Czerwiec, najgorętszy miesiąc Europejskiej Stolicy Kultury, powoli dobiega końca. Na uczestników czeka koncert Davida Glimoura, Przegląd Sztuki Survival, Ethno Jazz Festiwal i wiele innych interesujących wydarzeń. Zobacz, co jeszcze wydarzy się podczas ostatniego tygodnia czerwca pod znakiem ESK 2016.

David Glimoure

Koncert Davida Glimoura

Najważniejszym wydarzeniem końcówki czerwca jest koncert Davida Gilmoura, legendarnego gitarzysty Pink Floyd. Odbędzie się w sobotę, 25 czerwca. Wydarzenie będzie miało miejsce na Placu Wolności za Narodowym Forum Muzyki. Gitarzysta wystąpi razem z 30. osobową orkiestrą Zbigniewa Preisnera oraz Leszkiem Możdżerem. Koncert ma otworzyć światowe tournée Davida Glimoura odbywające się pod hasłem „Rattle Thet Lock”.

Koncert rozpocznie się o godzinie 21. Bilety zostały już wyprzedane, ale wielką muzyczną imprezę będzie transmitować Telewizja Polska. Pierwszą część wyemituje TVP 2, drugą TVP Rozrywka. Z racji koncertu miasto przygotowało specjalne nocne autobusy, które będą kursować od 1.00 do 2.30 co 15 minut.

Coś dla miłośników architektury

Tego samego dnia, czyli 25 czerwca, dla zwiedzających zostanie udostępniony Pawilon Czterech Kopuł. Znajdzie się tam nowy oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Muzeum Sztuki Współczesnej. Zobaczymy tam dzieła najwybitniejszych twórców II połowy XX wieku i początku obecnego stulecia – między innymi Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego czy Katarzyny Kozyry. Oprócz tego będzie tam miejsce na wystawy czasowe. Już od 20 sierpnia muzeum będzie gościć wystawę dr Ericha Marxa z Musem für Gegenwart w Berlinie.

W zespole Młynów Maria z kolei można będzie oglądać wystawę Architektura VII Dnia w cyklu Kościół. Piękno i kicz. Wystawa potrwa od 27 czerwca. W jej trakcie uczestnicy obejrzą dorobek architektury sakralnej w Polsce z okresu powojennego. Będzie na niej prezentowane ponad 100 najciekawszych kościołów powstałych w Polsce w czasie PRLu.

Inne wydarzenia i happeningi

Ponadto na wrocławian i turystów czekają cztery imprezy festiwalowo – happeningowe. Już 24 czerwca rusza Przegląd Sztuki Survival zaplanowany w hali Fabryki Automatów Tokarskich przy ulicy Grabiszyńskiej. Festiwal pod nazwą „Warsztaty Pracy” potrwa do 28 czerwca. W swojej tematyce będzie nawiązywał do przemysłu, produkcji oraz technologii. Na wystawie głównej swoje realizacje artystyczne przygotuje między innymi grupa Luxus czy Maciej Bączyk. Przewidziano też instalacje dźwiękowe, słuchowiska i pokazy filmowe.

Nowością we Wrocławiu będzie Festiwal Bieli. Potrwa od 24 do 26 czerwca. W czasie jego trwania zobaczymy między innymi liczne parady, spektakle i pokazy. Wszyscy uczestnicy, pojazdy i kostiumy będą pokryte glinką. Każdy uczestnik również może skorzystać z tej formy ozdoby. W założeniu twórców ma to uczynić z uczestników formę doskonałą – biel, która symbolizuje białą kartę, którą można zapisać historią swojego życia.

Na Kozanowie, w Parku Zachodnim i na nabrzeżu Odry odbędzie się interdyscyplinarne wydarzenie „Kozanów – w poszukiwaniu cudownego”. Wszystko w ramach cyklu Wrocław- wejście od podwórza. To międzynarodowa wystawa prac artystów z Polski, Szwecji, Niemiec, Austrii i Białorusi. Akcji będą towarzyszyć pokazy, filmy i dyskusje. Wszystko ma odnosić się do historii i codzienności Kozanowa.

Od 23 do 25 potrwa też Ethno Jazz Festiwal. We Wrocławiu zagrają polskie i światowe gwiazdy muzyki folk. Między innymi Golec Uorkiestra, Zakopower oraz Boban Markovic Orchestra z Serbii i brytyjska Bollywood Masala Orchestra. Głównym punktem będą obchody Nocy Świętojańskiej. Na ten dzień zapowiedziane są koncerty, warsztaty i pokazy. Wszystkim powinien udzielić się klimat słowiańskiego święta.