Podwórkowe gry PRL-u, samochodowe kino plenerowe, wystawa motoryzacji, koncerty i festiwal wRock for Freedom to tylko część wydarzeń, które latem będą mieć miejsce w Centrum Historii Zajezdnia. Niektóre z nich zrealizują marzenia i pomysły zaproponowane przez samych mieszkańców. Od otwarcia we wrześniu 2016 roku Centrum Historii Zajezdnia odwiedziło ponad 95 000 gości.

Kino plenerowe Centrum Historii Zajezdnia

Fot. Marcin Jędrzejczak

Centrum Historii Zajezdnia działa w dawnej zajezdni autobusowej VII przy ul. Grabiszyńskiej 184. To właśnie tutaj w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk, który dał początek wrocławskiej ,,Solidarności”. Nowoczesne muzeum, miejsce spotkań i wystawy ,,Wrocław 1945-2016” niedługo będzie świętować pierwszy rok swojego funkcjonowania. Do tego momentu czeka nas bogaty program, który zaprasza, aby spędzić Lato w Zajezdni.

Podwórkowe gry PRL-u

Zajezdnia przywita lato wspólnie z mieszkańcami w najbliższy weekend 23-24 czerwca. Podczas plenerowego wydarzenia ,,Podwórkowe gry PRL-u” przeniesiemy się w świat zabaw minionej epoki i przypomnieć sobie smak… cukrowej waty.

W programie znajdziemy przede wszystkim kultowe gry z czasów dzieciństwa. W końcu kto z nas nigdy nie grał w klasy, dwa ognie czy badmintona? W budynku Centrum zobaczymy także wystawę komputerów i gier minionej epoki „RetroGralnia”. Z myślą o najmłodszych zostanie wystawiony spektakl Bajkobusu Teatru Lalek „Tesla vs. Edison”.

,,Podwórkowe gry PRL-u” kontynuują rozpoczęty wiosną cykl plenerowych wydarzeń, który zachęcają mieszkańców do aktywnego i rodzinnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Lato w Zajezdni. Centrum Historii Zajezdnia

Fot. Marcin Jędrzejczak

Kino plenerowe i zabytkowe auta przed Zajezdnią

Przez całe wakacje na placu rozstawią się samochody i leżaki, a widzowie zobaczą najlepsze i najgłośniejsze filmy ostatnich lat Kino plenerowe to jeden z pomysłów, który podsunęli sami zwiedzający. Sezon kina plenerowego rozpocznie się 7 lipca pokazem filmu ,,Grand Budapest Hotel”. Kolejne produkcje zobaczymy w każdy piątek lipca i sierpnia. Na dużym ekranie zagości m.in. ,,Jak zostać królem?”, ,,Good Bye Lenin” czy ,,O północy w Paryżu”. Dokładny repertuar sprawdzicie poniżej w kalendarium wydarzeń.

Warto wiedzieć, że samochody, tym razem te zabytkowe z okresu PRL-u, będą także bohaterami osobnej wystawy. Oprócz zdjęć Stanisława Kokurewicza w sierpniu będziemy mogli zobaczyć na własne oczy kultowe auta lat 70. Kto, pamięta te czasy, temu może się zakręcić łza w oku.

Kino plenerowe Centrum Historii Zajezdnia

Fot. Marcin Jędrzejczak

Godziny otwarcia Centrum Historii Zajezdnia w wakacje (lipiec-sierpień)

• poniedziałek: nieczynne
• wtorek, środa, czwartek: 10.00 – 18.00
• piątek, sobota, niedziela: 11.00 – 19.00

Ostatnie wejście do centrum – na godzinę przed zamknięciem.

Piątka na świadectwie to darmowe zwiedzanie

Jako symboliczne zakończenie roku szkolnego i nagroda dla pilnych uczniów, Centrum Historii Zajezdnia latem zaprasza na darmowe zwiedzanie wszystkich, którzy mogą się pochwalić „piątką” na tegorocznym świadectwie szkolnym. Akcja trwa do końca sierpnia. Aby skorzystać z darmowej wejściówki wystarczy przedstawić ksero bądź zdjęcie świadectwa.

Lato w Zajezdni – szczegółowe kalendarium wydarzeń

23 CZERWCA

17:00 – 20:00 Promocja książki Piotra Zaremby „Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie”

23-24 CZERWCA
12:00 – 18:00 Przywitaj Lato w Zajezdni. Podwórkowe gry PRL

Na placu przed Zajezdnią zostaną stworzone stanowiska do gry m.in. w klasy, do skakania w gumę, do skakania przez kabel, gry w dwa ognie, gry w bule, badmintona. Dodatkowo uczestnicy będą mogli zagrać w kapsle, ciuciubabkę, zośkę. W budynku Centrum pasjonaci starych gier komputerowych będą mogli odbyć podróż sentymentalną wraz z Retrogralnią i ich ogromną kolekcją komputerów i gier.

24 CZERWCA 

Jubileusz 25-lecia Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego. Genealogia wrocławskich rodzin to punkt wyjścia do badania biografii miasta i polsko – niemieckiego dziedzictwa.

25 CZERWCA 
od 14:00 22. Dzień Lwowa we Wrocławiu

Program artystyczny przygotowany przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Kresów – zespoły taneczne z Polski i Ukrainy oraz kabarety z Wrocławia i Krakowa.

LIPIEC – SIERPIEŃ 
21:30 każdy piątek Kino plenerowe i samochodowe.

Na zmotoryzowanych czeka parking, dla pozostałych przygotowane będą leżaki. Repertuar:
7 lipca | Grand Budapest Hotel
14 lipca | Good Bye Lenin
21 lipca| Jak zostać królem
28 lipca | O północy w Paryżu
4 sierpnia | Wielkie piękno
11 sierpnia | Pół żartem, pół serio
18 sierpnia | wybór widzów

do 14 LIPCA
Wystawa „Solidarność Walcząca 1982 – 2017” z okazji 35. rocznicy jej powstania we Wrocławiu.

Historia i idee konspiracyjnej organizacji na 22 planszach na placu przed Zajezdnią. Oprócz tego unikalna kolekcja znaczków, kopert i kart okolicznościowych wydanych w podziemiu Poczty Solidarności Walczącej.

1 SIERPNIA – 31 SIERPNIA
Motoryzacja w PRL

Wystawa plenerowa, której towarzyszyć będzie prezentacja zabytkowych, kultowych aut minionych lat 70.

1 – 2 WRZEŚNIA
wROCK for Freedom

Tradycyjnie na koniec wakacji festiwal w miejscu, gdzie w sierpniu 1980 r. tworzyła się wrocławska ,,Solidarność”

1 – 30 WRZEŚNIA
Fabryczny Wrocław
Plenerowa wystawa archiwalnych zdjęć, które odsłaniają przemysłową architekturę powojennej dzielnicy Fabrycznej oraz fragmenty relacji osób pracujących w dużych zakładach pracy.