Przed nami 11. edycja niepowtarzalnego, wrocławskiego Festiwalu Wysokich Temperatur, który od 2007 roku z powodzeniem organizowany jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 22–24.06.2018 na terenie ASP przy ul. Traugutta pod hasłem Sztuka na pierwszy ogień.

Niewątpliwie Festiwal Wysokich Temperatur jest wydarzeniem, na które cały rok czekają nie tylko wrocławianie. Być może dlatego, że jest to jedyna tego typu, otwarta impreza w Polsce, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się własną wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

Artyści na pierwszy ogień.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie atrakcji dla każdego. Będzie można uczestniczyć w licznych pokazach, zaskakujących warsztatach oraz interesujących wystawach, w ramach których twórczość swą zaprezentuje liczna grupa polskich twórców, jak i wybitni artyści z całego świata, tacy jak Erica Rosenfeld, CoralPenelope Lambert czy ŞirinKoçakÖzeskici.

–  Festiwal to specjalny czas i miejsce dla trzech interesujących dziedzin sztuki, czyli dla ceramiki, szkła i metalu. Wszystkie te dziedziny potrzebują do powstania wysokich temperatur. – mówi Kacper Kuźnicki, kurator sekcji ceramiki, główny organizator Festiwalu. – Cały Festiwal Wysokich Temperatur składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest mocno artystyczna, gdzie zapraszamy do udziału wybitnych twórców z całego świata, druga zaś to warsztaty i pokazy specjalnie dedykowane publiczności i uczestnikom. Każdy może przyjść, zobaczyć i spróbować swoich sił z ogniem.

Ceramika, szkło i metal dla każdego?

Warsztaty są ważnym elementem Festiwalu. Uwielbiają je zarówno dzieci oraz młodzież, jak i dorośli. W tym roku zaplanowana została cała paleta zajęć: z repusowania, czyli dawnej techniki ręcznego formowania blachy za pomocą kucia na zimno, rzeźbienia form talizmanów w kości sepii czy warsztaty, w trakcie których można będzie wykonać witraż lub własny wzór na szkle. Ale będzie można też zajrzeć do pieca w kształcie chmury, posłuchać muzyki z ceramiki i wykonać własne instrumenty oraz mini-ogródki w szklanych naczyniach. Oprócz działań warsztatowych odbędą się liczne, nierzadko widowiskowe i ekscytujące pokazy. Zapraszamy do doświadczenia sztuki wysokich temperatur i pogłębienia wiedzy na temat technik tworzenia ceramiki, szkła czy rzeźb z metalu.

Dla gości Festiwalu przygotowane zostały również liczne pokazy audiowizualne, wystawy, konferencja naukowa oraz zabawy dla całych rodzin.

XI Festiwal Wysokich Temperatur
Sztuka na pierwszy ogień | 22–24.06.2018

Dokładny program znajduje się na stronie organizatora – www.festiwalwysokichtemperatur.pl  | PROGRAM WARSZTATÓW FWT 2018

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
ul. Traugutta 19/21 | Wrocław
wstęp wolny

Festiwal Wysokich Temperatur jest jedyną w Polsce otwartą imprezą artystyczną, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pasjonatami „sztuki na gorąco”, pokazując publiczności swoją pracę „od kuchni”. Wydarzenie ma miejsce w pracowniach i ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Co roku w warsztatach, pokazach, wykładach i konkursach w ramach wydarzenia bierze udział kilka tysięcy osób. W 2014 roku Festiwal został nominowany do Wrocławskiej nagrody kulturalnej „Warto”, kilkakrotnie był częścią „Nocy Muzeów”. Podczas Festiwalu dochodzi do integracji różnych dyscyplin artystycznych. Okazuje się, że choć tworzymy z innych materiałów, mamy wspólny mianownik – wysoką temperaturę. Praca z ogniem jest bardzo wymagająca i wyczerpująca, ale daje dużo satysfakcji i często niepowtarzalne rezultaty.

 

Festiwal Wysokich Temperatur jest organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wydział Malarstwa i Rzeźby, Wydział Ceramiki i Szkła.

 

Materiały prasowe