Spotkali się przez przypadek. Ona jest absolwentką ASP i studentką historii sztuki. On – mężczyzną, który ma 85 lat na karku, a w dorobku rysunki, które od ponad 40 lat podziwiają wrocławianie, mijając mur zoo. Jagoda postanowiła pomóc Panu Jerzemu, aby przywrócić dawny blask jego ukochanym zwierzętom. Poparcie dla akcji na Facebooku wyraziło ponad tysiąc osób. O tej niezwykłej historii Jagoda opowie więcej podczas kolejnego spotkania CreativeMorningsWRO, które czeka nas w piątek 29 września w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Mural ZOO Wrocław CreativeMornings Wrocław wrzesień

Fot. Mural ZOO Wrocław na Facebooku

Codziennie wrocławskimi wałami za zoo spacerują tysiące wrocławian. Zdarza się, że mijają starszego Pana, który do niedawna sam resztkami farb poprawiał odpadający tynk i malowidło pełne dzikich zwierząt, zdewastowane przez wandali. Miał ku temu ważny powód.

Jerzy Wołoszynowicz w 1977 roku namalował dzikie zwierzęta. Dziś ma 85 lat i pragnie naprawić swoje dzieło. W zeszłym roku Pan Jerzy odnowił ponad 260 dzikich zwierząt w ramach dofinansowania w programie przestrzenie dla Piękna Europejskiej Stolicy Kultury. Wątpliwa jakość środków użytych do naprawy ogrodzenia spowodowała, że na skutek warunków atmosferycznych mural powoli zaczął ponownie się sypać i rozmywać. A autorowi rysunków doskwierać brak sił i pieniędzy na odrestaurowanie dzieła.

Pewnego dnia pod murem Pana Jerzego spotkała Jagoda Łagiewska, studentka historii sztuki i absolwentka ASP. Wrażliwość na piękno, ale też na ludzką krzywdę sprawiła, że postanowiła pomóc artyście w dokończeniu dzieła, by dalej mogło cieszyć oczy wrocławian.

Jagoda Łagiewska

– Nie spodziewałam się, że jedna smutna refleksja, informacja zamieszczona na portalu społecznościowym może przyczynić się do stworzenia pięknej akcji społecznej – mówi Jagoda Łagiewska.

Tak oto okazało się, że mury mogą nie tylko dzielić, ale też łączyć. Ten, który otoczył wrocławskie zoo połączył pasję i sztukę, starość i młodość, bezsilność i współczucie. Dzięki zaangażowaniu wielu bezinteresownych osób, zwierzęta szybko odzyskują swoje majestatyczne kształty.

Link do akcji Mural ZOO Wrocław

Program CreativeMornings Wrocław. Jak wziąć udział?

08:30 – 9:00 – rejestracja i śniadanie
09:00 – 9:10 – rozpoczęcie, powitanie
09:10 – 09:30 – wystąpienie Jagody Łagiewskiej
09:30 – 10:00 – pytania od publiczności i zakończenie

Wstęp na spotkania CreativeMornings Wrocław jest bezpłatny. Jedynym ograniczeniem jest liczba miejsc, dlatego warto jak najszybciej zarezerwować swój udział w wydarzeniu. Zapisy internetowe ruszyły 25 sierpnia o godz. 11.00 pod adresem.

Czym są spotkania CreativeMornings?

CreativeMornings jest inicjatywą, która zaczęła się w 2008 roku. Pomysł był prosty: raz w miesiącu odbywa się śniadanie, do którego dołącza ciekawa postać ze świata kultury. Pierwsze spotkanie dla osób zainteresowanych szeroko pojętą kreatywnością odbyło się w Nowym Jorku. Wkrótce kolejne miasta na całym świecie podchwyciły koncepcję organizowania ciekawych poranków z inspirującymi bohaterami. CreativeMornings Wrocław wspierają zarówno partnerzy globalni (Shutterstock, WordPress.Com, Adobe, MailChimp) ale również polskie firmy (Brand Voice i Grupę Me & My Friends). Jednym z patronów medialnych jest portal Wroclife.

CreativeMornings Wrocław

Gośćmi poprzednich spotkań CreativeMornings Wrocław byli między innymi

  • Łukasz L.U.C Rostkowski – znany muzyk, raper i społecznik związany z Wrocławiem, założyciel formacji Kanał Audytywny;
  • Patrycja Obara – wokalistka, autorka tekstów, menedżerka Cloud Theater, prowadzi szkolenia w zakresie wystąpień publicznych;
  • Zbigniew Maćków – wybitny architekt, prowadzi Maćków Pracownia Projektowa, która ma na koncie takie realizacje jak Wydział Prawa UWr czy przebudowa Domu Handlowego Renoma;
  • Tomasz Jakub Sysło – artysta, grafik i performer, skutecznie – i z humorem – walczy z różnymi absurdami, które ograniczają nas na co dzień;
  • Piotr Soroka – choreograf, animator kultury, twórca ruchu scenicznego. Współtworzył Wrocławską Inicjatywę Taneczną, na co dzień pracuje we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, przekonuje, że taniec jest synonimem geniuszu.