Gdybyśmy mieli wybrać jeden najpopularniejszy sport The World Games, bez wątpienia byłby to squash. Według najświeższych statystyk światowej federacji ten sport uprawia ponad 20 milionów graczy w 175 krajach. W Europie squash rozwija się najszybciej właśnie w Polsce.

squash we Wrocławiu

Rys. Wiktor Lewandowski

Historia squasha zaczyna się od… londyńskich więźniów oraz uczniów elitarnych szkół. Ci pierwsi nie mogli grać w normalnego tenisa i szukali innej rozrywki. Ci drudzy odkryli, że o wiele trudniej gra się z użyciem przekłutej piłeczki, która po zderzeniu ze ścianą lekko się rozgniata (ang. squash oznacza ,,rozgniatać”, ,,miażdżyć”).  Pierwszy kort pojawił się w Anglii w 1864 roku, zaś w Polsce w 1976 roku w Brodnicy. Prawdziwy boom nastąpił jednak dopiero w latach 90. XX wieku oraz pierwszej dekadzie obecnego stulecia.

Tenis w czterech ścianach

W tej grze, aby zdobyć choćby jeden punkt, trzeba się naprawdę mocno napocić. Squash oznacza intensywny wysiłek. W trakcie godzinnej rozgrywki dorosły mężczyzna o wadze 80 kilogramów może spalić nawet 1000 kalorii. We Wrocławiu mamy do wyboru kilka kortów, a chętni próbują swoich sił w turniejach.

Nie jest to zarazem aktywność fizyczna przeznaczona tylko dla wyczynowców, trenują go również dzieci i osoby starsze. Gra w squasha polepsza koncentrację i koordynację ruchową oraz poprawia działanie układu krwionośnego. Jednak jedną z jego najważniejszych zalet jest to, że można go uprawiać niezależnie od pory roku i pogody.

Do gry w squasha przeznaczony jest kort zamknięty z czterech stron ścianami. Od prawie 100 lat wymiary boiska pozostają bez zmian. Rozmiary kortu wynoszą 9,75 m długości i 6,4 m szerokości. Za podłoże zazwyczaj służy parkiet, a ścianą tylną jest najczęściej szyba, która pozwala na obserwację meczu sędziom i kibicom.

Fot. http://centrumrakietowe.slupsk.pl/

Fot. Centrum Rakietowe Słupsk

Zasady gry

Squash polega na naprzemiennej wymianie ciosów między zawodnikami. Jeden z graczy rozpoczyna rozgrywkę serwisem tak, aby piłka odbiła się od przestrzeni wyznaczonej liniami na przedniej ścianie kortu. Odtąd każdy z nas musi trafić w tę przestrzeń, najlepiej w taki sposób, który utrudni późniejsze odebranie piłki przeciwnikowi.

Naszym zadaniem jest odbić piłkę posłaną przez rywala, zanim dotknie podłogi więcej niż jeden raz. Nie musimy czekać aż piłka odbije się od parkietu, możemy uderzyć ją bezpośrednio z powietrza. Specyfika zamkniętego kortu pozwala wykorzystać do gry tylną szybę i ściany po bokach, o ile potem piłka uderzy w właściwy obszar na przedniej ścianie.

Squash wymaga od nas dużego refleksu, czujności… i polowania na błędy rywala. Punkt zdobywamy w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy przeciwnik skieruje piłkę na aut, po drugie, jeżeli dopuści on do dwukrotnego uderzenia piłki o parkiet przed swoim zagraniem.

Fot. Wikipedia

Ceny cenom nierówne

We Wrocławiu popularność squasha rośnie, co przekłada się na liczbę kortów, które mamy do wyboru. Reszta jest kwestią ceny i warunków, a także… dojazdu. Wiele takich miejsc jest niestety położonych z dala od ścisłego centrum miasta.

Stawki za godzinę gry na poszczególnych kortach znacznie się od siebie różnią i wahają się od ok. 18 do 60 złotych. W danym miejscu wpływ na ceny ma dzień tygodnia i pora wynajęcia kortu. Najtańsze i najmniej oblegane godziny to te poranne zaraz po otwarciu oraz wieczorne tuż przed zamknięciem.

Na rabaty mogą najczęściej liczyć studenci, posiadacze Multisport i innych podobnych kart zniżkowych, a także uczestnicy zajęć sportowych. Za wizytę na korcie mniej zapłacą także grupy zorganizowane. Dla stałych bywalców atrakcyjną opcją będzie wykupienie karnetu.

Coraz częściej rozgrywanie partii w squasha oferują centry fitness, obok treningu na siłowni lub innych form rekreacji. Niektóre kluby po intensywnej rozgrywce na korcie zapraszają klientów do skorzystania z darmowych usług, takich jak sauna.

A jeżeli nigdy wcześniej nie graliśmy w squasha i chcielibyśmy nauczyć się odpowiedniej techniki od podstaw? Osoby początkujące mogą spróbować zajęć z instruktorem. Jeżeli chcielibyśmy wziąć udział w takiej lekcji, musimy do kosztu wynajęcia kortu doliczyć dodatkowo około 60 zł (lekcja indywidualna) lub 35 zł (zajęcia grupowe).

We Wrocławiu możemy także zapisać na profesjonalny program treningów swoje dziecko. Program prowadzą certyfikowani trenerzy z Wrocław Squash Club dla trzech kategorii wiekowych: do lat 8, od 9 do 13 oraz od 14. roku życia. Nic nie szkodzi spróbować – pierwsza dwa spotkania są nieodpłatne.

Squash we Wrocławiu – korty i godziny otwarcia

Jak się przygotować?

Brak własnej rakiety nie jest problemem, ponieważ w większości miejsc możemy odpłatnie wypożyczyć sprzęt. Oczywiście im bardziej jest zaawansowana rakieta, tym jest droższa. W przypadku podstawowego sprzętu nie jest to duży wydatek, ponieważ ceny zaczynają się od 5 złotych.  Na miejscu można wypożyczyć także piłki (zazwyczaj 2 złote za godzinę). Do nas należy wtedy jedynie zabranie ze sobą wygodnego i odpowiedniego do parkietu obuwia.

Jeżeli po odbyciu pierwszych zajęć stwierdzimy, że chcemy wziąć udział w rywalizacji, możemy zapisać się do wewnętrznej ligi squasha i zmierzyć się z innymi chętnymi. Istnieją turnieje dla studentów, a także przeznaczone dla danych kategorii wiekowych lub graczy na określonym poziomie zaawansowania.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Squash na skróty

przepisy

Sukcesy Polaków… przyjdą. W skali całej Europy to właśnie w naszym państwie squash rozwija się najbardziej dynamicznie. Każdego roku w całym kraju rozgrywa się kilkaset turniejów.

Polska Federacja Squasha: http://pfs.com.pl/

Światowa Federacja Squasha: http://www.worldsquash.org/

Gdzie zobaczymy turniej indywidualny squasha podczas The World Games?

W klubie sportowy Hasta La Vista we Wrocławiu (ul. Góralska 5).

Fot. oficjalna strona Hasta la Vista

Fot. oficjalna strona Hasta la Vista