszcze (tylko?) cztery miejscowości: Jelcz-Laskowice (wioślarstwo na ergometrach), Świdnica (jazda figurowa, hokej na rolkach), Szymanów (sporty lotnicze – akrobacje szybowcowe, motoparalotnie i pilotowanie czaszami) oraz Trzebnica (biegi na orientację w Parku Zdrojowym i Lesie Bukowym). Zdaniem marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego impreza jest wspaniałą szansą na upowszechnienie sportu i międzynarodową promocję regionu, dlatego pieniądze na wsparcie The World Games wydadzą także władze Dolnego Śląska. Kwota? 5 milionów złotych.

The World Games 2017 koszty

Od lewej: wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski, marszałek Cezary Przybylski, wicemarszałek Iwona Krawczyk, prezydent Rafał Dutkiewicz/ Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

4

Tyle pozycji widnieje także na liście sponsorów igrzysk. Poprzez The World Games 2017 we Wrocławiu chciały się promować: sieć sklepów Kaufland (jako sponsor główny), Staropolanka (sponsor techniczny), Tyskie oraz marka szwajcarskich zegarów Tissot. Jaką kwotą wspierają w zamian Wrocław? Tego się nie dowiemy. Chociaż Wrocławski Komitet Organizacyjny jest spółką w 100% należącą do miasta i wydaje na imprezę publiczne pieniądze, to umowy ze sponsorami są objęte tajemnicą handlową.

5

Tyle złotych kosztują najtańsze bilety na zawody World Games. Zupełnie za darmo obejrzymy natomiast takie sporty, jak kręgle w SkyTower, łucznictwo na Pergoli oraz wyścigi na nartach wodnych w starym dorzeczu Odry. Zza ogrodzenia ciekawi mieszkańcy będą zapewne śledzić także wspinaczkę na ogromnych ścianach, które zostały wzniesione na placu Nowy Targ. Na które biletowane dyscypliny zostały jeszcze wejściówki? Więcej pod liczbą: 100 000.

10

Wrocław będzie dziesiątym miastem, które zorganizuje The World Games. Pierwsza edycja tych Światowych Igrzysk Sportowych miała miejsce w 1981 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory odbywają się cyklicznie co cztery lata, rok po Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Poprzednie odbyły się w 2013 roku w Ameryce Południowej w Kolumbii.

Ceremonia Otwarcia The World Games 2013 w Cali

30

Tyle osób liczyła polska kadra podczas poprzednich igrzysk w 2013 roku. We Wrocławiu będzie nas reprezentować prawie dziesięć razy więcej sportowców – dokładnie 293. O poszczególnych reprezentacjach narodowych więcej pod liczbą: 111.

31

Rywalizacja będzie toczyć się w 31 sportach, w tym 54 różnych dyscyplinach. Dwa z nich, czyli karate i wspinaczka sportowa zostały włączone do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Wrocław jako gospodarz imprezy mógł zaproponować 4 sporty na zaproszenie, szczególnie popularne w naszym kraju i regionie. Wybór padł na: futbol amerykański, żużel, kickboxing oraz… wioślarstwo halowe. Polacy będą walczyć o medale w 29 sportach. Więcej pod liczbą: 100 000.

40

Ceny biletów za najdroższe sporty – taniec oraz żużel – zaczynały się od 40 złotych. Mimo to, wyścigi na torze cieszyły się największym zainteresowaniem kibiców. Żaden inny sport nie miał też równie wielkiej puli biletów – wszystkie 10 000 wejściówek na Stadion Olimpijski zostało wykupionych.

89

Tyle lat temu został otwarty po raz pierwszy Stadion Olimpijski. Olimpijski tylko z nazwy, ponieważ wbrew temu, co podpowiada nazwa, obiekt nie gościł nigdy Letnich Igrzysk Olimpijskich. The World Games 2017 będą dla niego pierwszymi igrzyskami. Na stadionie będą rozgrywane mecze żużla oraz futbolu amerykańskiego. Więcej o inwestycji pod liczbą: 125 000 000.

111

Stolica Dolnego Śląska stanie się od 20 do 31 lipca prawdziwym ,,Miastem spotkań”. Podczas The World Games 2017 we Wrocławiu podejmiemy sportowców z 111 państw (według innych źródeł – 112). Tak czy inaczej to rekordowe statystyki w historii igrzysk. Najliczniejsze kadry narodowe będą mieli Francuzi (220 sportowców), Włosi (170), Niemcy (160), Rosja (141) i Stany Zjednoczone (136).

200

Tyle godzin transmisji, w tym 100 godzin relacji bezpośrednio z aren The World Games, przygotuje ogólnopolska stacja Polsat. Telewizja ma wyłączne prawa do emisji Igrzysk na terenie Polski. Część wydarzeń, takich jak Ceremonia Otwarcia, kickboxing czy żużel, będzie można zobaczyć w otwartej telewizji. Pozostałe obejrzą posiadacze kanałów Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Sport Fight, Super Polsat i Polsat Sport News. Kontrakt z Polsatem zakłada od 6 do 12 godzin transmisji każdego dnia Igrzysk.

Godzin transmisji może być jeszcze więcej. Wyprodukuje je firma ISB, która obsługiwała wcześniej kilka edycji Igrzysk Olimpijskich i została dodatkowo zakontraktowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie World Games (IWGA).

Oprócz tego, międzynarodową relację telewizyjną przygotują inne podmioty, które kupiły prawa do transmisji imprezy. Są to między innymi stacja SPORT 1 (pokaże zawody w Niemczech, Szwajcarii i Austrii), stacje z Chin – ogólnokrajowa CCTV5 oraz lokalni nadawcy z Pekinu i Szanghaju, a także telewizje z Japonii, Ukrainy i Czech. Igrzyska sportów nieolimpijskich będzie można także śledzić on-line – na kanale Olympic Channel (Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego) oraz The World Games Channel.

700

Przez dwa tygodnie o bezpieczeństwo uczestników igrzysk dbać będzie dodatkowo 700 ochroniarzy z wrocławskiej firmy Impel. Wzmożona ostrożność będzie towarzyszyć Ceremonii Otwarcia – na Stadionie Miejskim nad bezpieczeństwem będzie czuwać 900 pracowników ochrony.

Podczas Ceremonii Otwarcia Stadion Miejski wypełni się po brzegi.

1700

W organizacji zawodów, obsłudze mediów i kibiców będzie pomagać 1700 wolontariuszy. Pojawią się m.in. na arenach sportowych, lotnisku czy w miejscach zakwaterowania sportowców. Aplikacje chętnych napłynęły z ponad 50 krajów świata. Niezależnie od tego, czy przyciągnęły ich sportowe emocje czy raczej turystyczne walory Wrocławia, już wiadomo, że stworzą najliczniejszą drużynę wolontariuszy, której nie odnotowała żadna inna dotychczasowa sportowa impreza w Polsce.

2300

Maksymalnie tyle łóżek dla uczestników i gości przygotował akademik Politechniki Wrocławskiej – to największy obiekt zakwaterowania podczas igrzysk. Kolejne 850 miejsc dołoży akademik Uniwersytetu Ekonomicznego. Za każde miejsce w akademikach Wrocławski Komitet Organizacyjny zapłaci ok. 80 złotych.

W czasie imprezy dodatkowo wykorzystanych będzie 10 hoteli, w przypadku dyscyplin poza Wrocławiem i na obrzeżach. W hotelach głównych będą spać oficjele i inni najważniejsi goście z International World Games Association.

3 500 – 4 000

Około tylu sportowców przyjedzie do Wrocławia. Powalczą o 222 komplety medali. Polacy startowali w igrzyskach The World Games do tej pory siedem razy. Łącznie zdobyli 33 medale: 10 złotych, 9 srebrnych i 14 brązowych. Największe sukcesy osiągali zawodnicy ju-jitsu, trójboju siłowego oraz sumo.

Na ju-jitsu wciąż można jeszcze kupić bilety.

30 000

Ostatnie bilety na Ceremonię Otwarcia Igrzysk zostały sprzedane w nocy z wtorku na środę, co oznacza, że uroczyste rozpoczęcie imprezy obejrzy komplet widzów, czyli około 30 000 osób. Trzeba przyznać, że wejściówki schodziły jak świeże bułeczki. Porównanie nie jest przypadkowe – koszt najtańszych biletów był niewiele wyższy, niż wydatek kilkuosobowej rodziny na pieczywo z ulubionej piekarni (od 10 do 25 złotych). Zapełniony po brzegi kibicami Stadion Miejski na Pilczycach to widok, za którym zdążyliśmy się stęsknić. Średnia frekwencja na meczach Śląska w ostatnim sezonie wynosiła średnio 9 000 osób, czyli… 21% wszystkich miejsc.

skoki na trampolinie

Skoki na trampolinie. Fot. International Gymnastics Federation

100 000

Taką liczbę sprzedanych biletów na wszystkie imprezy podali organizatorzy wieczorem w sobotę, 15 lipca. Do dystrybucji trafiło w lutym 170 000 wejściówek. Bilety na wybrane wydarzenia wciąż są dostępne na stronie eBilet.pl, w salonach Empik, innych punktach sprzedaży (lista na eBilet) oraz w kasach przed zawodami – do wyczerpania puli. Uczniowie, studenci oraz osoby od 60. roku życia wejdą na wydarzenia na podstawie biletu ulgowego. Dzieci do 6. roku życia zawody zobaczą za darmo na kolanach opiekunów.

Obecnie w sprzedaży są jeszcze pojedyncze wejściówki na niektóre dyscypliny:

biegi na orientację (Wrocław, Trzebnica), grę w bule, fistball, futbol amerykański, ju-jitsu, kajak polo, kickboxing, korfball, lacrosse, latające dyski, łucznictwo, muaythai, piłkę ręczną plażową, ratownictwo wodne, przeciąganie liny, sporty bilardowe, sporty gimnastyczne, w tym skoki na trampolinie, sporty taneczne, sporty wrotkarskie, sumo, squash, trójbój siłowy, unihokej, wioślarstwo halowe, wspinaczka sportowa, żużel.

6 000 000

To łączny koszt najmniejszej z trzech inwestycji infrastrukturalnych we Wrocławiu na igrzyska i największego toru wrotkarskiego w Polsce. W Parku Tysiąclecia na Nowym Dworze od podstaw powstały dwie pętle – do jazdy szybkiej (200 m) oraz jazdy ulicznej (580 m). Po zakończeniu igrzysk tory będą udostępnione mieszkańcom. 1 500 000 to dotacja od Ministerstwa Sportu i Turystyki, pozostałe ¾ kwoty wyłożyło miasto Wrocław.

Tor wrotkarski World Games 2017

Wizualizacja toru wrotkarskiego w Parku Tysiąclecia.

12 000 000

To nieoficjalna suma, w której zamknie się całkowity koszt organizacji Ceremonii Otwarcia 20 lipca. Tak przynajmniej powiedział nam wiceprezydent Wrocławia – Wojciech Adamski w rozmowie pod koniec czerwca. Nieoficjalna, ponieważ o zdementowanie podanej przez nas kwoty poprosił rzecznik prasowy imprezy, oświadczając, że koszt organizacji Ceremonii Otwarcia jest znacznie mniejszy i wynosi ok. 6 500 000 zł (prawie 8 mln zł bruto). My dodamy jednak, że przetarg na ,,kompleksową organizację” nie obejmuje m.in.:

– wynajmu Stadionu Wrocław;
– transmisji telewizyjnej;
– promocji Ceremonii Otwarcia;
– zapewnienia ochrony i opieki medycznej w czasie imprezy sportowej;
– obsługi cateringowej dla widzów.

Te i inne wydatki wykraczają poza ramy przetargu i poniesie je miasto Wrocław. Skąd zatem kwota 12 milionów złotych, którą podaje bez wahania wiceprezydent Wrocławia na trzy tygodnie przed rozpoczęciem imprezy? Po przesłaniu nagrania z kontrowersyjną wypowiedzią i mimo ponawianych maili, rzecznik prasowy nie był w stanie udzielić nam żadnego komentarza.

12 178 000

Jak w przypadku niemal wszystkich wydarzeń sportowych, obowiązek dostarczenia sygnału telewizyjnego spoczywa na organizatorze, czyli Wrocławskim Komitecie Organizacyjnym. Jedyną ofertę na produkcję sygnału złożyła grupa ATM. Wartość zamówienia opiewa na kwotę blisko 15 mln złotych. Wrocławski Komitet Organizacyjny korzysta z odliczenia podatku VAT, więc w rzeczywistości miejska spółka zapłaci za usługę nieco ponad 12 mln złotych.

62 800 000

Warunkiem udziału zawodników danego kraju w igrzyskach The World Games było powołanie krajowej federacji dla poszczególnych sportów. Wiele spośród tych dyscyplin nieolimpijskich dopiero od niedawna rozwija się w naszym kraju. W latach 2015-2017 Ministerstwo Sportu i Turystyki dołożyło 62,8 mln złotych na samo przygotowanie i udział przedstawicieli tych sportów w zawodach międzynarodowych.

69 000 000

To koszt drugiej największej inwestycji zrealizowanej w związku z przygotowaniami do igrzysk, czyli kompleksu basenów przy ulicy Wejherowskiej. Mieszkańcy, którzy pamiętają stan starej pływalni Orbita, mogą się cieszyć. Najnowocześniejsza pływalnia we Wrocławiu może się pochwalić zupełnie nowym basenem w olimpijskich rozmiarach. Może być on podzielony mobilnymi pomostami i ma regulowane dno, które pozwala dostosować głębokość basenu do potrzeb szkół pływania i zajęć dla dzieci. Pod dachem obiektu powstały także strefy fitness i sauny. Oprócz tego zostały przebudowane także dwie niecki pod gołym niebem. 23,5 milionów, a więc 1/3 kosztów tej inwestycji, dołożyło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Nowa pływalnia przy Wejherowskiej. Fot. Dunvael Photography

81 000 000

Oficjalnie tyle milionów złotych z budżetu Wrocławia pochłonie organizacja igrzysk The World Games 2017 w naszym mieście. Podana przez rzecznika prasowego imprezy suma obejmuje: ,,wszelkie działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem zawodów, transport, zakwaterowanie, wyżywienie zawodników, sędziów i oficjeli, zabezpieczenie medyczne, ochronę, trybuny tymczasowe, organizację zawodów i wszelkie inne działania potrzebne do przeprowadzenia imprezy”.

100 000 000

Takiej kwoty sięga całkowity budżet igrzysk, jeżeli doliczymy do powyższych wydatków miasta – wsparcie samorządu województwa, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz wkład sponsorów i partnerów. Do kwoty nie wliczają się koszty budowy toru wrotkarskiego oraz remontu basenów przy Wejherowskiej oraz Stadionu Olimpijskiego.

125 000 000

Najdroższą i najważniejszą inwestycją przy okazji przygotowań do igrzysk było wskrzeszenie Stadionu Olimpijskiego. Oprócz doraźnych renowacji obiekt przy Paderewskiego nie przeszedł remontów od lat 70. W ramach inwestycji powstała zupełnie, nowa zadaszona trybuna. Po drugiej stronie odnowiono zabytkową wschodnią trybunę, razem z 30-metrową wieżą zegarową, która wyrosła tutaj w 1938 roku. Po modernizacji Stadion Olimpijski mieści około 12 000 kibiców.

Po raz pierwszy dziennikarze mogli wejść na remontowany Stadion Olimpijski w styczniu. Fot. Dunvael Photography