11 marca, to pierwsza niedziela z ustawowym zakazem handlu. Część sklepów wielkopowierzchniowych i galerii handlowych we Wrocławiu wyznaczyła strefy, które mogą działać, pomimo obowiązującego zakazu.

Od 11 marca do grudnia 2018 roku zakupów nie zrobimy w następujące niedziele: 11 i 18 marca, 1 kwietnia (Wielkanoc), 8, 15 i 22 kwietnia, 13 i 20 maja (Zielone Świątki), 10 i 17 czerwca, 8, 15 i 22 lipca, 12 i 19 sierpnia, 9, 16 i 23 września, 14 i 21 października, 11 listopada (Święto Niepodległości) i 18 listopada, 9 grudnia.

W niedziele objęte zakazem handlu będą działały giełdy czy bazary. I tak 11 marca czynne będzie targowisko na Świebodzkim czy Wrocławski Bazar Smakosza przy ul. Paczkowskiej.

Co będzie otwarte w galeriach

Fot. Wroclavia

Zakazem handlu w niedzielę nie są objęte m.in. kina czy strefy gastronomiczne. W związku z tym we wszystkich galeriach, w których takie miejsca obowiązują, będą one nadal otwarte w każdą niedzielę miesiąca. A co konkretnie będzie czynne w niedziele objęte zakazem handlu:

Arkady Wrocławskie: OH Kino, Fitness Academy, Apteka Lekosfera DGA12, Trafika Shishka79, pralnia Panda, plac zabaw Kinder Planeta oraz niektóre lokale gastronomiczne. W niedziele objęte zakazem handlu promocja na parking – za godzinę postoju klienci zapłacą złotówkę.

Bielany: Kino Helios, strefa gastronomiczna, Fitness Academy, Loopy’s World, apteka Super-Pharm (wejście od zewnątrz), Fryzjerek, La Barber, kantor, Millennium Bank, Salon Expert L’oreal

Borek: strefa gastronomiczna, strefa zabaw dla dzieci oraz wybrane punkty usługowe.

Ferio Gaj: w niedziele z zakazem handlu centrum otwarte 10 do 19, z wyłączeniem niektórych sklepów.

Kaufland: w niedziele objęte zakazem handlu otwarte będą jedynie apteki.

Korona: kino Cinema City, klub fitness, strefa gastronomiczna, myjnia.

Magnolia: Kino Helios, strefa gastronomiczna, Centrum Medyczne Magnolia Park, Fryzjerek, Sala Zabaw Labibu.

Pasaż Grunwaldzki: Multikino, strefa gastronomiczna, Kinderplaneta, kantor, mBank, Denique, Smoke.

Renoma: strefa gastronomiczna, Kinderplaneta, kantor.

Sky Tower: Punkt Widokowy i kasa biletowa, Apteka Lekosfera DGA17, część gastronomiczna, Biuro Sprzedaży Apartamentów, salon Red To Kill oraz kręgielnia SkyBowling i Fitness Academy wraz ze strefą SPA.

Wroclavia: kino Cinema City, siłownia CityFit, strefa gastronomiczna.

Gdzie zrobisz zakupy w niedziele wolne od handlu?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje ponad 30 wyjątków od zakazu. Oznacza to, że na dotychczasowych zasadach, bez ograniczenia handlu będą mogły działać m.in. wszystkie piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, apteki, kwiaciarnie i sklepy z pamiątkami, placówki pocztowe czy sklepy, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży prasy, biletów komunikacji miejskiej, wyrobów tytoniowych czy kuponów gier losowych. Otwarte mogą być również hotele, placówki kulturalne czy prowadzące działalność sportową.

Zakupy zrobimy również w sklepach zlokalizowanych na dworcach PKP, PKS czy lotniskach. Działać będą zamontowane w środkach komunikacji miejskiej maszyny sprzedające bilety. Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Dodatkowo właściciel jakiegokolwiek sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę objętą zakazem handlu i prowadzić sprzedaż pod warunkiem, że będzie to robił osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Taki zapis przepisów ustawy wyklucza prowadzenie handlu przez sklepy działające na zasadzie franczyzy, takie jak np. „Żabka” czy „Fresh”.

Zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał m.in.:

 • w piekarniach, cukierniach i lodziarniach,
 • w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna,
 • na stacjach paliw,
 • w kwiaciarniach,
 • w aptekach i punktach aptecznych,
 • w zakładach leczniczych dla zwierząt,
 • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami, upominkami i dewocjonaliami,
 • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych,
 • w placówkach pocztowych,
 • w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich,
 • w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku,
 • w placówkach handlowych na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniczych, w portach morskich i rzecznych,
 • w strefach wolnocłowych,
 • w sklepach internetowych i na platformach internetowych, jeżeli handel ma charakter zautomatyzowany,
 • w przypadku handlu towarami z automatów,
 • w placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybołówstwa i akwakultury oraz handlem takimi produktami,
 • w hurtowniach farmaceutycznych,
 • w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego – w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi,
 • w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach,
 • w zakładach pogrzebowych,
 • w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Kara grzywny od 1 do 100 tysięcy złotych

Do końca 2018 r. zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał w pierwszą i w ostatnią niedzielę miesiąca. Dodatkowo sklepy otwarte będą także w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2019 r. zakupy zrobimy już tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, zaś od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu w te dni będzie całkowity, z wyjątkiem siedmiu niedziel w roku – trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Ustawa przewiduje też, że w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele przedsiębiorcom będzie grozić kara grzywny w wysokości od 1 do 100 tysięcy złotych. Sprzedawcy, którzy w sposób uporczywy będą łamać prawo, ryzykują nawet karę ograniczenia wolności.

Grafika www.wroclaw.pl