Już w tym tygodniu „Emigranci” ponownie na deskach Teatru Polskiego (Scena na Świebodzkim), w wykonaniu międzynarodowego duetu: Wsiewołoda Chubenki i Stanisława Melskiego, który jest także reżyserem tej adaptacji.

Obok „Tanga” to najwybitniejszy dramat Sławomira Mrożka. Ukazuje konflikt skazanych na własne towarzystwo mężczyzn – emigranta politycznego i emigranta zarobkowego, inteligenta i „chama”. Jeden szuka na Zachodzie wolności duchowej, drugi materialnej. Ich konflikt to również starcie idei, systemów wartości. Obaj są sfrustrowani, wyalienowani, zdani na siebie. Jednego i drugiego dotyka poczucie klęski. Intelektualista wegetuje w nędznych warunkach, jego towarzysz zawsze będzie marzył o powrocie do kraju i dobrobycie. Sztuka jest uniwersalna, szczególnych walorów zyskuje, kiedy XX okaże się rosyjskim emigrantem, wtedy rodzą się nowe możliwości interpretacyjne, ale puenta i tak pozostaje ta sama. AA i XX są skazani na siebie mimo swoich cierpień i złudzeń. Łączy ich wspólny los, przymusowa solidarność wobec obcego, sytego i snobistycznego Zachodu.

Spektakl grany jest w wersji dwujęzycznej. Kwestie rosyjskie opatrzone zostaną tłumaczeniem w formie napisów. Teatr Polski we Wrocławiu serdecznie zaprasza – „Emigranci”, Scena na Świebodzkim, 10/11/12/13 maja.

Bilety kosztują 35 zł (normalne) i 29 zł (ulgowe) – z wyjątkiem soboty 12 maja, kiedy bilety kosztują 300 groszy. Przedstawienia od czwartku 10 do soboty 12 maja zaczynają się o godzinie 19:00, a w niedzielę 13 maja – o godzinie 18:00.