Majorka, Alicante, Malaga, Malta czy Rzym – u progu sezonu letniego coraz większą popularnością wśród wrocławian cieszą się kierunki południowe. Samoloty na tych trasach są wypełnione niemal w 100%. Nie brakuje także chętnych na oferty biur podróży – ochoczo latamy na Półwysep Iberyjski, do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie.

Hala wrocławskiego lotniska

fot. Port Lotniczy Wrocław

Ze statystyk wrocławskiego lotniska wynika, że tylko w kwietniu, czyli pierwszym pełnym miesiącu funkcjonowania letniego rozkładu lotów, liczba pasażerów latających do Hiszpanii, Grecji i Włoch wzrosła w odniesieniu do ubiegłego roku o 42,5%. Jest to widoczne również w wypełnieniach samolotów, szczególnie w przypadku lotów do Rzymu (96%), Malagi (95%), Madrytu (93%), na Maltę (93%) i do Mediolanu (93%).

– Gdy spojrzymy na mapę najpopularniejszych połączeń, staje się jasne, że pasażerowie wrocławskiego lotniska są entuzjastami południa Europy. Jesteśmy przekonani, że ta tendencja będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Sezon letni dopiero ruszył, a miesiące największego zainteresowania podróżami są wciąż przed nami – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

W sumie pasażerowie wrocławskiego lotniska mają w tym sezonie letnim do dyspozycji kilkanaście kierunków południowych. To przede wszystkim Hiszpania (sześć kierunków), ale również Włochy (cztery kierunki), Malta, Grecja oraz Portugalia. Podróżni chętnie z nich korzystają – pokazują to statystyki weekendu majowego. Największą popularnością cieszyły się: Majorka (nowość), Alicante, Malaga, Teneryfa i Rzym.

Nowości trafione w dziesiątkę

Doskonale radzą sobie tegoroczne nowości z oferty tanich linii – Lizbona i Majorka. W samolotach lecących w tych kierunkach w kwietniu zajętych było ponad 90% miejsc.

– To bardzo dobre wyniki w przypadku połączeń funkcjonujących zaledwie od końca marca. Na Majorkę amatorów plażowania i morskich kąpieli przyciągają przyjemne temperatury i wakacyjna atmosfera. Z kolei Lizbona to zabytkowe, a zarazem niezwykle atrakcyjne miasto, będące świetnym miejscem na spędzenie wakacji – podkreśla Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław.

Samoloty linii Ryanair latają na tych trasach dwa razy w tygodniu – we wtorki i soboty. Dzięki temu wrocławscy podróżni mogą zdecydować się na dłuższy wypoczynek lub kilkudniowy city-break. Takie planowanie weekendowego wypadu w tym sezonie jest szczególnie łatwe, zwłaszcza w przypadku lubianej Krety (Chania) i Malagi – tam wyloty przypadają w piątki, a loty powrotne do Wrocławia w poniedziałki.

Hala dla odlatujących

fot. Port Lotniczy Wrocław

Jak z biurem podróży, to (głównie) do Grecji

Osoby korzystające z oferty biur podróży współpracujących z wrocławskim lotniskiem chętnie wybierają Grecję. Pierwsi pasażerowie polecieli tam już w kwietniu, mając do wyboru dwa razy więcej greckich kierunków niż rok temu o tej porze (Rodos, Zakynthos, Korfu, Heraklion i Kreta).

– O popularności Grecji najlepiej świadczy duży wybór kierunków. W obecnym sezonie jest ich aż osiem, w tym jedna nowość, czyli Kefalonia. Po raz pierwszy wybrać można także stolicę Albanii, która bardzo szybko zyskała dużą popularność – podkreśla Michał Kozak, menadżer ds. rozwoju ruchu czarterowego Portu Lotniczego Wrocław.

Jak zauważa ekspert, sezon wycieczek czarterowych na wrocławskim lotnisku zaczyna się coraz wcześniej.

– Odzwyczajamy się od myśli, że na wakacyjny urlop można lecieć tylko w lipcu czy sierpniu. Wcześniejszy wyjazd ma wiele zalet. Wycieczki często są dostępne w niższych cenach, a na miejscu nie ma jeszcze dużej liczby turystów – dodaje Michał Kozak.

Wielkim zainteresowaniem cieszy się Półwysep Iberyjski. Pasażerowie mogą polecieć tam do Hiszpanii: na Majorkę, Wyspy Kanaryjskie (Fuerteventura i Lanzarote) i Barcelony. Do tego alternatywą jest portugalska Madera. Popularnością cieszą się też Bułgaria, Sycylia, Turcja i Egipt.

Kolejne nowe kierunki już niedługo

W rozkładzie lotów na lato 2017 pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do dyspozycji rekordową liczbę blisko 70 połączeń w tym kilka nowości – poza Lizboną, Majorką, Tiraną i Kefalonią, to również Lwów, Reykjavik (od 31 maja) i Tel Awiw (w ofercie od 20 czerwca). Warto przypomnieć, że zimą dołączą do nich: Sycylia, Neapol, Edynburg, Leeds Bradford, Oslo, Bruksela i Gdańsk.

Wśród pasażerów największą grupę stanowią Dolnoślązacy, ale z wrocławskiego lotniska korzystają też chętnie mieszkańcy województwa opolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i śląskiego. Sprzyja temu bliskość kluczowych tras – drogi S8 (w kierunku Warszawy), drogi krajowej numer 5 (w kierunku Poznania), a także autostrady A4 i drogi krajowej numer 8 (południe). We Wrocławiu coraz większą grupę stanowią także pasażerowie z Czech.