Tym razem to nie maszyny będą służyć ludzkości, ale ludzie maszynom. Nadchodzi nowa rzeczywistość. Spektakl Teatru Grupa „Jakoś to będzie. O robotach”, którego wrocławska premiera odbędzie się 14 i 15 lutego w Instytucie Grotowskiego jest jej zapowiedzią.

Czy boimy się spotkania człowieka ze sztuczną inteligencją? Czy komputer może być osobą? Jakimi zasadami moralnymi i społecznymi powinniśmy się kierować, projektując urządzenia myślące? Pytania te nurtują naukowców i badaczy. Teatr jednak nie zajmuje się zbyt często podobną tematyką, dlatego rozwijający się świat technologii zainspirował młodych twórców z Teatru Grupa.

Scenariusz spektaklu powstał na motywach tekstów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję oraz filmu „Człowiek idealny” Jorgena Letha. Dzięki aktorom usłyszymy, co maszyny mają nam do powiedzenia: „jesteśmy maszynami. naszym zadaniem jest ujawnienie światu pięknej i słusznej idei. robotyczność jest kontynuacją humanizmu, a maszyna przedłużeniem człowieka. w waszym świecie rozpoczęła się nowa era”.

Spektakl „Jakoś to będzie. O robotach” stanowi drugą część „Trylogii wojny”, składającej się z historii o młodości, wolności i walce o idee. Cykl stanowi próbę stworzenia trylogii dramatów, które opierają się na aktualności wydarzeń, obserwacji rzeczywistości, opowiadają o relacjach międzyludzkich, słabości człowieka i jego miejsca we współczesnym świecie. Twórcy poruszają w nim tematy wojny i związanych z nią traum, a także celu wojen w ogóle – zwłaszcza tej jednej, którą prowadzimy każdego dnia: wojny z samym sobą. Dotychczas powstał spektakl „Utopia” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego (2017).

Spektakl powstał w ramach „Programu podyplomowej samoformacji aktorskiej” realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego Filią we Wrocławiu (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu). Instytut Grotowskiego we Wrocławiu jest miejską instytucją kultury realizującą przedsięwzięcia artystyczne i badawcze, które odpowiadają na wyzwania postawione przez praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego oraz dokumentują i upowszechniają wiedzę o jego dokonaniach.

Teatr Grupa powstał z inicjatywy absolwentów PWST w Krakowie Filii we Wrocławiu. Zespół podejmuje współpracę z instytucjami kultury, m.in. we Wrocławiu, Warszawie (Teatr Powszechny), Krakowie (Teatr im. Juliusza Słowackiego) oraz wspiera inicjatywy młodych, debiutujących twórców. Pierwszym celem teatru jest realizacja, we współpracy z różnymi reżyserami, „Trylogii wojny”.

 

 

Reżyseria: Jan Hussakowski

Dramaturgia: Hubert Sulima

Muzyka: Maciej Zakrzewski

Scenografia: Agata Stanula

Występują: Pola Błasik, Kacper Pilch, Kacper Sasin, Zofia Schwinke

Czas trwania: 100 min (bez przerwy)

 

 

Premiera  14 i 15 lutego „Jakoś to będzie. O robotach” w Instytucie Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium.

 

Bilety: 15 PLN

Sprzedaż i rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, +48 71 34 45 320

Więcej informacji: www.grotowski-institute.art.pl

Sprzedaż i rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320

Więcej fb: http://bit.ly/2nqmgF7 lub http://bit.ly/2AxdDkf