Po wakacyjnej przerwie teatry we Wrocławiu rozpoczynają nowy sezon artystyczny, a aktorzy szykują kolejne przedstawienia dla widzów. Jesienny repertuar będzie obfitował w premiery, ale nie zabraknie też spektakli, które podbiły serca widzów w poprzednich latach. Teatr Współczesny połączy historię Wrocławia i Mostaru, a Capitol zaprezentuje adaptację kolejnego dzieła Szekspira. Wrocławski Teatr Komedia swoimi najlepszymi sztukami świętuje 20-lecie działalności. Opera Wrocławska szykuje specjalne premiery na koniec września, Święto Niepodległości i noc sylwestrową, a także debiut operowy Leszka Możdżera! Ma też propozycje dla całych rodzin, podobnie jak Wrocławski Teatr Lalek, który – wbrew pozorom – gra sztuki nie tylko dla dzieci.

Tegoroczna premiera- ,,Nic nie gra". Fot. Wrocławski Teatr Komedia

Tegoroczna premiera- ,,Nic nie gra”. Fot. Wrocławski Teatr Komedia

Wrocławski Teatr Współczesny. Cztery premiery

Aż cztery premiery ma w planach Wrocławski Teatr Współczesny. Najbliższa będzie mieć miejsce 29 września 2017. ,,Szaberplac. Moja miłość” to spektakl inspirowany osobistymi doświadczeniami Tanji Miletić Oručević, jednej z najciekawszych reżyserek Bośni i Hercegowiny, której udało się przeżyć wojnę w Mostarze. Autor tekstu sztuki – Szymon Bogacz – połączył elementy historii Wrocławia i Mostaru, przeszłość i teraźniejszość. Czy wojna jest wpisana w ludzką naturę? Reżyserka, która do dzisiaj mieszka w ukochanym mieście, obnaża absurd niekończących się konfliktów między narodami oraz instynkt szabru. Na uwagę zasługuje muzyka skomponowana przez serbsko-węgierskiego jazzmana Szilarda Mezei.

Wrocławski Teatr Współczesny Szaberplac. Moja miłość premiera

,,Szaberplac. Moja miłość”. Fot. Wrocławski Teatr Współczesny

To nie koniec nowości na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. W grudniu odbędzie się prapremiera sztuki ,,Piżamowcy” (reżyseria: Marcin Uber), a w kwietniu 2018 roku – ,,Pani Furia” (Krzysztof Skonieczny). Obaj reżyserzy byli laureatami II Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU i w nagrodę będą mieli okazje wystawić swoje przedstawienia przed szerszą publicznością. Ponadto, na 17 lutego 2018 roku Scena na Strychu zaprezentuje ,,Genialną Przyjaciółkę” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

Wrocławski Teatr Współczesny Doppelganger

Adam Ferency w sztuce,,Doppelganger” Fot. Photographers Maziarz Rajter

Jesienią wrócą do repertuaru Wrocławskiego Teatru Współczesnego spektakle, które debiutowały w tym roku i zaskarbiły sobie sympatię widzów. W czerwcu sztukę ,,Doppelganger” Jacka Poniedziałka można było zobaczyć tylko raz w ramach Festiwalu Dramat. Czytania. Znany i lubiany aktor Adam Ferency zagra dla widzów opowieść o relacjach…między bliźniakami.

15-17 i 19 września zmierzymy się z historią opowiedzianą w sztuce ,,Panna Nikt”. W szkole odbywa się zebranie. Nauczyciele, uczniowie i rodzice rozmawiają o samobójstwie jednej z uczennic. Piętnastoletnia Marysia Kawczak wyskoczyła z okna, zabierając ze sobą w ostatnią drogę niewidomego braciszka. Wzajemnym oskarżeniom nie ma końca. Dlaczego to zrobiła? Zdarzenia rzeczywiste przeplatają się z wyobrażeniami bohaterki.

Spektakl jest adaptacją kultowej powieści Tomka Tryzny pod tym samym tytułem. Reżyser Paweł Passini tak pisał o tej książce: „Kiedy czytałem PANNĘ NIKT jako szesnastolatek, czułem, że ktoś nareszcie podjął ze mną prawdziwy dialog o moim dojrzewaniu, problemach, lękach i pytaniach, które sobie zadaję. Ta książka mną wstrząsnęła. Dziś czytam ją jako historię o tym, jak to jest żyć na bagnach, mieć dom bez fundamentów”.

Teatr Muzyczny Capitol. Po Burzy Szekspira będzie Makbet

Próby do premiery ,,Makbeta”. Fot. Geg Noo-Wak

Pierwsza premiera nowego sezonu na Dużej Scenie jest zaplanowana na 13 października. Agata Duda-Gracz reżyserowała już dla Capitolu przedstawienie ,,Po Burzy Szekspira”, a teraz prowadzi próby do ,,Makbeta”. W kilkudziesięcioosobowej obsadzie zobaczymy niemal cały zespół Teatru Muzycznego Capitol, aktorów z Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy oraz studentów Studium Musicalowego Capitol. W roli tytułowej wystąpi Cezary Studniak, Lady Makbet zagra gościnnie Magda Kumorek.

Próby do premiery ,,Makbeta”. Fot. Greg Noo Wak

A jeśli nie chcemy czekać aż do października? We wrześniu możemy odwiedzić nową Scenę Restauracja, która pierwszą sztukę pokazała w maju, a teraz dotknie trudnego tematu przemocy wobec kobiet. „Tu mówi Elektra” to premierowe kompozycje Karoliny Micuły i Dariusza Jackowskiego do tekstów Marzeny Sadochy oraz prace malarskie Doroty Pawiłowskiej.

Miłośnicy Capitolu wypatrują również informacji o kolejnych datach spektakli ,,Trzej muszkieterowie”, „Liżę twoje serce”, „Dżob”, „Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami” i „Mistrz i Małgorzata”. Większość z nich będzie jesienią grana w Capitolu.

Oprócz tego w październiku i listopadzie w repertuarze znajdziemy nowości związane z tegorocznym Przeglądem Piosenki Aktorskiej: „Kilka sposobów na to, jak schudnąć i pozostać szczęśliwym, czyli jak kapitalizm nas tuczy i nie pozwala dojeść” w reżyserii Kuby Skrzywanka, oraz ,,Trololo – przesłania najjaśniejsze” Małgorzaty Wojciechowskiej i Macieja Zakrzewskiego, spektakl o hejcie internetowym, nagrodzony Tukanem Off.

Wrocławski Teatr Komedia rozbawia widzów od 20 lat

Niezmiennie sporą dawkę na jesienną poprawę humoru przygotowuje Wrocławski Teatr Komedia, który w poprzednim sezonie świętował 20-lecie działalności! Najstarszy teatr prywatny w Polsce będzie dzielił czas między przedstawienia we Wrocławiu oraz wyjazdowe spektakle m.in. w Trzebnicy, Brzegu, Strzelinie, Świdnicy i Jaworze. Przed własną publicznością zagra sztuki, które od lat rozbawiają wrocławian – ,,Trzy razy łóżko” (premiera w 2012 roku), ,,Kolacja dla głupca” (2013) i ,,Kolacja na cztery ręce” (2014).

Tegoroczna premiera- ,,Nic nie gra". Fot. Wrocławski Teatr Komedia

,,Nic nie gra”. Fot. Wrocławski Teatr Komedia

Najnowszym tytułem w komediowym repertuarze jest tegoroczne ,,Nic nie gra”. To propozycja zarówno dla miłośników kryminałów Agaty Christie, jak i absurdu prosto z ,,Monty Pythona”. Amatorski zespół jednej z politechnik próbuje zrealizować premierę przedwojennego dreszczowca. Mimo usilnych starań członków trupy, przedstawienie, z powodu przeróżnych, zabawnych kłopotów technicznych, nie przebiega tak, jakby sobie tego wyobrażali. Zakończenie spektaklu z pewnością Was zaskoczy. Warto dodać, że oryginalna sztuka pod tytułem ,,The Play That Goes Wrong” została uznana za najlepszą komedię na londyńskim West Endzie.

Wrocławski Teatr Lalek. Przedstawienia dla dzieci – i nie tylko!

Wrocławski Teatr Lalek Burza

Plakat spektaklu ,,Burza”

Nowe przedstawienia szykuje także znajdujący się w tym samym budynku Wrocławski Teatr Lalek. W sierpniu rozpoczęły się próby do premiery spektaklu ,,Burza”. Polsko-czeski duet Elżbieta Chowaniec – Marek Zákostelecký oczarował kiedyś dzieci ,,Czarodziejskim fletem”. Teraz chce przekonać, że można zagrać sztukę Szekspira dla dzieci od 6. roku życia. Ale akcja ich sztuki dzieje się w kosmosie, a na pierwszym planie pojawia się wątek miłosny. ,,Szybkie tempo, humor i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że spektakl od początku przykuwa uwagę najmłodszych i do końca trzyma ich w napięciu niczym najlepsze powieści Juliusza Verne’a”. Warto się o tym przekonać i zabrać swoje dziecko na seans.

W lutym teatr planuje jeszcze jedną premierę dla jeszcze młodszych dzieci pt. ,,Jajogłowy Odd”. Warto zapisać sobie ten tytuł, podobnie jak ,,Piekło-Niebo” i ,,Yemaya Królowa mórz” – czyli najbardziej doceniane spektakle poprzedniego sezonu.

Wbrew pozorom Wrocławski Teatr Lalek wystawia przedstawienia nie tylko dla dzieci! ,,Pomnik” to spektakl dla dorosłych, oparty na reportażu z książki Mariusza Szczygła ,,Gottland”, który opowiada prawdziwą i burzliwą historię największego na świecie pomnika Józefa Stalina. Jego projektant na skutek ogromnej presji społecznej i politycznej popełnił samobójstwo – niedługo po tym, jak zrobiła to jego żona.

,,Pomnik". Fot. Wrocławski Teatr Lalek

,,Pomnik”. Fot. Wrocławski Teatr Lalek

Oprócz spektakli Wrocławski Teatr Lalek szykuje warsztaty dla dzieci. Wstęp jest wolny, a miejsce dla dziecka wystarczy zarezerwować przez formularz zgłoszeniowy na stronie www Teatru. CYK-CY-RYK to nowy cykl dla dzieci w dwóch grupach: przedszkolaków (3-5 lat) oraz młodszych uczniów (6-8 lat). Dzieci otworzą drzwi do wyobraźni, przygody i ciekawości, spojrzą na swój pokój oczami wyobraźni, zajrzą do Studni spełnionych życzeń i dowiedzą się, do czego słoniowi służy trąba.

Razem z rodzicami dzieci mogą stawiać pierwsze kroki w teatrze nawet w wieku od 9 do 24 miesięcy. TUP TUP to podróż, która oddziałuje na wszystkie zmysły i poznaje najmłodszych z muzyką, teatrem, gestami i słowami. To także warsztaty dla rodziców, którzy nie uczestniczą w nich tylko jako opiekunowie, ale sami mogą z nich się wiele nauczyć.

Opera Wrocławska. Wielkie postaci muzyki i historii

Sezon artystyczny 2017/2018 rozpocznie się od dwóch spektakli ,,Borys Godunow” Modesta Musorgskiego (21-22 września). Gwiazdą opery będzie odtwórca głównej roli – Mikhail Kazakov, solista Teatru Bolszoj. Cała jesień będzie obfitować w premiery dzieł wybitnych twórców. W połowie października po raz pierwszy zobaczymy i usłyszymy ,,Fidelio” Ludwiga van Beethovena. 11 listopada odbędzie się premierowy spektakl opery ,,Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego.

Od 25 listopada do 3 grudnia czeka nas Festiwal Oper Współczesnych+. Przejdzie on do historii przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszym jest światowa premiera ,,Immanuela Kanta”. Dla polskiego pianisty jazzowego Leszka Możdżera jest to absolutny debiut na operowej scenie. Również po raz pierwszy, podczas festiwalu pokazany zostanie spektakl baletowy do muzyki współczesnej. W sztuce ,,Eufolio / Ambulo” będzie można usłyszeć m.in. muzykę Wojciecha Kilara i Louisa Andriessena.

Bogaty w wydarzenia grudzień dopełni premiera ,,Orfeusza i Eurydyki” Christopha Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Na 30 grudnia oraz noc sylwestrową Opera przygotowała pierwsze spektakle ,,Kandyda” Leonarda Bernsteina.

Największym powodzeniem w zeszłym roku cieszyły się: „Poławiacze pereł” i „Carmen” Georgesa Bizeta, „Traviata” Giuseppe Verdiego, baletowy spektakl „Coppelia” oraz „Anna Karenina” Rodiona Szczedrina. Wszystkie zagoszczą również w nowym repertuarze.

Warto wspomnieć także o spektaklach dla całych rodzin. Sympatię publiczności zdobyły takie przedstawienia jak: ,,W krainie Czarodziejskiego fletu” na podstawie muzyki Mozarta, balet ,,Karnawał zwierząt” oraz bajka muzyczna ,,Pchła Szachrajka”, która wciąga widzów w każdym wieku. Jak co roku dla wszystkich rodzin w okresie świąt Bożego Narodzenia będzie wystawiany „Dziadek do orzechów”.

Opera Wrocławska

Fot. Barbara Maliszewska

To nie koniec ciekawych wydarzeń. Jesienią znów będziemy mogli zwiedzać budynek Opery, zobaczyć pracę sceny od kulis i poznać specyfikę różnych zawodów – w ramach cyklu wycieczek z przewodnikiem ,,Operowy Labirynt”. 1 października z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki odbędzie się wystawa oraz gala operowa „Marcelina Sembrich-Kochańska in memoriam” poświęcona słynnej artystce, 130 lat od jej pierwszego koncertu we Wrocławiu. Galę uświetni występ trzech wybitnych sopranistek: Edyty Piaseckiej, Joanny Woś i Marii Rozynek-Banaszak. Kolejną wielką postać i jubileusz będzie można świętować 5 grudnia 2017 roku. Z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego usłyszymy pieśni legionowe i zobaczymy pokazy musztry paradnej z różnych okresów historii Rzeczypospolitej.

Teatry we Wrocławiu Premiery i najciekawsze spektakle 2017 [repertuar]