Dzięki muzyce poczujemy się we Wrocławiu jak w sercu Nowego Jorku. Plejada amerykańskich sław, wrocławskich wirtuozów i wschodzących gwiazd muzyki tworzy bogaty program festiwalu Jazz nad Odrą 2017. Najstarszy festiwal jazzowy w Polsce odbędzie się już po raz 53. i potrwa od 26 do 30 kwietnia. Kto wystąpi we Wrocławiu i jakie wydarzenia są otwarte dla wszystkich miłośników tej muzyki?

Jazz nad Odrą

Tak było w zeszłym roku! Darek Oleszkiewicz i John Abercrombie podczas wspólnego koncertu

Giganci jazzu – z USA i z Wrocławia

Renoma festiwalu z ponad 50-letnią historią przyciąga nad Odrę artystów, których nazwiska zna cały jazzowy świat. Przez kilka dni zagrają koncerty w Imparcie, klubie Autograf oraz na placu Społecznym. Kim są artyści, których będzie można posłuchać we Wrocławiu?

Wydarzeniem całego festiwalu będzie występ Ravi Coltrane`a, który złoży artystyczny hołd swojemu wybitnemu ojcu. John Coltrane żył zaledwie 41 lat, mimo to urósł do miana giganta jazzu, synonimu tej muzyki. Grał na klarnecie, saksofonie i flecie, był mężem pianistki. To z Coltrane`m Miles Davis stworzył w 1959 roku legendarny album ,,Kind of Blue”.

We Wrocławiu jego syn zagra razem z Darkiem Oleszkiewiczem, jazzowym ambasadorem naszego miasta w Los Angeles. Przed samym koncertem, w Sali Teatralnej Impartu o 17.30 odbędzie się także premiera książki poświęconej amerykańskiemu muzykowi. ,,Coltrane według Coltrane`a” zbiera w jednym miejscu wszystkie wywiady z legendarnym jazzmanem, wspomnienia i artykuły o artyście. Na taką książkę jego czekali 50 lat – będzie ją można kupić przez cały festiwal w boutique De`Moliki.

Tia Fuller jest saksofonistką i flecistką, najbardziej znaną dzięki wspólnym występom z gwiazdą r’n’b Beyonce. Do współpracy zapraszały ją również takie sławy jak: Jay-Z, Erykah Badu czy Aretha Franklin. We Wrocławiu wystąpi w tercecie.

Tia Fuller - gwiazda festiwalu Jazz nad Odrą 2017

Tia Fuller – gwiazda festiwalu Jazz nad Odrą 2017

Jeff „Tain” Watts należy do najbardziej rozchwytywanych perkusistów na świecie. Znany jest ze swoich jazzowych improwizacji. Na muzycznym szczycie utrzymuje się od prawie 30 lat, kiedy razem z Branfordem Marsalisem zdobył nagrodę Grammy za ,,Heard You Twice the First Time and Contemporary Jazz”. Kolejne pokolenie muzyków reprezentuje kolejny perkusista i gwiazda festiwalu Kendrick Scott. Również i w Polsce nie brakuje młodych talentów na czele z Kamilem Piotrowiczem, który otworzy Jazz nad Odrą, a 26 kwietnia ma szansę zdobyć Fryderyka.

Na festiwalowych scenach wystąpią również znani jazzmani z Wrocławia, tym razem jednak w połączeniach, w których jeszcze nie mieliśmy okazji ich słuchać. Niezwykle ciekawie zapowiada się premierowy koncert ,,Wrocław – New York & Cuba”, którego gwiazdami będą gitarzysta Marek Napiórkowski oraz Manuel Valera, Kubańczyk z Nowego Jorku. Na jednej scenie wystąpi również dwóch wirtuozów saksofonu – Piotr Baron i Gary Smylyan. Odkrycie ubiegłorocznej Grand Prix – wrocławska grupa Skicki-Skiuk zagra z samym Leszkiem Możdżerem. Wspólny koncert z laureatem Konkursu na Indywidualność Jazzową poprzedniej edycji to nowość programu Jazz nad Odrą.

Jeff Tain Watt - na jego koncert wciąż są bilety!

Jeff Tain Watts, fot. www.vincent-lebrun.com

POLISH JAZZ? YES

Możemy liczyć na to, że 53. Jazz nad Odrą wypromuje następnych zdolnych artystów. O Grand Prix 2017 i nagrodę pieniężną powalczy dziewięć zespołów. Konkurs na Indywidualność Jazzową odbędzie się w sali kameralnej Impartu i będzie otwarty dla publiczności. Późnym wieczorem posłuchamy z kolei utalentowanych muzyków, którzy już zostali zauważeni i ogłoszeni zwycięzcami konkursów takich jak Jazz nad Odrą, Jazz Juniors czy Konkursu im. Seiferta.

Jazz nad Odrą ma szansę sprawić, że wieść o polskich muzykach jazzowych popłynie do melomanów z zagranicy. Światowy Dzień Jazzu Polskiego odbędzie się w niedzielę 30 kwietnia i dopełni bogaty program festiwalu. Tego dnia swoje wystąpią wyłącznie polscy artyści. Część z nich zaprezentuje premiery swoich najnowszych utworów.

Będziemy mogli posłuchać takich muzyków jak: Piotr Wojtasik z Tribute to Akwarium, Kuba Stankiewicz z zespołem Echoes of Heroes (najnowszy projekt Music of Henry Mancini) czy Zbigniew Namysłowski Quartet, autor płyty pod hasłem POLISH JAZZ – YES. Koncerty będą odbywać się od wczesnego popołudnia do późnej nocy na czterech scenach w Imparcie oraz scenie plenerowej.

Zigniew i Jacek Namysłowscy, fot. FIlip Błażejowski

Jazz nad Odrą 2017 [ostatnie bilety]

Jeżeli chcemy pójść na jeden z koncertów w Imparcie, na kupno wejściówek mamy kilka godzin. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem i w sprzedaży jest już tylko kilkadziesiąt wejściówek. Wciąż można kupić bilet na koncert  Tia Fuller Trio oraz Piotra Barona z Gary`m Smylyanem (czwartek, 27 kwietnia, godz. 19.00), Marka Napiórkowskiego w projekcie ,,Wrocław & NYC” oraz Jeff „Tain” Watts Quartet (piątek, 28 kwietnia, godz. 19.00).

Ceny biletów na koncerty w sali teatralnej zaczynają się od 60 złotych (miejsce na balkonie). Do nabycia są także jednodniowe wejściówki na Światowy Dzień Jazzu Polskiego kosztuje 90 złotych (ulgowy – 60 złotych). Bilety można kupić w kasie Impartu (Mazowiecka 17), online na www.jazznadodra.pl, www.impart.art.pl oraz www.eventim.pl, a także w stacjonarnych punktach sprzedaży w salonach Empiku, Media Markcie i Saturnie w całej Polsce.

Szeroki wachlarz wydarzeń festiwalowych będzie darmowy dla wszystkich: koncerty w sali kameralnej Impartu (w tym Konkurs na Indywidualność Jazzową) oraz jam session w Klubie Autograf, które będą odbywać się od środy do soboty. Wstęp wolny dotyczy także niektórych koncertów na placu Społecznym 30 kwietnia.

Trzy kapitalne (i darmowe) wystawy

Koncertom przez cały okres festiwalu będą towarzyszyły nie mniej atrakcyjne wystawy plakatów i zdjęć, na których zobaczymy portrety najbardziej znanych jazzmanów. Na wszystkie poniższe wydarzenia wstęp jest darmowy.

Już dzień przed rozpoczęciem festiwalu będziemy mogli odwiedzić wystawę ,,Wielcy ludzie jazzu” we Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu przy ul. Św. Mikołaja 54/55. Na plakatach spojrzymy w oczy największym twórcom jazzu w XX wieku takim jak: Miles Davis, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald czy Ray Charles. Autorem portretów jest polski mistrz plakatu – Waldemar Świerzy.

Również 25 kwietnia w kawiarni Barbara ruszy wystawa ,,One Minute Jazz Portait”. Zdjęcia Sławka Przerwy pozwolą nam poczuć przedsmak emocji, które czekają nas w trakcie festiwalu. Ukazują one muzyków tuż po zejściu ze sceny po występie. Jako studio fotograficzne służył… korytarz w Imparcie, w którym odbywały się koncerty.

Dzień później, w środę 26 kwietnia o 17.00 zostanie zainaugurowana wystawa ,,Jazz World Photo”. Co roku gości ona w innym mieście, w tym trafi do Wrocławia i zaprezentuje 30 najlepszych zdjęć z poszczególnych edycji konkursu. To okazja, z której fani bluesa i jazzu będą chcieli skorzystać.

Jazz nad Odrą 2017

Gratka dla kolekcjonerów płyt

W niedzielę 30 kwietnia w Imparcie odbędzie się giełda płyt i wydawnictw muzycznych. Miłośnicy jazzu będą mogli tutaj do woli kupować płyty winylowe, CD oraz kasety, poznać nowości na rynku wydawniczym oraz powymieniać się swoimi zbiorami z innymi. Na miejscu będą mogli również zaopatrzyć się w gadżety i płyty artystów związane z festiwalem – pamiątki kupią we wspomnianym butiku De`Moliki. Giełda fonograficzna rozpocznie się o 12.00.

Pełny program festiwalu Jazz nad Odrą 2017 można sprawdzić tutaj