W weekend 22 – 24 kwietnia zostanie  zainaugurowana Światowa Stolica Książki UNESCO. Odbędzie się też czwarta edycja Europejskiej Nocy Literatury – tym razem pod znakiem dzieł Szekspira oraz spotkanie z Jo Nesbo.  Wydarzenia są związane z akcją „Poczytaj mi Wrocław”.

Poczytaj mi Wrocław

Światowa Stolica Książki UNESCO to jeden z najważniejszych projektów Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocław przejął tytuł od koreańskiego miasta Incheon. Inauguracja wydarzenia odbędzie się w weekend 22 – 24 kwietnia. W programie są między innymi spotkania autorskie, warsztaty, wystawy a nawet zabawy taneczne. Planowane jest spotkanie ze skandynawskim twórcą kryminałów Jo Nesbo. Najważniejszym punktem programu jest jednak Europejska Noc Literatury.

Europejska Noc Literatury

Noc rozpocznie się 23 kwietnia o godzinie 19.00. Wydarzenie jest już oczekiwane przez mieszkańców Wrocławia. W związku z 400-setną rocznicą śmierci Szekspira to jego dzieła będą czytane przez aktorów telewizyjnych i teatralnych. W wydarzeniu wezmą udział między innymi Jan Nowicki, Magdalena Cielecka czy Ewa Skibińska.

Projekt jest realizowany od wielu lat w różnych miastach Europy. Ma na celu popularyzację czytelnictwa i poszerzanie świadomości kulturowej mieszkańców. Jego ideą jest publiczne czytanie w wykonaniu znanych osób niekoniecznie związanych i kojarzonych z literaturą. Europejska noc literatury potrwa od godz. 19.00 do 24.00. Jest częścią akcji „Poczytaj mi Wrocław”.

Spotkania w ramach Światowej Stolicy Książki UNESCO

Poza tym weekend otwierający Światową Stolicę Książki obfitował będzie w liczne spotkania autorskie. Najważniejszymi z nich będą spotkania z Jo Nesbo, znanym twórcą kryminałów czy Christianem „Flake” Lorenzem muzykiem grupy Rammstein.
Ten pierwszy spotka się z czytelnikami 23 kwietnia w Teatrze Muzycznym Capitol. Spotkanie z nim będzie transmitowane przez portal literacki Lubimy czytać. Później będzie podpisywał swoje książki. Z kolei Christian „Flake” Lorenzen będzie 22 kwietnia jednym z pierwszych gości Goethe-Institut Pop Up Pavillon. Sam pawilon ruszy ze swoją działalnością właśnie tego dnia – w czasie inauguracji Światowej Stolicy Książki Unesco.

Kolejną atrakcją jest Wieczór Koreański, który rozpocznie się 22 kwietnia o 17.00 w infopunkcie Barbara. W jego ramach odbędzie się wernisaż wystawy i spotkanie z Iwoną Chmielewską. Wszystko ma się wiązać z książką „Maum”. Jej pierwsze wydanie ukazało się właśnie w Korei. Autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę Boogna Ragazzi Award, zwaną Noblem Literatury Dziecięcej.

Dokładny plan wydarzeń i więcej informacji można znaleźć tutaj