Zawodników zapowiada bicie bębnów. Po wyjściu na ring wykonują tradycyjny taniec, którym pozdrawiają publiczność oraz trenerów. Od tego momentu wrzawa i temperatura na widowni tylko rośnie, a na ringu? Muay Thai to sztuka walki ośmiu broni, w której ciosy wyprowadza się pięściami, nogami, łokciami i kolanami.

Boks tajski

Fot. www.tatralandia.com

Sport króli

Muay Thai jest znany również pod nazwą boksu tajskiego i te dwa słowa zdradzają wiele na jego temat. W 67-milionowej Tajlandii sztuka walki jest sportem narodowym i królewskim. Od kilkuset lat każdy żołnierz w tajskiej armii poznawał techniki Muay Thai, tak jak czynił to sam król.

Dziś ten kraj liczy 980 tys. zarejestrowanych zawodników. Wielu z nich zaczynało treningi w klasztorach buddyjskich lub w szkołach, gdzie sport jest przedmiotem obowiązkowym. Gale boksu tajskiego gromadzą tłumy na stadionach, a publiczna telewizja transmituje je kilka razy w tygodniu.

Muay Thai ma w Tajlandii tak wysoką rangę, że władca jest honorowym patronem dyscypliny, a największym marzeniem każdego wojownika jest wzięcie udziału w Turnieju o Puchar Króla. Przez trzy dni miasto jest świątecznie przystrojone, wszędzie można zobaczyć mieszkańców w koszulkach ,,Long Live The King”. Tajowie do tego stopnia kochali swojego króla, że po jego śmierci w 2016 roku ogłosili roczną żałobę narodową.

Zasady Muay Thai – od sztuki wojennej do sportu walki

Aby zrozumieć to powszechne uwielbienie dla Muay Thai i jego niezwykłego kibica, trzeba cofnąć się o ponad tysiąc lat. Tajowie toczyli boje z Birmą o przetrwanie swojego państwa i narodu. Kiedy żołnierz tracił miecz, jego bronią było Muay Thai. Pierwowzór współczesnego sportu – Muay Boran – stał się sztuką na czasy wojny i pokoju. Dzięki niej wojownicy mogli trenować, by w odpowiednim momencie być gotowym do obrony ojczyzny.

Król i jego poddani pokochali sport, a pojedynki stały się elementem tradycji i wyrazem dumy ze swojego pochodzenia. Walki pozwalały udowodnić wyższość jednej miejscowości nad drugą. Na oczach mieszkańców do pojedynków stawali wojownicy, którzy różnili się warunkami fizycznymi. Nie było mowy o ringu, rundach ani przerwach na odzyskanie sił.

Dzisiaj walki toczą się z podziałem na kategorie wagowe i odbywają w kwadratowym ringu. Walki trwają maksymalnie 5 rund po 3 minuty. Po każdej zawodnicy mają dwie minuty na odpoczynek. Według dawnych reguł można było wygrać tylko przez nokaut, w innym wypadku ogłaszano remis. Zgodnie z obecnymi zasadami cała walka jest punktowana, o ile wcześniej dojdzie do nokautu, a zwycięzcę wybierają sędziowie większością głosów. Do ostatniego gongu trzeba mieć się na baczności.

muay thai

Fot. Pixabay

Techniki Muay Thai – czym różni się od innych sportów walki?

Sama nazwa podpowiada, że boks tajski ma najwięcej wspólnego z klasycznym boksem. W obu sportach zawodnicy walczą w stójce. Wachlarz technik Muay Thai jest szerszy niż w boksie. Każdy zawodnik może używać dwóch pięści, dwóch goleni, dwóch łokci i dwóch kolan – razem daje to osiem broni, które mogą być przez niego albo przeciwko niemu wykorzystane.

Zawodnicy wyprowadzają ciosy rzadko, za to z pełną mocą. Nie marnują sił na widowiskowe manewry i uderzenia. Ciosy mają być skuteczne do bólu – tak, aby zauważył je sędzia i poczuł rywal. Uderzenia łokciami i kolanami często kończą pojedynki przed czasem.

Muay Thai wydaje się na pierwszy rzut oka sportem bezwzględnym. Zabrania jednak atakować zawodnika, który leży na deskach. Zasady nie pozwalają także stosować dźwigni i duszenia, co dopuszcza z kolei ju-jitsu W klinczu tylko w ograniczonym stopniu mogą stosować chwyty i obalenia dobrze znane judokom i zapaśnikom.

Muay Thai uczy bolesnej nauki porażek, ale także szacunku dla rywala. Charakterystycznym gestem jest złożenie obu dłoni oraz ukłon. Bez niego nie zacznie się żaden pojedynek. Po starciu zawodnicy, którzy jeszcze przed chwilą walczyli z całych sił, gratulują sobie z uśmiechem.

Szacunek do rywala wyrasta z tajskiej tradycji, która do dzisiaj jest kultywowana przy walkach i tworzy efektowną otoczkę całego widowiska. W ramach rytualnego tańca Wai Khru zawodnicy pozdrawiają kibiców, oddają szacunek trenerom oraz podkreślają swoje pochodzenie. Podczas całej walki sportowcom towarzyszy zespół i muzyka Sarama. Walczący mają czuć na sobie oddech widzów, którzy siedzą bliżej ringu niż widzowie walk bokserskich.

Pierwszy raz na World Games

Muay Thai zaczęło się dynamicznie rozwijać, od kiedy pojawiła się formuła amatorska. Podczas walk zawodowych łokcie, kolana i korpus nie były i nie są osłaniane. Dopiero w latach 30. XX wieku zabroniono zawodnikom owijania rąk i przedramion linami. Zastąpione je rękawicami, aby uchronić bokserów przed kontuzjami. Dodatkowo amatorzy walczą w kaskach i stosują ochraniacze.

Mimo ponad tysiąca lat tradycji boks tajski ani razu nie pojawił się na Igrzyskach Olimpijskich. Sport ten jednak już dawno przekroczył granice Tajlandii i zdobywa stopniowo popularność na innych kontynentach. Na ostatnich Mistrzostwach Świata wystąpili reprezentanci ponad 100 krajów.

Międzynarodową federację Muay Thai czeka teraz debiut podczas The World Games. W 2017 roku we Wrocławiu sport pojawi się w programie tych igrzysk po raz pierwszy. W Hali Orbita przy Wejherowskiej będą walczyć zarówno kobiety (kategorie wagowe: od 51 do 60 kg), jak i mężczyźni (kategorie: od 54 do 91 kg).

Muay Thai

Fot. Wikipedia

Treningi

Podczas The World Games również nasz kraj wystawi silnych reprezentantów. Jeszcze w latach 90. w naszym kraju o boksie tajskim w Polsce niewiele kto słyszał, a co dopiero go trenował. W 2001 roku zaczęła się wymiana wiadomości między klubami z Wrocławia, Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy. Dwa lata później miały miejsce pierwsze zawody oraz pierwszy sukces – złoty medal na Mistrzostwach Świata. W 2012 roku powstał Polski Związek Muaythai, który zrzesza kluby i organizuje krajowe zawody.

Tylko jedna osoba na dziesięć uprawia Muay Thai zawodowo. Pozostali to amatorzy, którzy trenują go w ramach sportu, rekreacji czy nauki samoobrony. Na zajęcia chodzą, aby zredukować wagę, wzmocnić siłę lub polepszyć kondycję. Szczególny nacisk kładzie się na rozgrzewkę – rozciągnięte mięśnie pozwalają zwiększyć zasięg ciosów i unikać niepotrzebnych kontuzji. Ze względów bezpieczeństwa amatorzy trenują w ochraniaczach i kaskach.

Gdzie trenować Muay Thai we Wrocławiu?

Muay Thai na skróty

Przepisy rywalizacji sportowej

Polski Związek Muaythai: http://www.pzmuaythai.pl/

Światowa federacja: http://www.ifmamuaythai.org/

Zawody Muay Thai podczas World Games

będą odbywać się w Hali Orbita (ul. Wejherowska 34).

Muay Thai

Rys. Wiktor Lewandowski