Panthers Wrocław najlepszą drużyną futbolu amerykańskiego w Europie. W rozgrywanym we Wrocławiu Final Four pokonali w niedzielę Milano Seamen 40:37 i zostali pierwszym polskim zespołem, który zwyciężył w Lidze Mistrzów.

Panthers Wrocław wygrywają Ligę Mistrzów

Do tej pory żadnej drużynie z Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego nie udało się choćby zagrać w finale Ligi Mistrzów. W tę niedzielę, w najważniejszym meczu europejskich rozgrywek w tej dyscyplinie, wystąpili zawodnicy Panthers Wrocław i wygrali z włoskim Milano Seamen.

Wieńczące tegoroczną Ligę Mistrzów spotkania czterech najlepszych zespołów zostały rozegrane we Wrocławiu na stadionie przy ul. Oporowskiej. W drodze do finału 22 lipca Milano Seamen wygrało z tureckim Koc Rams 17:14. Panthers Wrocław zwyciężyło z Danube Dragons z Austrii 49:34.

Wygrali wszystko, co możliwe

Mijający sezon jest najlepszym w historii drużyn futbolu amerykańskiego we Wrocławiu. Zawodnicy Panthers sięgnęli po wszystkie możliwe tytuły, kompletując potrójną koronę.

Rozpoczęło się od triumfu juniorów 9 lipca. W finałowym meczu pokonali na wyjeździe Patriotów Poznań. Tydzień później o krajowe mistrzostwo rywalizowała w Białymstoku drużyna seniorów. W SuperFinale Topligi zmierzyli się z Seahawks Gdynia i wygrali aż 56:13.

Sprawdziło się przysłowie ,,do trzech razy sztuka”. Panthers Wrocław zdetronizowali tę samą drużynę, która w dwóch poprzednich finałach była od nich lepsza i zgarniała im sprzed nosa mistrzowski tytuł.

Panthers Wrocław oficjalnie istnieje od… 3 lat. Historia drużyn futbolu amerykańskiego we Wrocławiu jest jednak dłuższa. Panthers Wrocław to klub, który powstał w 2013 roku z połączenia Devils Wrocław i Giants Wrocław. Te dwie drużyny łącznie czterokrotnie zdobywały mistrzostwo kraju, a w latach 2010-2011 w dwóch kolejnych finałach rozstrzygały między sobą zajęcie pierwszego miejsca.

Promują World Games

Final Four Ligi Mistrzów nieprzypadkowo zostało rozegrane na oczach widzów we Wrocławiu. Występy czterech najlepszych drużyn Europy były zarazem zaproszeniem na przyszłoroczne World Games, podczas których jedną z dyscyplin jest właśnie futbol amerykański. Sport ten swoje pierwsze profesjonalne kroki zaczął stawiać w naszym kraju dopiero kilkanaście lat temu. W 2006 roku w pierwszym oficjalnym sezonie futbolu amerykańskiego w Polsce brały udział cztery kluby. Dzisiaj we wszystkich rozgrywkach rywalizują 79 drużyny.

Warto wspomnieć, że pod koniec czerwca Wrocław gościł również Weekend Mistrzów Polskiej Ligi Lacrosse, innej dyscypliny, którą zobaczymy za rok podczas World Games. Nasza drużyna Kosynierzy Wrocław również okazała się najlepsza, zdobywając zasłużenie czwarte mistrzostwo Polski w historii.