Na legendarny festiwal Fama w Świnoujściu z Wrocławia pojedzie Francis Tuan. Muzyk jednogłośnie zwyciężył w eliminacjach, które odbyły się 23 i 24 kwietnia w naszym mieście. Do końca czerwca dowiemy się także, czy w wydarzeniu będą mogli wziąć udział inni uczestnicy, których rekomendowało wrocławskie jury. 

Fot. YouTube

Podczas wrocławskich eliminacji, które odbyły się 23 i 24 kwietnia w Teatrze ToTu oraz Starej Piwnicy, zaprezentowało się  łącznie 11 wykonawców. Nie zabrakło teatru i tańca, jednak dominowali soliści i zespoły muzyczne. Liczyła się wyłącznie własna twórczość.

Fama to największe interdyscyplinarne wydarzenie młodej sztuki i kultury. Łączy muzykę poważną, jazzową, tradycyjną, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, wokalistów, a także tancerzy, teatry, kabarety, rozmaite grupy twórcze, film, fotografię, artystów sztuk wizualnych. Uczestniczą w nim również dziennikarze, krytycy sztuki i animatorzy kultury. Uczestnicy festiwalu mają szansę debiutować na artystycznej scenie i skonfrontować swoje umiejętności z innymi twórcami z Polski i Europy.

Wyniki Fama Wrocław 2017

Portal Wroclife był patronem medialnym całego wydarzenia. W związku z tym miałam przyjemność pojawić się w jury obok: dyrektor programowej Festiwalu Fama Alicji Sawickiej, muzyka Marka Pędziwiatra oraz Anny Małek. Rekomendacje postanowiliśmy przyznać: Katarzynie Łyczkowskiej z sekcji sztuk scenicznych, Patrykowi Młodzianowskiemu z sekcji muzycznej oraz zespołowi Vis a Vis również z sekcji muzycznej.

Werdykt dotyczący zwycięzcy eliminacji podjęliśmy jako jury jednomyślnie: na festiwal główny do Świnoujścia w sierpniu pojedzie muzyk Francis Tuan. Wokalista i instrumentalista ma polsko-wietnamskie korzenie. Gra na zakurzonych instrumentach z lat 60. i 70. oraz wietnamskich etnicznych cudach. Dzięki nim tworzy unikatową muzykę. Piosenki są czasem nostalgiczne, innym razem mają taneczny rytm. Retro brzmienia współegzystują w nich z elektroniką.

W styczniu 2017 roku ukazał się minialbum pod tytułem “Poems”. Francis Tuan zawarł w nim adaptacje wierszy anglojęzycznych poetów, takich jak E.E. Cummings czy William Blake. Na płycie towarzyszą mu wokalistka Magda Hrebecka oraz Paweł Dygas, który gra na perkusji.

Warto wiedzieć, że eliminacje w wybranych miastach to nie jedyna droga, aby wziąć udział w głównym festiwalu FAMA. Do Świnoujścia mają szansę dostać się także artyści, którzy prześlą swoje zgłoszenie drogą mailową. Mają na to czas tylko do 14 maja.

Regulamin festiwalu i formularz zgłoszeniowy jest dostępny tutaj. Warto też śledzić na bieżąco oficjalny profil festiwalu FAMA na Facebooku.

Fama Wrocław 2017: fotorelacja