Przez 3 dni najlepsi artyści z całego świata poprowadzą efektowne i otwarte dla szerokiej widowni warsztaty, pokazy i wystawy oraz podzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami tworzenia i kształtowania metalu, szkła i ceramiki. Od 23 do 25 czerwca Wrocław znajdzie się „W ogniu sztuki” – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Dziesiąta edycja odbędzie się w pracowniach i ogrodzie uczelni.

Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu

Ogień towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Pozwolił mu kształtować świat, oswoić dziką naturę oraz stworzyć formy, niezbędne do zaistnienia cywilizacji. Dzisiaj ignorujemy jego rolę w życiu codziennym. Festiwal Wysokich Temperatur 2017 we Wrocławiu to okazja, aby dostrzec twórczy charakter tego pierwotnego żywiołu i zwrócić uwagę na nasze otoczenie i przedmioty, które powstają dzięki niemu. Portal Wroclife objął trzydniowe wydarzenie swoim patronatem.

Czym jest Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu?

Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu

Festiwal Wysokich Temperatur Fot. G. Kujda

Festiwal organizuje co roku Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zaangażowane są Wydział Malarstwa i Rzeźby, Wydział Ceramiki i Szkła, a także wrocławski oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Co roku organizatorzy zapraszają nowych gości, także artystów, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z pracą z ogniem.

-Zarażamy ich naszą pasją. Podczas Festiwalu dochodzi do integracji różnych dyscyplin artystycznych. Okazuje się, że choć tworzymy z innych materiałów, mamy wspólny mianownik – wysoką temperaturę. Praca z ogniem jest bardzo wymagająca i wyczerpująca, ale daje dużo satysfakcji i często niepowtarzalne rezultaty -zapowiadają najbliższą edycję organizatorzy.

Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu

Festiwal Wysokich Temperatur Fot. G. Kujda

Zobaczcie co się wydarzy

Metal

Tworzenie rzeźb z lanego metalu jest procesem niezwykle złożonym i długotrwałym. Widowiskowe pokazy odlewania żeliwa, brązu czy aluminium wieńczą kilka tygodni pracy. Wcześniej trzeba stworzyć model rzeźby, przygotować formę dopasowaną do modelu oraz materiału docelowego, przygotować pieca i materiał, który będzie topiony. To jednak jeszcze nie koniec – kiedy praca jest już odlana, wymaga ona oczyszczenia, a następnie obróbki i patynowania.

Podczas Festiwalu Wysokich Temperatur cały proces zostanie przyspieszony. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł prześledzić proces powstawania dzieła osobiście. Pokazy i występy na pewno zostaną na długo w pamięci uczestników.

Słynni artyści, którzy brali udział w poprzednich edycjach Festiwalu:

Sylwester Ambroziak, Pam Brown(Wielka Brytania), Rick Batten (USA), Jono Retallick (Wielka Brytania), Casey Westbrook (USA), Andy Griffiths (Walia), Jack Gron (USA), James Wade (USA).

Szkło

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, mistrzowie technik hutniczych: Jiri Pacinek oraz Agah Baris Can Aksakal, po raz pierwszy poprowadzą pokazy formowania szkła na gorąco. Martyna Rychlik i Marta Byrdziak przedstawią nam natomiast autorskie eksperymenty z deseniami murrine i techniką roll-up.

Na warsztatach “Palnikowe Wariacje” będzie okazja, aby poznać techniki zdobienia i kształtowania szkła w płomieniach palników gazowych. Podczas projektu Piekarnia – warsztatów realizowanych przez Kalinę Bańkę i Adama Włodarczyka – uczestnicy przygotują negatywowe dekory według własnego pomysłu. Formy te posłużą do samodzielnego wykonania obrazka ze szkła stapianego w wysokiej temperaturze pieca elektrycznego.

Zapraszamy też do udziału w warsztatach projektowania naczynia ze szkła – Fast Design. Uczestnicy wcielą się w rolę projektantów szkła. Wybrana w plebiscycie koncepcja zostanie zrealizowana podczas pokazów w hucie szkła. W ogniu działań z użyciem wysokich temperatur znajdzie się również kilka wydarzeń dla ochłody. Znaki na szkle, a więc pokazy i warsztaty klasycznych technik szlifierskich, poprowadzą Stanisław Sobota i Agnieszka Leśniak-Banasiak. Wszystkich miłośników szkła zapraszamy też na warsztaty jego zdobienia pt. Strzał w dekor, podczas których Justyna Żak przedstawi technikę piaskowania.

Wiele wydarzeń inicjują studenci, absolwenci i doktoranci Wzornictwa i Sztuki Szkła. Są to między innymi kreatywne warsztaty up-cyklingu pt. Zmierz się ze szkłem, Glass garden, w czasie których uczestnicy wykonają samodzielnie domowe ogródki w szklanych naczyniach oraz Koralikowe zabawy, które są dedykowane najmłodszym uczestnikom naszego Festiwalu. Prezentacjom będą towarzyszyły trzy wystawy: Na zimno i na gorąco, Tygiel projektowy oraz Proces.

Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu

Festiwal Wysokich Temperatur Fot. G. Kujda

Słynni międzynarodowy artyści, którzy brali udział w poprzednich edycjach Festiwalu:

Livio Serena (Włochy), Ed van Dijk (Holandia), Kati Kerstna (Estonia), Petr Novotny (Czechy), Martin Janecky (Czechy), Martin Stefanek (Czechy), Simon Eccles (Wlk. Brytania),  Jörg Hanowski(Niemcy).

Ceramika

Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu

Festiwal Wysokich Temperatur Fot. G. Kujda

Festiwal Wysokich Temperatur 2017 szykuje również gorące atrakcje w ramach sekcji ceramicznej. Artyści i designerzy pokażą rozmaite techniki kształtowania oraz wypalania gliny. Pojawi się m.in. Mohamed Elabd Ali Khalil, który zaprezentuje technikę tworzenia w tzw. paście egipskiej. Podczas Festiwalu powstaną dziesiątki prac ceramicznych m.in. odlewanych z masy lejnej na warsztatach Emilii Krankowskiej czy toczonych na kole garncarskim pod okiem Leriego Papidze.

Odkrywane będą takżę tajniki zdobienia ceramiki metodami malarskimi, za pomocą kalki oraz stempelków. Poznamy także warsztat inspirowany japońską techniką naprawiania potłuczonej ceramiki za pomocą barwionej laki. Ostatnim etapem powstawania ceramiki jest wypał w piecu. Będzie można zajrzeć do pieca wykonanego z pnia drzewa Jakuba Biewalda, spróbować chleba z pieca chlebowego, powąchać perfum wyprodukowanych w alembiku przez Natalię Kowalczuk czy zobaczyć rozżarzoną porcelanę wyjmowaną szczypcami z pieca przez Mirosława Kullę.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

W ramach Festiwalu Wysokich Temperatur odbędzie się Empty Bowls. Jest to międzynarodowa akcja, która uświadamia problem głodu na świecie i jednocześnie z nim walczy. W ramach publicznego wydarzenia goście będą mogli zjeść posiłek w wykonanych przez artystów miskach oraz wpłacić darowiznę, która trafi do organizacji walczących z głodem. W zamian będą mogli zatrzymać dla siebie miskę. Akcja startuje 23 czerwca o godz 18.00.

Chętni mogą także wziąć udział w corocznym konkursie na najpiękniejszą czarkę. Tytuł konkursu brzmi – Czarka jako obiekt wielowymiarowy. Termin przesyłania prac mija 16 czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi drugiego dnia Festiwalu, czyli 24 czerwca. Formularz zgłoszenia oraz regulamin konkurs znajdziecie tutaj.

Trwa także nabór wolontariuszy na czas Festiwalu. Jeśli chciałbyś dołączyć do zespołu kreatywnych ludzi i zdobyć doświadczenie przy organizacji dużego wydarzenia artystycznego, możesz napisać na adres wolontariat.fwt@asp.wroc.pl. Więcej informacji na stronie.

O kolejnych szczegółach programu i pokazach napiszemy już wkrótce. Trzymajcie się ciepło!

Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu

Festiwal Wysokich Temperatur Fot. G. Kujda