Przy wejściu ochroniarz w czarnym garniturze, krok dalej – bileter, który okazał się właścicielem klubu i osobiście witał wchodzących gości. Wszystkie miejsca oznaczone, zamknięta lista obecności… Przywitanie, kilka słów wstępu i… rozpoczął się koncert.

fot. Konrad Leszczyński

fot. Konrad Leszczyński

Samych muzyków nie trzeba było nikomu przedstawiać. Z chwilą rozpoczęcia koncertu, zamknięto bar, ustały hałasy, zapanowała cisza i skupienie. Reporterzy mieli wolną rękę tylko podczas pierwszego utworu i bisu, ale nawet publiczność trzymała się w ryzach – niemal nikt nie robił zdjęć, nikt nie nagrywał.
Leszek Możdżer, w granatowym stroju, z bosymi stopami. Przemówił dopiero po pierwszym utworze: to ich pierwszy taki otwarty koncert. Do tej pory, przed turnee, grywali tylko w pomorskich zakładach karnych, zamkniętych, by mieć pewność, że nic się nie wyda – co grali, jak grali…

W ten grudniowy wieczór Możdżer zagrał wraz ze swoim kwartetem bardzo oryginalny koncert, pełen dedykacji, improwizacji, nawiązań i odniesień do wielu muzyków i kompozytorów z różnych epok i z różnych kontynentów. Przywołany został między innymi Tomasz Stańko, ale też i Fryderyk Chopin. Wspomniany został Antônio Carlos Brasileiro Jobim z utworem „Girl from Ipanema”, którego wykonanie było swego czasu dla Możdżera bardzo ważną inspiracją. Przy okazji bisu – pojawiło się Depeche Mode.

Koncert był bardzo zróżnicowany – od spokojnych utworów z niespodziewanym zwrotem dynamiki i mocy, przez ballady, po momenty bardzo eksperymentalne i chwile artystycznego napięcia, gdy słychać było jedynie kontrabas i skrzypienie delikatnie uchylanych drzwi…
Tuż przed ostatnim utworem, akustyk kwartetu, Piotr Taraszkiewicz, otrzymał zasłużone brawa i podziękowania. Muzycy ukłonili się i zeszli ze sceny, by wrócić na bis, którym było… „Enjoy the Silence”. Po koncercie rozpoczęło się klimatyczne jam session z udziałem wszystkich występujących artystów, nawet samego Leszka Możdżera.
Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak niecierpliwie czekać na kolejne, równie niecodzienne wydarzenia zapowiedzianego Nietotowego cyklu.