Raptem parę minut w tramwaju, kilka stron na nudniejszym wykładzie lub chwila lektury przed snem. Mało mamy ostatnio czasu na czytanie książek, prawda? Niezależnie od tego, jak, co i ile czytamy, warto od 1 do 4 grudnia przyjść do Hali Stulecia na 25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Wstęp jest bezpłatny.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Fot. Andrzej Solnica

Każdy z nas ma książki, które leżą niedokończone na biurku lub czekają cierpliwie na półce w kolejce na przeczytanie. Niezależnie od tego, czy tęsknimy za zapachem papieru czy wolną chwilą na posłuchanie kolejnego rozdziału audiobooka 25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek jest tym wydarzeniem, którego po prostu nie można przegapić.

Tym bardziej, że święto literatury potrwa 4 dni i w tym roku po raz pierwszy w historii odbędzie się na płycie głównej Hali Stulecia. Przedstawiamy 6 konkretnych powodów, dla których z pewnością chociaż na jeden dzień zajrzymy do 25. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

1. Spotkamy się z naszymi ulubionymi autorami

Przed wizytą w Hali Stulecia warto uważniej przejrzeć program targów. Może się bowiem okazać, że autor książki, którą macie właśnie przy sobie w torbie, pojawi się we Wrocławiu i przyjdzie spotkać się ze swoimi czytelnikami. Nie warto takiej okazji przegapić. Targi odwiedzi ponad 100 pisarzy, dziennikarzy, fotografów i innych fascynujących autorów.

Spotkania odbędą się w czterech specjalnie przygotowanych i oznakowanych salach. Jeżeli nie możemy już doczekać się rozmowy z naszym ulubionym autorem, sprawdźmy wcześniej datę i miejsce wydarzenia. Liczba miejsc na poszczególne spotkania autorskie jest ograniczona. Wrocławskie Targi Dobrych Książek co roku odwiedzają tłumy i nie inaczej będzie w tym roku. Warto więc przyjść wcześniej.

2. Będziemy polować na białe kruki

Termin Wrocławskich Targów Dobrych Książek wpisują na czerwono do swoich kalendarzy również wydawcy. Pomysł WTDK rozpoczął się 25 lat temu właśnie od wydarzeń wydawców. Wtedy mogli spotkać się w kilku polskich miastach, dzisiaj takie wydarzenia przetrwały już tylko we Wrocławiu. Długoletnia tradycja targów w naszym mieście przyciąga miłośników książek nie tylko z naszego miasta i regionu.

W tym roku do Wrocławia przyjedzie 150 najlepszych wydawców. Razem ze sobą przywiozą nowości i premiery. Te, które już szturmują listy bestsellerów i te, o których dopiero usłyszymy. Podczas targów można i należy przebierać w tytułach: zabierać z półki, odkładać i zaraz sięgać z ciekawością po inny. Nie jest tajemnicą, że wśród oferowanych książek jest wiele tytułów, których nie znajdziemy w sieciowych księgarniach.

Książki wciąż są prezentem, z którego wielu z nas ucieszyłoby się przy wigilijnym stole. Wizytę na targach możemy wykorzystać, aby już teraz zakupić świąteczne podarunki. Wiele z nich będzie dostępnych w specjalnych niższych cenach. Co ciekawe, jeszcze trzy lata temu targi nosiły nazwę Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Materiały prasowe

3. Zajrzymy do miejsca, o którym prawdopodobnie do tej pory nie słyszeliśmy

Jeżeli będziemy chcieli odpocząć od festiwalowych tłumów, z Hali Stulecia możemy wybrać się do wrocławskiego Rynku. W Przejściu Garncarskim znajdujemy adres numer dwa i wchodzimy na drugie piętro. W środku ściany zamieniły się w regały z książkami, którymi można cieszyć się przy nieformalnej atmosferze i dobrej muzyce. Pub literacko-muzyczny PROZA, bo o nim mowa, będzie na czas targów klubem festiwalowym, otwartym także po zamknięciu Hali Stulecia.

W pubie odbędą się również niektóre punkty programu targów, w tym spotkania z Pawłem Smoleńskim (piątek 2 grudnia, godz. 19.00) oraz z Angeliką Kuźniak i Magdaleną Budzińską (sobota 3 grudnia, godz. 17.00).

W klubie PROZA zobaczymy także spektakl taneczny ,,Kamuflaż”, który nawiązuje do Marylin Monroe. Wejście na sztukę zarezerwujemy sobie mailowo (thomas303@interia.pl), a bilet w cenie 15 złotych kupimy na miejscu przed samym spektaklem.

Wrocławski Dom Literatury

Klub PROZA. Fot. Wrocławski Dom Literatury

4. Nowy organizator przygotował wiele nowości

Tegoroczne Wrocławskie Targi Dobrych Książek są więc pierwszymi, które mają swój osobny klub festiwalowy oraz pierwszymi, które organizuje Wrocławski Dom Literatury, prowadzący na co dzień pub PROZA. Jakich jeszcze nowości i różnic w porównaniu z poprzednimi edycjami możemy się spodziewać?

Organizatorzy zapowiadają, że tym razem pojawi się jeszcze więcej stoisk z komiksami. Zachęcają również, aby przynosić książki, których już nie potrzebujemy, a którymi chcielibyśmy się podzielić z innymi. We wspomnianym klubie PROZA utworzą one największy regał bookcrossingowy w mieście. Książki zostawimy przy punkcie informacyjnym WTDK, przy okazji biorąc udział w losowaniu nagród książkowych.

Propozycją specjalnie przygotowaną z okazji 25-lecia WTDK jest ,,Litera-tu-GRA”. W czasie gry miejskiej 3 grudnia uczestnicy będą rozwiązywać zagadki i spotykać z kultowymi postaci z książek o Sherlocku Holmesie, ,,Bajek robotów” Stanisława Lema oraz z ,,Zemsty” Aleksandra Fredy. 160 miejsc rozeszło się w 12 godzin, więc organizatorzy uruchomili dodatkową pulę dla chętnych (zgłoszenia drogą mailową na adres gramiejska@wroclaw2016.pl).

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Materiały prasowe

5. Dzieci nie będą ziewać z nudy

Z myślą o tych czytelnikach, którzy dopiero odkrywają świat książek, organizatorzy przygotowali specjalną salę zabaw. Tam pod okiem animatorów dzieci wezmą udział w zabawach i warsztatach plastyczno-literackich. Podczas, gdy my będziemy mogli krążyć spokojnie między stoiskami, ich uwagę pochłonie tworzenie ekologicznych toreb na książki, wykonywanie zimowych dekoracji i  i świątecznych stempli. Najmłodszych odwiedzą także święty Mikołaj i Bajarze.

Specjalnie dla dzieci pisze, rysuje i ozdabia książki Guido van Genechten. Jego prace są wydawane, czytane i przeglądane w 40 krajach na świecie. Podczas targów zobaczymy wystawę ilustracji tego belgijskiego grafika.

6. Przy książkach naprawdę wypoczywamy

Wspomnieć o wszystkich punktach targów nie sposób. Nie zabraknie quizów, konkursów, gadżetów i nagród. Cały program jest dostępny na stronie Wrocławskiego Domu Literatury.

W tym natłoku atrakcji warto uświadomić sobie zupełnie banalny fakt – przy książce po prostu dobrze się odpoczywa. W tym celu powstaną w Hali Stulecia dwie strefy relaksu z leżakami i poduchami. Znajdziemy tam chwilę oddechu i spokojnie przejrzymy zakupione książki. Na miejscu będzie działać też kawiarnia i strefa gastronomiczna.

Na koniec, jeżeli będziemy chcieli, możemy dołączyć  do tworzenia Wrocławskiego Muralu Literackiego, a w wielkiej księdze o Wrocławia dopisać swój autorski fragment.

25. Wrocławskie Targi Dobrych Książki – miejsce i godziny otwarcia

Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

1 grudnia (czwartek) 12.00-18.00
2 grudnia (piątek) 10.00-19.00
3 grudnia (sobota) 10.00-19.00
4 grudnia (niedziela) 10.00-16.0