10 czerwca w klubie Proza będziemy mogli zobaczyć wrocławskie grupy improwizacji teatralnej. Przez 8 godzin aktorzy na scenie przedstawią komediowe spektakle, które na pewno będą nieprzewidywalne i zabawne – to w końcu improwizacja! Wstęp na imprezę jest wolny.

Maraton IMPRO Wrocław

Wydarzenie jest szczególne – jeszcze nigdy dotąd na jednej wrocławskiej scenie nie spotkało się tylu improwizatorów. Wiele grup na maratonie wystąpi po raz pierwszy. Każdy ze spektakli będzie stworzony na żywo, na oczach i z udziałem publiczności. Zostanie zagrany tylko raz.

O improwizacji

Improwizacja jest coraz bardziej obecna w Polsce – zarówno jako element skeczu, jak również osobna forma rozrywki kabaretowej. Można śmiało powiedzieć, że jest po prostu modna. Czy improwizować może każdy?

Założyciele Akademii Improwizacji we Wrocławiu twierdzą, że tak. Istnieją stare opracowane techniki sprzed 60 lat. Dla aktorów jest ważne, aby słuchali się nawzajem. Nie można w głowie budować własnej koncepcji, ważna jest współpraca. Widzowie podczas spektaklu bardzo cenią błyskotliwość improwizatorów i ich cięte riposty.

O tajnikach improwizacji możecie się więcej dowiedzieć na Stronie Akademii.

Maraton IMPRO – kto wystąpi?

Improkracja to najbardziej znana wrocławianom grupa improwizacyjna, która występuje od 2011 r. Wysoką jakość występów gwarantują aktorzy i improwizatorzy wrocławskiej sceny teatralnej, improwizacyjnej i kabaretowej m.in. Artur Jóskowiak, Michał Gruz czy Dobrosława Bela. W repertuarze znajdują się wieczory autorskie, długie formy improwizowane oraz eksperymentalne i krótkie formy.

W klubie Proza zobaczymy także grupę Nieomylni. Pierwsze spotkanie twarzą w twarz ludzi z grupy było jesienią 2012 roku na zorganizowanych przez Artura Jóskowiaka z grupy Improkracja warsztatach improwizacji. Warsztaty trwały ok. 9 miesięcy. W tym czasie grupa przeszła wiele zawirowań kadrowych. O sobie mówią, że każdy jest inny. Śmieszą ich odmienne rzeczy, co innego ich zachwyca.

Grupa Dwaj Panowie to dwóch wrocławskich improwizatorów związanych z Teatrem Improwizacji Improkracja oraz Akademią Improwizacji. Ich spektakle to komedie, które są nacechowane gęstymi relacjami postaci, dawką dobrego humoru i zaskakującymi sytuacjami.

Pozostałe grupy, które będzie można zobaczyć podczas Maratonu to: Duet Improwizowany, Irga, Paweł Kukla, PAPTAK, Okoliczne Sarny, 4 LITERY, Sześciu Wspaniałych, Borkososn, Niedzielni Improwizatorzy, Slavic 24/7, Zabłąkani.