Sport bez kibiców nie ma sensu. O wielu dyscyplinach The World Games mieszkańcy Wrocławia nigdy wcześniej nie słyszeli, dlatego słusznie mogą sobie zadawać pytanie o to, jakim zainteresowaniem widzów będą się cieszyć te zawody. Aby promować poszczególne dyscypliny nieolimpijskie i przyciągnąć kibiców na trybuny, każdy kolejny gospodarz igrzysk ma prawo zaproponować dodatkowo nawet 5 sportów na zaproszenie, które są szczególnie popularne w mieście i regionie. Jakie wybrał Wrocław?

sporty na zaproszenie

Rys. Wiktor Lewandowski

 

Mecze futbolu amerykańskiego, wyścigi na torze żużlowym oraz w hali na ergometrach, a także walki kickboxingu – te cztery rozgrywki mają przyciągnąć widzów na trybuny i być wizytówką Wrocławia podczas przyszłorocznych igrzysk. Wybór nie był łatwy, ponieważ o status ,,sportów na zaproszenie” starało się aż 20 różnych związków sportowych. Reprezentują one dyscypliny, których federacje nie należą do International World Games Association i dlatego nie są co do zasady obecne na igrzyskach World Games.

W wyborze tych dodatkowych sportów uczestniczył Wrocławski Komitet Organizacyjny i radni Wrocławia z Komisji Sportu i Rekreacji, a także Polski Komitet Olimpijski i Ministerstwo Sportu i Turystyki, które patronują imprezie. Swoje zdanie w internetowej sondzie mogli przedstawić również mieszkańcy. Z oczywistych względów nie brano pod uwagę dyscyplin olimpijskich.

Wspólnymi siłami wyróżniono 8 propozycji. Na ostatnim etapie selekcji odpadły: jeździectwo, baseball, szachy oraz futsal, czyli halowa odmiana piłki nożnej.

Ambasadorzy z Wrocławia

Popularność danego sportu próbowano mierzyć na różne sposoby. Ostateczny wybór trudno uznawać więc za przypadkowy.

Po pierwsze, popularność sportów potwierdzają sukcesy reprezentantów Polski. Osiągnięciami w tych lub pokrewnych dyscyplinach mogą się pochwalić osoby, które urodziły się we Wrocławiu, tutaj mieszkają lub trenują. Z tego względu dołączyły do grona ambasadorów The World Games.

Wyścigi na ergometrach będzie promował wioślarz Paweł Rańda. Rodowity wrocławianin jest wicemistrzem olimpijskim z Pekinu (2008 r.), który zdobywał także medale mistrzostw świata i Europy.

We Wrocławiu urodził się także żużlowiec Maciej Janowski, który z drużyną reprezentacji Polski został mistrzem świata. Dla kibiców żużla we Wrocławiu jest jednak przede wszystkim liderem Betardu Sparta Wrocław, w której debiutował w 2007 roku.

Futbol amerykański będzie z kolei promował Babatunde Ayiyegbusi. Były zawodnik Panthers Wrocław został pierwszym futbolistą z polskiej ligi, który podpisał profesjonalny kontrakt w najlepszej lidze świata, czyli amerykańskiej NFL.

130 mln złotych – inwestycja na World Games?

Dwa ostatnie sporty – żużel i futbol amerykański – będziemy mogli oglądać z trybun zmodernizowanego Stadionu Olimpijskiego. Obiekt ma zostać do użytku na początku 2017 roku. Powstała już sztuczna murawa do futbolu amerykańskiego, zostanie również odtworzony tor żużlowy.

Przebudowa diametralnie zmieni wygląd całego stadionu, który od lat popadał w ruinę. W części zachodniej powstają nowe trybuny a nad nimi dach. Komfort oglądania meczów i otoczka sportowej rywalizacji znacznie się polepszą. Jest dla kogo.

WTS Sparta Wrocław to drużyna z tradycjami, sukcesami i gronem wiernych kibiców. Cztery razy zdobywała mistrzostwo Polski, a przed rozpoczęciem remontu Stadionu Olimpijskiego na jej mecze chodziło od 4 do 8,5 tysiąca fanów żużla.

O takiej frekwencji mogą pomarzyć zawodnicy Panthers Wrocław. Drużyna futbolu amerykańskiego o zainteresowanie kibiców walczy jednak najlepiej jak może, czyli grą i wynikami na boisku. W poprzednim sezonie wygrała wszystkie możliwe trofea. Triumfowała w rywalizacji juniorów, zdobyła mistrzostwo Polski a na koniec wygrała Ligę Mistrzów, stając się tym samym najlepszą drużyną w Europie!

Panthers Wrocław wygrywają Ligę Mistrzów

Obie drużyny za sprawą Stadionu Olimpijskiego doczekają się nowego-starego domu na miarę ich sukcesów i ambicji. Przeciwnicy organizacji The World Games we Wrocławiu najgłośniej krytykują wydatki towarzyszące przygotowaniu imprezy – około 300 mln złotych. Tymczasem niemal połowa tej sumy to właśnie koszt przebudowy stadionu przy Paderewskiego.

Popularność żużla i futbolu amerykańskiego w naszym mieście będzie ciągle rosnąć, a z kompleksu Stadionu Olimpijskiego będą korzystać także sportowcy innych dyscyplin.  Dlatego 130 mln wydane na modernizację trudno uznawać za fanaberię jednej imprezy, a raczej jako inwestycję, która będzie służyć wrocławianom przez lata. Warto wspomnieć o warunkach organizacji The World Games, które z zasady wykluczają budowę nowych obiektów, jeżeli miałyby powstać specjalnie tylko na igrzyska.

Wrocław promował World Games już wcześniej

Sporty na zaproszenie z rzeszami kibiców są atrakcją konkretnych igrzysk. Na marginesie można jednak zauważyć, że również ,,stałe” dyscypliny The World Games uprawiają w Polsce tysiące osób, choć wcale nie zdają sobie z tego sprawy. Na co dzień, choćby amatorsko, trenujemy karate, gramy w kręgle czy bilard.

Co ciekawe, o wielu mniej znanych dyscyplinach Polacy dowiedzieli się właśnie dzięki temu, że wcześniej zostały wypromowane właśnie we Wrocławiu. A pierwsze kluby zaczęły zawiązywać się kilka lat przed tym, zanim usłyszeliśmy o World Games. W naszym mieście powstał np. pierwszy sformalizowany klub dla graczy bule, w 1999 roku. Z kolei pierwsze treningi korfbala miały miejsce jeszcze w PRL-u, dziś w polskiej lidze 2 z 5 drużyn są ze stolicy Dolnego Śląska. Również w wielu innych dyscyplinach World Games reprezentanci Wrocławia – indywidualnie czy zespołowo – należą do krajowej czołówki.

Poznajcie sporty na zaproszenie

Wioślarstwo halowe/ergowiosła

ergowiosła

Opis sportu i zasady

Ergometr kojarzony jest jako standardowe wyposażenie większości siłowni i urządzenie wykorzystywane do treningu innych sportów. Wioślarstwo halowe stanowi również osobną i – wbrew pozorom – emocjonującą dyscyplinę.

Dynamiczne i szybkie zawody odbywają się na różnych dystansach i w różnych kategoriach wagowych. Podczas The World Games rywalizacja będzie przebiegać w następujących konkurencjach:

  • 2000 metrów (open mężczyźni, lekka mężczyźni, open kobiety, lekka kobiety)
  • 500 metrów (open mężczyźnie, open kobiety)
  • sztafeta 4 x 500  metrów (mixy)

Dlaczego właśnie Polska i Wrocław?

W wioślarstwie, nie tylko halowym, Polska odnosi spore sukcesy. Jednym z najbardziej utytułowanych zawodników jest wrocławianin Paweł Rańda.

Stolica Dolnego Śląska była w styczniu 2016 roku gospodarzem Halowych Mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim. Tę dyscyplinę uprawiają z powodzeniem również młodsi zawodnicy – w lutym zawodnik Pegaza Wrocław Aleksander Przeździecki ustanowił nowy rekord świata na dystansie 1000 metrów w kategorii 13-14 lat.

Miejsce zawodów podczas World Games: Hala Sportowa w Jelczu-Laskowicach (ul. Oławska 26)

Futbol amerykański

Fot. Wikipedia

Opis sportu i zasady

W meczu futbolowym mierzą się dwa zespoły po 11 osób. Prostokątne boisko ma długość 120 jardów (109,728 metra) oraz szerokość 53 i 1/3 jarda (48,768 metra). W trakcie gry zawodnicy tej samej drużyny mogą przemieszczać piłkę, wykopując ją, niosąc, rzucając lub przekazując sobie z rąk do rąk.

Punkty można zdobyć na kilka sposobów: przez przeniesienie piłki przez linię punktową (goal line) lub rzucenie piłki do zawodnika stojącego za tą linią – czyli w polu punktowym (end zone). Punkt można zdobyć także poprzez kop na bramkę przeciwnika (field goal). Standardowy mecz futbolowy składa się z czterech kwart po 15 minut.

Dlaczego właśnie Polska i Wrocław?

Profesjonalna liga futbolu amerykańskiego ruszyła w Polsce w 2006 roku. W pierwszym sezonie rywalizowały tylko cztery drużyny, dzisiaj we wszystkich rozgrywkach jest ich około 80.

Do 2013 roku silną pozycję Wrocławia na mapie Polski budowały dwa zespoły: Giants i Devils. W 2010 i 2011 obie drużyny z naszego miasta rozstrzygały między sobą losy mistrzostwa kraju. Potem połączyły się w jeden klub Panthers Wrocław, który w 2016 roku zdobył mistrzostwo Polski i Ligę Mistrzów.

Miejsce zawodów podczas World Games: Stadion Olimpijski we Wrocławiu (al. Paderewskiego 35)

Kickboxing

kickboxing

Fot. Pixabay

Opis sportu i zasady

Kickboxing powstał w Japonii w latach 60. XX wieku. Od innych sportów walki wyróżnia się szerokim zastosowaniem elementów boksu i ciosami nogami. Dozwolone są wszelkie techniki bokserskie, kopnięcia, obrotowe uderzenia pięścią, także ciosy kolanami. Zawodnikowi nie wolno natomiast uderzać rywala łokciem.

Pojedynki toczą się na kwadratowym ringu w formule K-1. Klincz – przytrzymywanie się zawodników – nie może trwać dłużej niż 5 sekund. Walka może być rozstrzygnięta na punkty albo poprzez trzykrotny knock-down. Ta druga zasada oznacza, że walka kończy się, jeżeli zawodnik zostanie trzykrotnie powalony na matę podczas tej samej walki.

Dlaczego właśnie Polska i Wrocław?

Kickboxing jest jednym z najbardziej popularnych sportów walki w naszym kraju. Polski Związek Kickboxingu zrzesza ponad 160 klubów.

Zawodnicy ze stolicy Dolnego Śląska wielokrotnie stawali na podium imprez rangi międzynarodowej. W naszym mieście działają następujące kluby: Fighter Wrocław, KS Gym Fight Wrocław oraz UKS Puncher Wrocław.

Miejsce zawodów podczas World Games: Hala Orbita we Wrocławiu (ul. Wejherowska 34)

Żużel

żużel

Fot. Wikipedia

Opis sportu i zasady

Żużel jest jednym z najbardziej widowiskowych dyscyplin motorowych. Motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Zawodnicy ścigają się na torze kształtem zbliżonym do owalu, jadąc w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.  Jeden wyścig trwa zazwyczaj przez 4 okrążenia. W każdym z tych biegów ze wspólnego startu rywalizuje 4 żużlowców.

Dlaczego właśnie Polska i Wrocław?

Sport jest najbardziej popularny w Polsce, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii, ale to naszą PGE Ekstraligę uznaje się za najlepszą żużlową ligę świata. W 2016 roku Polacy po raz 7. w historii wygrali Drużynowe Mistrzostwa Świata.

WTS Sparta Wrocław powstała w 1950 roku. Cztery razy zdobywała drużynowe mistrzostwo Polski, w latach 1993-1995 sięgając po nie trzy razy z rzędu. Ostatni raz Sparta Wrocław triumfowała w 2006 roku, a w 2015 roku zdobyła srebrny medal.

Miejsce zawodów podczas World Games: Stadion Olimpijski we Wrocławiu (al. Paderewskiego 35)