W sobotę 17 marca przypada Dzień Świętego Patryka. To nie tylko święto narodowe Irlandii, ale także jedne z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Atrakcji z tej okazji nie zabraknie również we Wrocławiu.

Fot. IrishSpin

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka. Najważniejszą tradycją obchodów tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. To narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę, przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.

Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 roku. W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki.

By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, wieża telewizyjna w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju.

Co ciekawego 17 marca we Wrocławiu

Na program obchodów Dnia Świętego Patryka, na który w sobotę 17 marca zapraszają wrocławski Klub Pod Kolumnami wspólnie ze Szkołą Tańca Irish Spin, złoża się warsztaty tańca irlandzkiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz koncert zespołu Rhiannon Celtic Band.

Warsztaty taneczne, skierowane do wszystkich sympatyków tańca i muzyki irlandzkiej, poprowadzi Małgorzata Szarycz, certyfikowany instruktor tańca irlandzkiego ze szkoły Irish Spin. Taniec irlandzki to niezwykle dynamiczna forma tańca, która zyskała na popularności w ostatnich latach dzięki show tanecznym takim jak „Lord of the Dance” czy „Riverdance”. Zapraszamy każdego, kto chce poczuć klimat Zielonej Wyspy.

Ceilidh to taniec grupowy. W odróżnieniu od nieraz bardzo zaawansowanych technicznie i widowiskowych tańców solowych, tutaj taniec jest przede wszystkim spotkaniem, formą interakcji we wspólnocie. Można się go łatwo nauczyć i od razu sprawia wiele radości. Od innych grupowych tańców tradycyjnych odróżnia go dynamika, przysłowiowa skoczność, właściwa stylowi tanecznemu z Irlandii.

Na zajęcia do Klubu Pod Kolumnami należy zabrać ze sobą wygodny strój niekrępujący ruchów, obuwie z lekką podeszwą, a także wodę do picia. Podczas warsztatów odbędą się również pokazy tańców grupowych i solowych w wykonaniu uczniów Irish Spin.

Na wieczorną część obchodów przeniesiemy się do siedziby Teatru ToTu przy ul. Hubskiej. Tutaj o godz. 20 wystąpi Rhiannon Celtic Band – jeden z najbardziej znanych zespołów grających muzykę celtycką. Mimo tradycyjnych melodii, oraz instrumentarium (m.in. banjo, bouzouki irlandzkie, mandolina, bodhran irlandzki) nie boją się aranżować swoich utworów po swojemu, czasem dodając im szczyptę słowiańskiego charakteru.

  • 17 marca (sobota), godz. 10-13, warsztaty tańca irlandzkiego w Klubie pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21, wstęp – 5 zł. Godz. 20, koncert Rhiannon Celtic Band, Teatr ToTu ul. Hubska 6, wstęp – 20 zł.