Mrozu (Łukasz Mróz), Aleksandra Zienkiewicz, Krzysztof Szczepaniak i Kamil Szeptycki to tylko niektóre znane nazwiska absolwentów Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Szkoła może pochwalić się nie tylko dobrymi wynikami w nauce, lecz również klasą teatralną.

Idąc do liceum uczniowie zastanawiają się, jaki wybrać profil klasy. Ma to znaczenie, gdyż później może to zaważyć na wyborze kierunku studiów. Z oferty licealnych klas zazwyczaj można wybrać: językową, biologiczno-chemiczną, matematyczną czy humanistyczną.

W Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Tęczowej we Wrocławiu można wybrać również klasę teatralną. Oprócz wyników egzaminów, aby uczyć się w takiej klasie, trzeba również zdać sprawdzian kompetencji artystycznych. Uczniowie uczęszczają na normalne lekcje, jak np. język polski czy matematyka, ale również na warsztaty teatralne, zajęcia z dykcji oraz muzykę. Zajęcia artystyczne prowadzone są m.in. przez takich nauczycieli, jak Krzysztof Żesławski, Małgorzata Szeptycka czy Marek Szydło.

– W klasie są trzydzieści dwie osoby, czyli nie każdy zawsze weźmie udział w przedstawieniu i nie każdy musi. Organizowane są takie castingi, na podstawie których dostajemy role. Jednak jeżeli ktoś nie gra w spektaklu, to pomaga w inny sposób: tworzy scenografię, pomaga przy oświetleniu lub muzyce, jest kostiumografem albo makijażystą – tłumaczy Joanna Sztucka, jedna z uczennic klasy teatralnej 2E.

FOT. XVII LO WE WROCŁAWIU

XVII LO we Wrocławiu – miejsce na realizację pasji

Uczniowie klas teatralnych biorą udział w różnych festiwalach, przeglądach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Tworzą niepowtarzalną artystyczną aurę na terenie szkoły, organizując konkurs teatralny i taneczny w ramach Przeglądu Kultury Młodych „Przekręt” (od 27 lat) i Ogólnopolski Konkurs Piosenki Agnieszki Osieckiej „Bardzo Wielka Woda” (od 17 lat) oraz wystawiając liczne spektakle teatralne („Skrzypek na dachu”, „Zemsta”, „Szatan z siódmej klasy”, „Igraszki z diabłem”, „Jadą wozy kolorowe”, „Republika marzeń”, „Do serca przytul psa”, „Mayday”, a w tym roku „Kordian”). Młodzi artyści z „siedemnastki” uświetniają swoimi występami wiele uroczystości i imprez na terenie szkoły, miasta i kraju.

– Nie wszyscy z klasy chcą iść na studia teatralne, mamy również świadomość, że nie dla wszystkich znajdzie się tam miejsce. Realizujemy się na tych zajęciach, ale co będzie po skończeniu liceum, nie wiadomo – opowiadają Justyna Frysztak i Natalia Baryluk, uczennice klasy teatralnej 2E.

– Od klasy teatralnej nie wymaga się bardzo wysokich wyników w nauce czy na maturze. Dzięki tej klasie jesteśmy rozpoznawalni, uczniowie angażują się w wiele różnych działalności i często bywa tak, że mimo tylu zajęć mają bardzo dobre oceny. Chcielibyśmy, żeby uczniowie sprawdzali się nie tylko na sprawdzianach, lecz również w różnych formach aktywności artystycznej – mówi Małgorzata Iwankiewicz, dyrektor szkoły.

Klasa teatralna jest dumą Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki Osieckiej, jednak nie jest to jedyna klasa, którą chwali się szkoła. Nauczyciele podkreślają, że dla każdego ucznia jest miejsce na realizację pasji.