W ramach 19. Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich Centrum Kultury Agora zaprasza na monodram „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w wykonaniu Ewy Błaszczyk.

Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju.

Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty Listu do nienarodzonego dziecka. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Tym razem osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła”, w momencie przejścia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także kobieta.

Ewa Błaszczyk

Ukończyła PWST w Warszawie w 1978. Zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Za rolę Klary w filmie Wiesława Saniewskiego „Nadzór” otrzymała w 1985 roku Brązowe Lwy Gdańskie na 10. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Występowała w kabarecie Jana Pietrzaka oraz w Rodzinie Poszepszyńskich.
Ewa Błaszczyk jest również aktorką śpiewającą. Brała udział w przeglądach piosenki aktorskiej we Wrocławiu.
Jest współautorką (razem z Krystyną Strączek) osobistego wyznania „Wejść tam nie można” (wyd. Znak) oraz książki-albumu będącej zapisem rozmowy z Izabelą Górnicką-Zdziech „Wszystko jest takie kruche” (wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa, 2010).

Na spektakl zapraszamy 22 kwietnia (niedziela) o godz. 17.00.

tekst: Remigiusz Grzela
reżyseria: Ewa Błaszczyk

Bilety w sprzedaży:
przedsprzedaż: 60 PLN
w dniu spektaklu: 65 PLN
online na ticketmaster.pl >>>
oraz w kasie CK Agora
zniżki: UrbanCard Premium: -20%