ESK w lipcu nie zwalnia tempa. Na uczestników czekają wydarzenia literackie, muzyczne czy związane ze sztukami plastycznymi. Najważniejszymi punktami lata z kulturą będzie wystawa prac Marca Chagall i Miesiąc Spotkań Autorskich w Mediatece.

Marc Chagall.

Miesiąc Spotkań Autorskich potrwa od 2 lipca do 1 sierpnia. W tym roku gościem honorowym będą autorzy hiszpańscy. Spotkania odbywają się we wrocławskiej Mediatece. Uczestnicy mogą liczyć codziennie na rozmowę z dwójką pisarzy – jednym twórcą hiszpańskim i jednym polskim. Wśród gości znajdą się między innymi Olga Tokarczuk, Jacek Dehnel, Fernando Arrabal czy Ildefonso Falcones.

Wystawę Marc Chagall i artyście europejskiej awangardy odbędzie można będzie zobaczyć od początku lipca do końca sierpnia w Pałacu Królewskim. Wystawa będzie dość kameralna. Zaprezentowanych będzie raptem 60 prac. Będą to jednak dzieła wybitnych twórców awangardowych. Oprócz obrazów Marca Chagalla będzie można zobaczyć też prace Pabla Picassa, Joana Miro i Andree Massona.

Prezentowane dzieła Chagalla pochodzą z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi i trafią do Polski po raz pierwszy.

Ciekaw będzie również wystawa Sztuka Szuka IQ. Organizatorzy chcą zaprezentować dzieła 30 artystów. Część z nich przygotowała swoje dzieła specjalnie na tą wystawę. Potrwa ona od 2 lipca do 11 września. Można ją obejrzeć w Narodowym Forum Muzyki.

Z kolei Biennale Młodej Sztuki Europejskiej ma promować aktualne trendy w młodej sztuce. Zaprezentowane zostaną pracę artystów do 35 roku życia. Wystawa odbędzie się w Centrum Kongresowym w przestrzeni Hali Stulecia. Rozpocznie się w czwartek, 30 czerwca o godzinie 19 i potrwa do końca lipca.

Ważnym punktem programu będzie również dwunasta edycja Brave Festiwal. Festiwal zatytułowany jest Outcasts – Wykluczeni. Ma zwrócić uwagę na problem wykluczeń jakie niestety wciąż mają miejsce w dzisiejszym świecie.

Oprócz tego latem czeka nas jeszcze Międzynarodowy Festiwal Filmowy T – Mobile Nowe Horyzonty (21 – 31 lipca), Singing Europe (23 i 30 lipca oraz 6 sierpnia), finał projektu Głos Wykluczonych z widowiskiem „Sen Nocy Letniej: Historia innego żołnierza” (31 lipca). W drugiej połowie lata wrocławianie i turyści mogą się też spodziewać Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon, który odbędzie się w weekend 18 – 22 sierpnia i wreszcie Capital of Rock z występem Limp Bizkit i Rammsteina.

O najważniejszych wydarzeniach ESK będziemy informować na bieżąco.