Portugalia kojarzy nam się z Oceanem, drużyną piłkarskich mistrzów Europy, ciasnymi uliczkami i charakterystycznymi żółtymi tramwajami wspinającymi się po wzgórzach Lizbony. A jak brzmi portugalska muzyka? Nostalgicznie i nastrojowo czy są to raczej melodie pełne pogody ducha? Najlepiej samemu się o tym przekonać podczas portugalsko-polskiego festiwalu muzycznego 29-30 września we Wrocławiu.

Portuguese nights

Dwa krańce Europy, dwie różne kultury, dwa wyjątkowe wrześniowe wieczory – tak zapraszają na koncerty organizatorzy. Trudno jest się nie skusić i nie przyjąć zaproszenia. Wystąpią znakomici portugalscy artyści. Portuguese nights jest częścią cyklu Inter>CAMERATA, które przygotowało w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Stowarzyszenie Coolturalny Wrocław.

Podróż do klasyki

Pierwszy wieczór będzie należał do muzyki klasycznej. Niewielu z nas miało wcześniej okazję zetknąć się z fado. W klimat tej muzyki wprowadzi nas Grażyna Jadwiszczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład odbędzie się o godz. 18.00, tuż przed koncertem.

Kogo będziemy mieli okazję wysłuchać? W Sali Koncertowej Akademii Muzycznej wystąpi wybitny portugalski klarnecista António Saiote. Muzyk jest profesorem Akademii Muzycznej w Porto, a jego muzyczny kunszt potwierdziły tytuły laureatów wielu międzynarodowych konkursów.

Podczas tego wieczoru zabrzmią zarówno portugalskie jak i polskie utwory – autorstwa Armanda Moty, Luisa de Freitasa Branco, Pawła Łukaszewskiego. Podczas koncertu soliście będzie towarzyszyć orkiestra Inter>CAMERATA, którą będzie dyrygował Jan Jakub Bokun.

Zdjęcie artysty

João de Sousa

Fascynacja fado i …Polską

Drugi wieczór będzie świętem muzyki fado w jej najnowszym wydaniu. W Imparcie swoją ostatnią płytę Luta zaprezentuje João de Sousa – wokalista, gitarzysta i kompozytor z Portugalii, który od ponad 10 lat mieszka i tworzy w Polsce. 

Artysta współpracował z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic i argentyńskim bandoneonistą Arielem Ramirezem. Szerszej publiczności dał się wcześniej poznać jako finalista 4. edycji programu X-Factor. Piosenek João de Sousy można było posłuchać między innymi na radiowej płycie RAM Cafe vol. 7.

Autorski album João de Sousa & Fado Polaco z 2012 roku przysporzył artyście mnóstwo fanów, z którymi spotkał się na koncertach w Polsce, Niemczech i Portugalii. Czego mogą spodziewać się wrocławianie po najnowszej płycie? Oprócz fado usłyszymy w niej ślady różnych muzycznych inspiracji: od jazzu przez reggae i muzykę alternatywną po hip-hop.

Co ciekawe, w niektórych utworach zabrzmią razem skrzypce i trąbki – to połączenia dość nietypowe dla Portugalczyków, nawiązujące do polskiej muzyki. Nie bądźmy zatem zaskoczeni, jeżeli podczas koncertu usłyszymy jak João de Sousa śpiewa … po polsku Miłość Ci wszystko wybaczy (Henryka Warsa) albo Groszki i róże (Ewy Demarczyk).

Wokaliście będzie towarzyszyć jego polski zespół oraz – podobnie jak poprzedniego wieczora – orkiestra Inter>CAMERATA. Prawdziwą i niepowtarzalną atrakcją koncertu będzie za to udział gościa specjalnego Rafaela Fragi, uznawanego za wirtuoza gitary portugalskiej.

Termin i miejsce koncertów [BILETY]

CLASSICAL NIGHT

29 września 2016 r. godz. 19.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, ul. Zelwerowicza 7 – 1

Wstęp jest bezpłatny.

FADO NIGHT

30 września 2016 r. godz. 19.00
Sala Impart, ul. Mazowiecka 17

Bilety są do nabycia w cenie 30 złotych.

ulotka_portugalese_a4_1050